ГРАМАТЕ ОД ЛАВРЕНТИЈА: "Видовданска лоза" сутра у Крагујевцу
ПОВОДОМ одржавања завршне свечаности традиционалне научне, уметничке и културне манифестације „Видовданска лоза“, која ће бити одржана сутра на Економском факултету Универзитета у Крагујевцу, епископ шабачки Лаврентије, такође академик СКАНУ, одликовао је Великом архијерејском граматом СКАНУ, њеног председавајућег Драгана Дамјановића и јереја Стефан Дамјановића, који, како стоји у образложењу, „посвећено, са доста знања умења и љуави, кроз многа књижевна дела и филмску уметност, представљају и афирмишу наше духовно и културно богаства“.
СКАНУ је, подсећа шабачки владика, организовао и постављање монуменатлног споменика на Гучеву, руској добровољки, болничарки Дарји Александровној, која је погинула у ово доба 1914 године превијајући и бодрећи српске јунаке.Такође, академик СКАНУ, Драгољуб Драго Мирковић родом из Бањана у Старој Херцеговини, урадио је спомен обележје у Шапцу на месту где је живела чувена Српкиња, списатељица и највећа интелектуалка међу женама своха доба, која је била члан Академије, чије традиције наставља СКАНУ, између два рата.
СКАНУ је обележио спомен обележјем и место где је, у Лозници, била кућа др Јована Цвијића, знаменитог геофрафа и антрополога, по многима нашег најсвестранијег научника свих времена, који је био на челу Академије између два светска рата.
- Међу задацима првобитне Српске краљевске академије било је унапређење отечества у образовању и науци, како су ондашњи њени оснивачи говорили, на два темеља: националним вредностима и савременој науци – каже председавајући СКАНУ, академик Драган Дамњановић.
-Једно без другог, добро су проценили, завршило би у ћорсокаку. Време је то и потврдило, па смо стигли до потпуног однарођивања и потирања светле традиције, духа и народне предузетности, али и крајње некритичког преузимања свега што не ваља и што нам нуди и намеће потрошачко друштво с краја 20. и почетка 21. века. Управо окупљање људских стваралачких потенцијала на ова два поменута темеља предузима наша Академија, одужујући се свом праузору из 1886.године.
Препоручујемо
ОБЕЛЕЖЕН ДАН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ У НИШУ: Услови рада нису били пресудан фактор, већ људи
11. 09. 2020. у 16:09
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)