СПОМЕН КАО ПАРАДИГМА СУЖИВОТА: У Суботици откривен споменик бискупу Ивану Антуновићу
У ЦЕНТРУ Суботице, у близини Бискупије и катедрале Свете Терезе Авиљске, данас је откривен споменик бискупу Ивану Антуновићу.
Подизање споменика иницирало је Католичко друштво „Иван Антуновић“ уз подршку Хрватског националног вијећа и Завода за културу војвођанских Хрвата. Споменик су открили овогодишњи бандаш и бандашица, најбољи пар изабран у оквиру „Дужијанце“, у присуству званичника Србије и Хрватске.
Као изасланик председника републике Александра Вучића, откривању споменика приуствовао је Игор Мировић, председник Покрајинске владе, који је говорио о историјском значају бискупа Антуновића, чији ће споменик бити једно од трајних обележја града Суботице.
-Бискуп Антуновић је био личност која је, попут многих других личности из заједничке историје Срба и Хрвата у времену Аустроугарске, стварала дела којима се и данас морамо враћати. Изазови 21. века су такви да нас упућују на заједничко деловање, на промишљенији рад и међусобно боље разумевање Срба и Хрвата. Надам се да ће откривање споменика, као и сутрашњи догађај када ће Хрватском националном савету бити предата родна кућа бана Јелачића, означити једну врсту пута према узорима који су оставили људи попут Ивана Антуновића, генерала Стратимировића, патријарха Рајачића, бана Јелачића и многих других који су радили на заједничким вредностима, које у времену пред нама морамо узети као вредности водиље – поручио је покрајински премијер Игор Мировић, додавши да се стално воде дијалози са представницима Хрвата на нивоу Владе Србије, Покрајинске владе и нивоима локалних самоуправа. -Наш циљ је да будемо крајње конкретни и отворени. Такви дијалози су и вођени, са пуно практичних ствари у домену језика, писма, институција, самобитности и уопште права хрватске националне мањине. На мањинским заједницама је да кажу шта је потребно да урадимо и ја сам уверен да је Република Србија спремна да захтеве размотри и предузме конкретне кораке на побољшању положаја хрватске мањине у Србији. Много ствари је урађено у протеклих годину дана и то је пут којим морамо да идемо, као што постоје и многе ствари у положају Срба у Хрватској које дијалогом могу да буду решене.
По речима Гордана Грлића Радмана, министра спољних и економских односа Хрватске, подизање споменика бискупу, чије име је исписано на три језика, је парадигма онога за шта се бискуп залагао.
-Овај споменик је дар граду, али и и историјско сећање хрватској заједници у Србији да негују своје обичаје, хрватски национални идентитет јер значај бискупа Антуновића,препородитеља, није био само за Хрвате него за општи суживот и толеранцију у време Аустроугарске – подседнио је министар Грлић Радман. – Хрватска може бити пример решавања питања положаја националних мањина јер Срби у Хрватској имају загарантована три места у Сабору и извршној власти, те је српска странка коалициони партнер у хрватској Влади. То је део билатералног уговора из 2004. године и верујем да ће ускоро и припадници хрватске националне мањине бити тако присутни на свим нивоима власти.
За Хрвате у Војводини данас је велики дан, који су, како кажу годинама чекали три деценије.
-После 30 година хрватска заједница по први пут подиже самостално један споменик и то бискупу Ивану Антуновићу, који је био велика историјска личност за Хрвате у Србији – истакла је Јасна Војнић, председница Хрватског националног вијећа. - Драго нам је када радост са нама деле и Хрватска и Србија. Подизањем овог споменика желимо да делимо све вредности које је делио и сам бискуп а то је да чувамо своју традицију језик и веру а исто тако да негујемо вредности заједништва.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)