ЈЕДВА ЧЕКАМ ДА ПРОЦВЕТА НОВАК: Панчевац заљубљен у ово цвеће - постоји 7.000 врста, а најчувеније је оно са Косова (ФОТО)
НАЈПОЗНАТИЈИ и најближи су нам косовски божури, али мало ко зна да постоји више од 7.000 регистрованих врста божура.
Богатство врста не значи да нису угрожени, а још мање да треба уништавати и брати у природи. Заљубљеник у божуре и један од најбољих познавалаца овог цвећа јесте Владимир Раниславић (61) из Панчева. Он већ 15 година "посматра" божуре, а решен је да неке региструје под "српском заставом".
- За десетак дана треба да процвета новак, једна од врста дивљег божура који расте само код нас. Не могу открити локацију, јер мора прво да буде регистрован. У свету ботанике влада рат ко ће се уписати као неко ко је регистровао нову врсту. Богатије земље немају проблем да неку биљку пренесу и упишу је као своју - открива нам Владимир.
СЛУЧАЈНО је рођен на Косову, па верује да му се зато и јавила та љубав према божурима.
СВЕ БОЈЕ ОСИМ...
- КОД нас је уобичајено да се чује: "Имам све. Имам црвени, розе и бели." Тако већина људи каже, а реално цвет божура може бити у свим могућим бојама, осим у црној и плавој - каже Владимир.
- Случајно сам, исто тако, на плацу који сам купио затекао неколико грма божура. Решио сам да их размножим и тада о божурима нисам знао ништа. Онда је све ишло само по себи, набављао сам нове и нове да би и сам почео да их откривам. Једноставно, уживам у овим биљкама и стало ми је да сачувамо наше дивље божуре. Од 100 семенки у природи, "преживи" можда тек неколико, које дају нову биљку - каже Владимир.
У овом подухвату, каже, сарађује са заљубљеницима у природу из целе Србије.
- Није тајна да су најлепши косовски божури, а њихово највеће станиште је поред Параћина и Беле Паланке. Има их у целој Србији, али су на овим местима најбројнији. И треба знати да су највећи непријатељи божура такозвани љубитељи природе који из чиста мира уберу цвет дивљег божура само зато што је леп. За неколико сати он увене и они га баце и тако пропадне шанса да тај цвет да семе и нову биљку - упозорава Раниславић.
ДРВО
ЗЕЉАСТИ божури су свима познати и могу живети дуже од 100 година. Постоје и дрвенасти божури који су, као што само име каже, "нека врста дрвећа".
- Сви су пореклом из Кине и сада освајају цео свет зато што су предивни. Могу бити високи од пола метра до четири метра. Замислите дрво пуно цветова божура. У Кини постоје примерци стари више од 400 година, мислим да је најстарији дрвенасти божур стар око 800 година - каже Владимир и додаје да су веома цењени ито божури (жути), названи по јапанском ботаничару Тоичију Итоу.
ДОДАЈЕ да се најлепши хибриди божура стварају управо када је основа дивљи божур.
- Иначе, кажу да је отрован, неко тврди да је лековит, али не бих пропоручио да га неко користи јер његова дејства нису довољно испитана. Ако и постоји неки податак, углавном је то "ресавска школа", односно сви преписују једни од друге - наводи наш саговорник.
Препоручујемо
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)