НАСЛЕЂЕ
МОЖЕ ли се свети цар Стефан Дечански, чије мошти почивају у Високим Дечанима одолевајући свим могућим нападима локалног албанског становништва, замислити као албански светитељ?
Или се можда може 14 српских патријараха упокојених у једној од три цркве у Пећкој патријаршији прогласити албанским? Може ли се замислити да су фреске Симониде и краља Милутина у светој Грачаници дела албанских аутора, а ова светиња чији је ктитор управо краљ Милутин, њиховим културним наслеђем? Баш као и Богородица Љевишка, оскрнављена током 1999. и запаљена 2004, у мартовском погрому и нападу Албанаца на све српско у покрајини!
Управо тим нападима на светиње Српске православне цркве Албанци су показали да су - оне српске, а ове четири поменуте светиње су на листи светског културног блага под заштитом Унеска. Међутим, насртаји на храмове и свештенство СПЦ не спречавају приштинску власт да тражи чланство у Унеско, организацију под чијом су заштитом светиње на које насрћу. Мада би се и најновији покушај, односно најава одлазеће министарке културе у влади тзв. Косова Вљоре Думоши да ће ускоро бити прикупљена потребна документација за пријаву у Унеско - више може схватити као провокација с циљем подизања тензија, и та изјава показује да Албанцима ништа није свето.
Иако су током 1999. и 2004. године порушили 135 српских цркава и манастира на КиМ, очито им не представља проблем да српско културно и духовно наслеђе покушају да представе као своје. Јер, своје и немају! Осим што немају историјску потврду постојања на КиМ, показало се да газе и сваки споразум. Упркос договору највиших делегација Београда и Приштине у Вашингтону, да док трају преговори "Косово" неће аплицирати у међународне организације, Вљора помиње Унеско. А њу нико није демантовао.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)