НЕЋЕМО КУРТИЈУ ИСПУНИТИ ЖЕЉУ, ОСТАЈЕМО ОВДЕ: "Новости" са житељима Гораждевца, које Приштина прогони на све начине

Д. Зечевић

11. 02. 2024. у 14:05

И ОВУ последњу тортуру доживљавамо као и све раније: приштинска власт све ради с циљем да нас протера одавде како би нас остало што мање. Онда би нам "дали" Заједницу српских општина, али без људи. А шта ће нам ЗСО без људи?! Али, прерачунали су се, јер ми не желимо да идемо одавде и надамо се да ће нам наша држава помоћи да тако и буде. Свака земља има неку чар, али Метохија је црквена земља, најбоља, најплоднија, најсветија...

НЕЋЕМО КУРТИЈУ ИСПУНИТИ ЖЕЉУ, ОСТАЈЕМО ОВДЕ: Новости са житељима Гораждевца, које Приштина прогони на све начине

Фото Д. Зечевић

Овако причају житељи Гораждевца, једине српске енклаве у пећкој општини, која је претходних дана била на директном удару тзв. косовске полиције. Најпре је почетком недеље власт премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија организвала упад у Привремени орган, а потом је уследио јуриш 50 наоружаних полицајаца на пошту, који су затворили. Чиста демонстрација силе, кажу мештани.

- Имамо око 250 пензионера, већина су старији и непокретни, има и оних који примају социјална давања, али не могу да оду до Митровице. Још теже ће бити ако, не дај боже, буду морали да одлазе по пензије и примања до Рашке - каже нам Милош Димитријевић, бивши председник Привременог органа општине Пећ.

- Ово није први пут да тзв. косовска полиција упада у институцију која се бави административним пословима, издавањем потврда за социјална давања, репроматеријалом који стиже пољопривредницима... И никад ништа није пронашла.

Ранко Петровић, Милисав Дакић, Милош Димитријевић, Фото Д. Зечевић

Иако је пошта формално отворена, она не ради, јер су припадници тзв. косовске полиције одузели сву опрему и документацију.

- Не можемо тренутно да пружимо услуге, јер нам је конфискована опрема, документација и компјутер, али дошли смо да обиђемо људе, да поразговарамо и да им дамо подршку - рекао нам је Иван Милојевић, директор Радне јединице "Поште Србије" на Косову и Метохији, којег смо затекли у Гораждевцу.

Он је навео да на КиМ ради 35 пошта по српском систему, а да је приштински режим ударио прво на ову пошту јер су житељи Гораждевца најизолованији. Удаљени су 90 километара од Косовске Митровице, а од Грачанице 80. Тамо одлазе код лекара за "озбиљније" прегледе и куповину лекова. Ишли су и да купе српске производе, али их последњих месеци више нема.

- Ускратили су нам нашу робу из централне Србије, а сада хоће да нам укину и динар, што значи да желе да нам ускрате живот - каже нам Милисав Дакић (64), који са супругом, сином, снахом и унучетом живи у овој енклави надомак Пећи.

Упркос свим мукама, из Гораждевца не жели да иде Миомир Портић (63), који ту живи са супругом и четворо деце. Најтеже му је што су му деца без посла, а најстарији син има 37 година.

- Живимо сви од моје плате као радника Дома здравља у Гораждевцу. Обрађујемо нешто имања, буквално преживљавамо, а кров куће само што нам се не сруши - прича нам Миомир, и додаје да је тортура коју трпе од приштинских власти само додатна мука на ионако тежак живот Срба у овој енклави.

Фото Fejsbuk kosovometohija info

Пензионер Звонко Петровић, кога затичемо у центру Гораждевца, коментарише последње нападе тзв. косовске полиције на овдашње Србе, раднике Привременог органа и поште - српске институције које су албанске власти затвориле. Овај човек, који је до 1999. радио у Пећкој пивари, а потом петнаест година као припадник тзв. косовске полиције, тврди:

- Припадници тзв. полиције не раде ништа на своју руку, већ да су добили наређење од власти у Приштини.

Смета им и нас 700 што је остало

ОТАЦ Пантелије (12), убијеног у нападу на српску децу 13. августа 2003, Милисав Дакић не скида црнину. Док описује последње упаде тзв. косовске полиције, говори и о лепоти живота у Метохији и подсећа да су за време Немањића мештани ове црквене земље плаћали порез манастиру Жича. О коренима Срба на овим просторима, указује, сведоче и манастир Високи Дечани и Пећка патријаршија.

- Од око 2.500 Срба, колико нас је у селу било пре 1999, сада нас је око 700 и ми им сметамо. Има и десетак старијих мештана у суседном Белом Пољу - прича Дакић, који истиче да не би волео никада на напусти родно село.

Он каже да су његови генерацијама ту и да чак нису бежали ни за време Арсенија Чарнојевића, јер су из овог дела Метохије побегли у планине, а потом се вратили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића