ЈЕДВА ЧЕКАМ ДА ПРОЦВЕТА НОВАК: Панчевац заљубљен у ово цвеће - постоји 7.000 врста, а најчувеније је оно са Косова (ФОТО)
НАЈПОЗНАТИЈИ и најближи су нам косовски божури, али мало ко зна да постоји више од 7.000 регистрованих врста божура.
Богатство врста не значи да нису угрожени, а још мање да треба уништавати и брати у природи. Заљубљеник у божуре и један од најбољих познавалаца овог цвећа јесте Владимир Раниславић (61) из Панчева. Он већ 15 година "посматра" божуре, а решен је да неке региструје под "српском заставом".
- За десетак дана треба да процвета новак, једна од врста дивљег божура који расте само код нас. Не могу открити локацију, јер мора прво да буде регистрован. У свету ботанике влада рат ко ће се уписати као неко ко је регистровао нову врсту. Богатије земље немају проблем да неку биљку пренесу и упишу је као своју - открива нам Владимир.
СЛУЧАЈНО је рођен на Косову, па верује да му се зато и јавила та љубав према божурима.
СВЕ БОЈЕ ОСИМ...
- КОД нас је уобичајено да се чује: "Имам све. Имам црвени, розе и бели." Тако већина људи каже, а реално цвет божура може бити у свим могућим бојама, осим у црној и плавој - каже Владимир.
- Случајно сам, исто тако, на плацу који сам купио затекао неколико грма божура. Решио сам да их размножим и тада о божурима нисам знао ништа. Онда је све ишло само по себи, набављао сам нове и нове да би и сам почео да их откривам. Једноставно, уживам у овим биљкама и стало ми је да сачувамо наше дивље божуре. Од 100 семенки у природи, "преживи" можда тек неколико, које дају нову биљку - каже Владимир.
У овом подухвату, каже, сарађује са заљубљеницима у природу из целе Србије.
- Није тајна да су најлепши косовски божури, а њихово највеће станиште је поред Параћина и Беле Паланке. Има их у целој Србији, али су на овим местима најбројнији. И треба знати да су највећи непријатељи божура такозвани љубитељи природе који из чиста мира уберу цвет дивљег божура само зато што је леп. За неколико сати он увене и они га баце и тако пропадне шанса да тај цвет да семе и нову биљку - упозорава Раниславић.
ДРВО
ЗЕЉАСТИ божури су свима познати и могу живети дуже од 100 година. Постоје и дрвенасти божури који су, као што само име каже, "нека врста дрвећа".
- Сви су пореклом из Кине и сада освајају цео свет зато што су предивни. Могу бити високи од пола метра до четири метра. Замислите дрво пуно цветова божура. У Кини постоје примерци стари више од 400 година, мислим да је најстарији дрвенасти божур стар око 800 година - каже Владимир и додаје да су веома цењени ито божури (жути), названи по јапанском ботаничару Тоичију Итоу.
ДОДАЈЕ да се најлепши хибриди божура стварају управо када је основа дивљи божур.
- Иначе, кажу да је отрован, неко тврди да је лековит, али не бих пропоручио да га неко користи јер његова дејства нису довољно испитана. Ако и постоји неки податак, углавном је то "ресавска школа", односно сви преписују једни од друге - наводи наш саговорник.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)