ФУДБАЛ ЈЕ РЕКРЕАЦИЈА И ТЕРАПИЈА: Рад Зорана Милановића из Ниша у светском часопису из области спортских наука

Далиборка Алихоџић

26. 07. 2020. у 08:44

ПРЕСТИЖНИ светски часопис посвећен спортској науци British Journal Of Sports Medicine објавио је рад младог доцента др Зорана Милановића (35), са Факултета спорта Универзитета у Нишу, који се изборио да се нађе на листи 10 најцитиранијих радова објављених у 2019. години у свету.

ФУДБАЛ ЈЕ РЕКРЕАЦИЈА И ТЕРАПИЈА: Рад Зорана Милановића из Ниша у светском часопису из области спортских наука

Доцент др Зоран Милановић / Фото З. Стојнић

Милановићев рад који је имао велики одјек у свету бавио се рекреативним фудбалом.

Др Милановић наводи да је у свом раду објединио сва истраживања везана за рекреативни фудбал и како он утиче на здравствене аспекте.

- Рекреативни фудбал може да се примењује без обзира на узраст, пол, године старости. Може да буде адекватна физичка активност за све особе које, упркос томе што болују од неке болести кардиоваскуларног система, или имају хипертензију, могу да га упражњавају и да се рекреативни фудбал у овом случају примени као лек - наводи Милановић, и додаје да је приступачност овог спорта нешто што не треба занемарити.

У савременим условима живота, како наводи, недостатак времена и мотива представљају главне факторе због којих људи одустају од спорта и физички су неактивни.

- Ако томе додамо и економски аспект, јер су фитнес центри постали привилегија богатих, могућности за рекреативно бављење спортом се смањује. Дошли смо на идеју да рекреативни фудбал може бити активност која мотивише људе. Фудбал је изузетно популаран у свету али велики број људи само пасивно учествује у тој причи седећи поред малих екрана, док се мали број одлучује да буде физички активан. Због тога смо понудили рекреативни фудбал јер он може да надомести недостатак физичке активности, али и да мотивише људе - наводи др Милановић научне аспекте "најважније споредне ствари на свету".

- Проблем код рекреативаца је у томе што већина или упражњава тренинг снаге или само аеробно вежбање. Рекреативни фудбал обједињује и једно и друго и због тога смо мишљења да је овај вид вежбања ефикасан у редуковању различитих кардиоваскуларних и респираторних оболења.

КОРОНА

ИСТОМ часопису др Милановић је са својим тимом послао најновији рад који се бави истраживањем колико је опасно упражњавати рекреативни фудбал у време пандемије.

- У истраживању се бавимо и проблемом у каквој су опасности играчи на терену уколико је један од њих заражен. Тај директни контакт представља ризик. Морамо бити објективни да кажемо да постоји ризик да се у време пандемије рекреативци баве фудбалом. Поред тога постоји ризик преношења вируса и због знојења играча - појашњава др Милановић, и додаје да посебно радује то што су људи који су били физички активни пре короне, ако се заразе, лакше поднесу болест.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПРОНАШЛИ СМО НОВУ ДЕСТИНАЦИЈУ ЗА ЛЕТО 2025! Осећајте се као на Карибима, а само два сата од Београда