У ВЕТРУ МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Велико интересовање страних компанија за изградњу ветропаркова у Србији

Ј. Ј. БАЉАК

11. 06. 2021. у 08:38

ЗА девет година, колико Србија користи енергију ветра за производњу струје, у нашој земљи подигнуто је осам ветропаркова, са преко 140 турбина, чија је укупна инсталисана снага 398 мегавата. Они, засада, имају тек нешто мање од 15 одсто удела у производњи зелене енергије код нас, али би та слика у наредним годинама требало драстично да се побољша, јер је интересовање страних компанија за улагање у ту област огромно.

У ВЕТРУ МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Велико интересовање страних компанија за изградњу ветропаркова у Србији

Фото Ј. Баљак

Тренутно је у развоју више пројеката, чија укупна снага премашује четири гигавата. То је чак десет пута више од снаге постојећих ветропаркова и значајно више од укупног капацитета зелене енергије код нас, који износи 2,9 гигавата. Вредност тих потенцијалних инвестиција мери се милијардама евра, али ће време показати да ли ће баш све бити и реализоване.

- Планови су веома амбициозни, али треба бити реалан и сагледати квалитет тих пројеката и озбиљност инвеститора. Свакако, Србија има доста слободног капацитета, као и потребе за зеленом енергијом, што је јасан позив бројним светским компанијама да овде улажу - каже, за "Новости", Данијела Исаиловић, менаџер удружења "Обновљиви извори енергије Србије".

Најпожељније место за градњу је кошавско подручје Јужног Баната, где је досад инвестирано 800 милиона евра. Управо у околини Вршца, Ковачице, Алибунара и Ковина - налазе се сви ветропаркови у нашој земљи, док код Тутина ради једна, а код Куле три ветротурбине. Задовољни инвестиционим амбијентом, њихови власници увелико раде на проширењу својих капацитета, а све је више пројеката који се развијају и ван Војводине.

- Први следећи ветропарк у изградњи могао би да буде "Костолац", капацитета 66 мегавата, чији је власник ЕПС. Израелска компанија, која код Ковачице већ има истоимени ветропарк, у процесу је добијања грађевинске дозволе за ВП "Пупин" - додаје Исаиловићева.

ЛОКАЛУ И ПОРЕЗ И ДЕО ПРОФИТА

ИЗГРАДЊА ветропаркова има велики значај и за локалне самоуправе, на чијим територијама се налазе. Осим што убирају порез на имовину, који само у Општини Ковачица износи скоро пола милиона евра годишње, добијају и бројне друге донације. Оснивачи удружења "ОИЕ Србија" - ветропаркови код Ковина, Ковачице и Алибунара, обавезали су се и да општинама уплаћују по два одсто профита од рада тих електрана, а тај новац мора бити наменски утрошен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви