АНГАЖОВАО ГА ЈЕ ЛИЧНО МИЛОШ ОБРЕНОВИЋ: Изложба о Ђорђу Радићу, научнику и оснивачу пољопривредних школа (ФОТО)

Б. ГРУЈИЋ

28. 01. 2021. у 18:37

ИЗЛОЖБа „Др Ђорђе Радић (1839 – 1922), пољопривредни просветитељ и научник – Пером и делом међу свима највећи", чији су аутори Драган Драшковић и Оливера Ћосовић, биће отворена у од среде 3. фебруара у зрењанинском музеју.

АНГАЖОВАО ГА ЈЕ ЛИЧНО МИЛОШ ОБРЕНОВИЋ: Изложба о Ђорђу Радићу, научнику и оснивачу пољопривредних школа (ФОТО)

фото: Народни музеј Зрењанин

Организатори изложбе која ће бити доступна.до 2.марта, су Савез инжењера и техничара Србије, Друштво инжењера из Зрењанин а, а кустос је Владислава Игњатов.

Др Ђорђе Радић (1839 – 1922) је рођен у Великом Бечкереку, био је пољопривредни просветитељ и научник, први доктор пољопривредних наука, почасни члан Српске Краљевске академије и први Србин који је на универзитету у Бечу положио докторат из филозофије с пољопривредном расправом. Име Ђорђа Радића је постало познато и потребно Србији, те га је кнез Михаило Обреновић више пута позивао и ангажовао, први пут 1864. године.

Оснивањем Друштва за пољску привреду 1869. године, др Ђорђе Радић је дошао у Србију и тада започиње нови период његовог живота и рада. Знање које је стекао школовањем, као и практична знања стечена обиласцима и проучавањем пољопривредних достигнућа већине европских земаља (од 1862–1869. обишао је Аустрију, Чешку, Француску, Немачку, Италију, Швајцарску, Холандију и Белгију) стављено је у функцију просвећивања и напретка српског сељака.

О значају и доприносу др Ђорђа Радића у утемељењу српске пољопривреде најбоље говоре његова дела: преко 40 објављених књига и више од 500 објављених чланака, уредништво у листовима Сељак, Тежак, Домаћин, Цветарство, затим чланство у 67 пољопривредних и културних друштава (од којих су три америчка).

ОСНИВАЧ ПОЉОПРИВРЕДНИХ ШКОЛА

Др Ђорђе Радић основао је пољопривредне школе у Пожаревцу, Даниловграду и Краљеву, обављао послове секретара у Српском пољопривредном друштву и сарађивао са свим познатим именима пољопривредне науке у Европи и свету.

Међу његовим бројним научним достигнућима, истиче се хибридизација кукуруза коју је започео пре него што је то учињено у Америци, затим добијање разних сорти кукуруза и кромпира, као и нових врста поврћа, производњу првог памука у Угарској, увођење племенитије расе стоке и извођење укрштања. Изводио је огледе са узгојем свилене бубе, а захваљујући њему су и набављене, за оно време, нове справе и алати – гвоздени плугови и вршалице са витлом.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА КАО КЉУЧ ОПСТАНКА:  Од визије до одрживе будућности