ВИЛЕ ЧУВАЈУ БАЊСКЕ ТАЈНЕ: Знаменитости престонице српског туризма и судбине некадашњих житеља

Г. Ћировић

19. 06. 2022. у 08:34

СТАРЕ виле, хотели, пансиони, гостионице и други објекти у Врњачкој Бањи саграђени крајем 19. и почетком 20. века понајвише због своје интересанте историје и даље представљају својеврсну знаменитост престонице српског континенталног туризма.

ВИЛЕ ЧУВАЈУ БАЊСКЕ ТАЈНЕ: Знаменитости престонице српског туризма и судбине некадашњих житеља

Фото ТО Врњачка Бања

Од свог оснивања 1868. па све до данас Врњачка Бања је привлачила многе туристе, утискујући им неизбрисиве успомене. Била је европско монденско место највише категорије, а многи познати и непознати гости уграђивали су по камен у овдашње дворе и баште, градећи хотеле, виле, пансионе, отварајући радње и гостионице.

- Прошлост, догађаји и тајне старих вила увек су били примамљиви и занимљиви гостима. Осим тога, судбине власника и оних који су у њима боравили, понекад и са трагичним епилогом, оставили су неизбрисив печат у историјском мозаику ове вароши - каже Горан Каравесовић из врњачке Туристичке организације.

Свакако међу најзнаменитијим врњачким старим здањима је вила "Туркуловић", некада "Партизанка", а данашња "Променада", која је саграђена тридесетих година прошлог века са чак 25 луксузних соба. Ту је као зубни лекар ординирала др Мирослава, супруга власника виле Драгана Туркуловића. За време окупације, Немци су 1941. у њу сместили своју команду и управо ту планирали десант на Дрвар 1944. године, познат као операција "Коњићев скок", инспирисан истоименим мозаиком који се налазио на поду виле.

Фото ТО Врњачка Бања

После рата и спроведене национализације 1948, власници су се најпре преселили у вилу "Гаврић", а потом су се и заувек одселили из Врњачке Бање.

На самом врху Црквеног брда је кућа некадашњег апотекара Трајковића. Најлепши поглед у Бањи је, кажу мештани, са њеног застакљеног доксата. За време немачке окупације власник и његова породица доживели су трагичну судбину. Цела породица - отац Светолик, мајка Милена, син Мирослав и ћерке Вера и Слобода, ухапшена је половином јануара 1942. године. Тада је београдској полицији, наиме, пало у руке писмо револуционара Иве Лоле Рибара, које је упутио својој вереници Слободи Трајковић.

Фото ТО Врњачка Бања

- У Специјалној полицији упорно су покушавали да присиле Слободу да напише Лоли писмо којим би га намамила да дође. Она је то одлучно одбила. Почетком фебруара је пребачена у логор на Бањици заједно са осталим члановима своје породице. Ту су 9. маја 1942. угушени у гасној комори - прича Каравесовић.

Према бањским списима и хроничарима, хотел "Швајцарија" некада је био понос чувене врњачке породице Вуковић, власништво пионира врњачког угоститељства Милана Вуковића. Он је, почетком тридесетих година прошлог века, реконструисао и доградио вилу "Симић" и дао јој име "Швајцарија". Био је то хотел највише категорије, са лепим собама, салонима са клавирима и грамофонима, радио-апаратима, кухињом којој би и данас позавидели најчувенији хотели, и са аутомобилима којима су угледни гости довожени и одвожени од и до железничке станице.

Фото ТО Врњачка Бања

Нарочито зими "Швајцарија" је била стециште ондашње српске елите, писаца, банкара и политичара. У њој су своје скупове одржавали "бели Руси" из целе ондашње Југославије, ту су спавали, обедовали, певали и туговали за мајчицом Русијом. Управо из "Швајцарије" 1941. у нацистички концентрациони логор одведен је Геца Кон, највећи српски издавач и књижар између два рата...

Фото ТО Врњачка Бања

- Дугачак је списак оних који су редовно посећивали Врњце попут краљевских породица Обреновић и Карађорђевић, Јосипа Броза Тита, Иве Лоле Рибара, Иве Андрића, Мирослава Крлеже, Десанке Максимовић... Сваки њихов боравак прилог је историји нашег места - додаје Каравесовић.

И некадашња вила "Европа", данашњи биоскоп, потом хотел "Сотировић" саграђен 1904, који од Другог светског рата носи име "Слобода", потом виле "Авала", "Зора", "Снежник", "Ривјера", "Ми-Ла" као и многе друге, некадашњи хотел "Орловац" а данашњи "Цептер" који је био бањски симбол и понос, на свој посебан начин чувају тајне, успомене и историју Врњачке Бање.

Фото ТО Врњачка Бања

ИНФО-ТАБЛЕ

ЧУВАЈУЋИ од заборава стара здања по којима је Врњачка Бања била и остала препознатљива, овдашња Туристичка организација поставила је инфо-табле на којима посетиоци могу сазнати нешто више о објектима значајним за врњачки крај.

- Ту су старе фотографије, кратак историјат, подаци о власнику и познатим гостима. То је скроман допринос историји нашег места и жеља да се из заборава истргну поједини значајни објекти, ликови и догађаји - кажу у овдашњој Туристичкој организацији.

Фото ТО Врњачка Бања

ЛЕРОВ ТУНЕЛ

ИСПОД Црквеног брда постоји тунел назван по нацистичком генералу Александру Леру који је руководио бомбардовањем Београда, као и десантом на Дрвар. Изграђен је по његовом наређењу за време Другог светског рата као склониште немачког Главног штаба за југоисточну Европу, стационираног у Врњачкој Бањи. У току је његова реконструкција и адаптација и тунел би ускоро требало да постана једна врста музејског простора као нова културно-историјска атракција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

СРБИН ЈЕ - СЕНЗАЦИЈА! Премијер лига је свашта видела, али око једнога се сада сви слажу: Никола Миленковић је чудо!