НОКДАУН ЗБОГ ЛОКДАУНА! "Новости" истражују: Хоће ли се Олимпијске игре у Tокију отказати или одржати?

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

06. 06. 2021. у 09:45

КОПЉА укрштена око (не)одржавања Олимпијских игара у Токију, никако да се расплету, а време неумитно цури.

НОКДАУН ЗБОГ ЛОКДАУНА! Новости истражују: Хоће ли се Олимпијске игре у Tокију отказати или одржати?

Foto AP

Џаба Међународни олимпијски комитет свим расположивим аргументима заговара летњу Олимпијаду у планираном термину, од 23. јула до 8. августа.

Џаба Сеико Хашимото, председница Јапанског организационог комитета, тврди да ће се највећа спортска манифестација стопостотно одржати. Над овом планетарном смотром спорта, због пандемије вируса корона, још виси џиновски знак питања, а до њеног планираног отварања - има мање од 50 дана.

 

Токио упозорава да сви морају да буду припремљени на сценарио у коме на трибинама спортских борилишта уопште неће бити навијача (чак ни домаћих!), ако се ситуација са ковидом 19 не смири, па се ванредно стање продужи и после 20. јуна. Најновији коментари званичника МОК подигли су праву буру, а нарочито изјава потпредседника Комитета Џона Коутса, да ће "Игре бити одржане, чак и ако ванредно стање још буде на снази"!

Нервоза убрзано расте у табору оних који су за дефинитивно отказивање Летњих олимпијских игара у престоници Јапана (већ померених са првобитног термина - од 24. јула до 9. августа 2020), као и оних других, који заговарају одржавање по утврђеном плану. Обе стране буквално "цеде" последња образложења у прилог својим захтевима.

Јапански водећи здравствени експерти, који траже отказивање, тврде да би "долазак више од 100.000 људи рапидно убрзао тренд пораста броја новозаражених".

- У Јапану је тренутно на сцени четврти талас пандемије, а у Токију постоје све до сада откривене мутације вируса корона - каже Уејама Наото, председник националне Уније лекара.

- Могу да се појаве и потпуно нове варијације. Вакцинација не тече како треба, ни близу нивоу неких западних држава. Због свега тога, одржавање Олимпијских игара би представљало недопустиво неодговорно понашање, пре свега према спортистима.
Владин саветник за медицину Сигеру Оми, каже да највећи ризик представљају благе мере, које грађанима допуштају масовна окупљања, што је довело до наглог пораста броја оболелих.

У Земљи излазећег сунца, надлежни се колебају и супротстављају аргументе, ломе се две медаље националног бића: пословичне јапанске прецизности и одговорности за здравље свог становништва и гостију. Брига за ово друго, из дана у дан све више претеже, а тачност, доследност изреченом и самурајска традиција слепог испуњавања обавеза, падају у други план.

ОПТУЖБЕ ОЛИМПИЈЦА

ЈЕДАН од чланова управног одбора Јапанског олимпијског комитета, Каори Јамагучи, оптужио је, уочи викенда, организаторе Игара у Токију да игноришу јавно мњење земље домаћина које је непоколебљиво против одржавања највеће светске смотре спорта. Јамагучи, некадашњи освајач олимпијског одличја у џуду, оптужио је јапанску владу, Организациони одбор Игара и Међународни олимпијски комитет за "избегавање дијалога". Он је оценио да МОК "очигледно сматра да јавно мњење у Јапану није важно" и нагласио да јапанско становништво жели да се Игре откажу, или поново одложе.

Планета се, такође, поделила на оне који се питају да ли је могуће да ће се поновити прошлогодишњи сценарио и да календар глобалног спорта претрпи највеће промене од Другог светског рата, и онај други, у коме расте чуђење да ће се Игре одржати без публике, у условима потпуно неприкладним за постизање добрих спортских резултата и обарање рекорда? Није ли, у том случају, олимпијски дух затворен у боцу и да ли је боље прескочити једну Олимпијаду и сачекати 2024?

У самом Јапану све је мање оних који тврде да треба бити доследан и по сваку цену одржати Игре. Чак две трећине Јапанаца, каже истраживање агенције Кјодо у коме су учествовали власници 715 фиксних и 1.250 мобилних телефона, плаши се вртоглавог скока броја заражених, као последице прихватања огромног броја странаца у једном тренутку.

Готово 90 одсто анкетираних сматра да одлука Организационог одбора о забрани уласка љубитеља спорта из иностранства није довољна мера опреза, јер је и присуство страних репрезентативаца огроман ризик. Четвртина испитаника сматра да Игре треба одржати без гледалаца, а 12,6 одсто мисли да број посматрача треба да буде ограничен.

Интернетом кружи петиција за отказивање Олимпијаде, коју је потписало око четврт милиона грађана. Потписници петиције постављају низ питања, међу којима и како Токио може да одржи глобални догађај оваквих размера, а да истовремено заштити волонтере, спортисте, званичнике и читаву домаћу јавност од ковида 19?

ПЕТИЦИЈУ

за отказивање потписало око четврт милиона грађана

- Снажно позивамо на спречавање ширења вируса корона и заштиту живота, коришћењем свих расположивих ресурса за заустављање Олимпијских игара - написао је Кењи Уцуномија, организатор петиције на својој веб-страници, адвокат који се више пута кандидовао за гувернера Токија.

Светски медији пренели су и изјаву Кацуми Абико, власници једне јапанске продавнице кимона, која каже да је "апсурдно да се Олимпијске игре одрже".

- Ако сад одлучимо да их откажемо, будућност ће похвалити Јапан и историја ће нас памтити по томе да смо донели праву одлуку - сматра она.

Донесе ли Јапан ту "праву одлуку" и откаже Игре у својој престоници, поновиће то после осам деценија, када је изгубио домаћинство Олимпијских игара заказаних у Токију 1940. године, због почетка Другог кинеско-јапанског рата 1937. и МОК је Игре доделио Хелсинкију, а касније су због Другог светског рата потпуно отказане.

ЦЕХ НЕБУ ПОД ОБЛАКЕ

ПРОШЛОГОДИШЊЕ одлагање Олимпијских игара кошта Јапанце око 200 милијарди јена, односно 1,9 милијарди долара, проценили су организатори крајем 2020. године. Трошкови су укључивали исплату особља и нови систем за рефундацију улазница, али не и мере за спречавање ширења вируса корона. Пре одлагања, рачуница је говорила да ће Игре коштати 1,35 трилиона јена (13 милијарди долара). Колики ће цех бити, ако буде морала да се подвуче црта испод могућег новог отказивања, још није објављено.

Јапанци су, међутим, награђени 1964. године, када је МОК изабрао Токио, у конкуренцији Детроита, Буенос Ајреса и Беча, као домаћина 18. Олимпијских игара. Прве Игре одржане у Азији, памте се и по томе што су најавиле модерно доба телекомуникација, пошто су такмичења први пут емитована широм света на телевизији, што је била прекретница у глобалној популарности највеће смотре спорта.

Оно што домаћине 32. Летњих олимпијских игара посебно брине, јесте и то да из дана у дан све већи број волонтера ускраћује свој допринос Олимпијади. Уплашени пандемијом, дају отказ организаторима Игара. Процењује се да је то учинило више од 50.000 добровољних помагача на спортским теренима, а према некој рачуници, читавих 80.000!

Волонтери су, иначе, кључна радна снага на Олимпијским играма, а процењује се да се њиховим ангажманом штеди више милиона долара. Студија урађена о добровољцима на Играма у Сиднеју 2000. године, показала је, на пример, да је 40.000 волонтера уштедело организаторима трошак од 60 милиона долара. За одржавање Игара у Токију биће потрошено око 15,5 милијарди долара, при чему МОК учествује са 1,5 милијарди.

ВИШЕ

од 50.000 волонтера, отказало организаторима

- Нисмо утврдили појединачне разлоге - кажу организатори. - Поред забринутости због инфекције вирусом корона, неки су одустали јер су схватили да ће бити тешко стално се тестирати после смена, као и због неизбежних промена у начину живљења са својим најближима.

И кад је ова, немала, популација у питању, јапанска стратегија имунизације невероватно је заказала. Планирано је, наиме, да се мали број волонтера вакцинише, "јер неће бити у директном контакту са спортистима". У Јапану је вакцинисано само до три одсто становништва, што је, за дисциплиноване и савесне Јапанце, потпуно необјашњиво. МОК очекује да буде пелцовано 80 одсто становника олимпијског села.

Јапански премијер Јошихиде Суга доскоро је, упркос скоку броја оболелих, обећавао да ће Игре бити одржане, али је, због чињенице да се све више Јапанаца сврстава на страну отказивања, изјавио да "му је приоритет да заштити животе и здравље јапанског становништва и спречи ширење вируса".

Коначну одлуку донеће МОК, а улога јапанске владе је да, уколико то буде подразумевало одржавање Игара, предузме све што је у њеној моћи да се манифестација одржи уз максималну примену мера безбедности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“