СРБИЈА ПРВА МЕЂУ ДРЖАВАМА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: Уведен скрининг програм за рано откривање рака плућа

Novosti online

10. 11. 2021. у 12:39

"СКРИНИНГ програм за рано откривање рака плућа" - Србија је прва држава од свих земаља западног Балкана која је увела скрининг програм за рано откривање рака плућа. Пројекат је покренуо Покрајински секретаријат за здравство, а реализује/спроводи га Институт за плућне болести Војводине и то у време пандемије коронавирусом.

СРБИЈА ПРВА МЕЂУ ДРЖАВАМА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: Уведен скрининг програм за рано откривање рака плућа

Фото: П. Митић

Скрининг програм подразумева детекцију карцинома плућа помоћу нискодозног скенера (ЛДЦТ), уз помоћ којег се могу приказати мање туморске сенке, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима (РТГ).

Овом методом до сада је прегледано више од 1.200 пацијената, а код више од 30 откривен је карцином плућа који је био асимптоматски и највећи број је у почетном стадијуму.

Карцином плућа представља водећи узрок смртности од свих карцинома како у свету, тако и у Србији, док број оболелих расте сваке године. Од ове врсте рака у Србији оболи готово 7.000, а нажалост умре више од 5.000 особа.

Практично на свака два сата једна особа премине. Један од најважнијих предуслова успешног лечења је рано откривање рака плућа, што у Србији то није случај, јер се код више од 70 одсто пацијената открије у последњем стадијуму.

Тада су шансе за преживљавање готово исцрпљене. Управо је то и био разлог зашто је Покрајински секретаријат за здравство иницирао покретање скрининга на рано откривање рака плућа. - По обољевању од карцинома Србија заузима 18. место у Европи.

Међутим, по смртности смо на неславном 2. месту. Како бисмо смањили високу смртност од карцинома плућа, Покрајинска влада је донела одлуку да финансира и крене у пилот пројекат раног откривања рака плућа помоћу нискодозних скенера (ЛДЦТ) плућа.

Тиме је Србија постала прва држава, на територији земаља западног Балкана, где је пројекат раног откривања рака плућа започет на организован начин и по угледу на земље које то већ раде. Претходно смо опремили здравствене установе неопходном опремом за ове прегледе.

Такође, у сарадњи са Институтом за плућне болести Војводине, који је и стручни координатор пројекта, велики број здравственог особља прошао је обуку за скрининг, како би мапирали суспектне пацијенте и упутили их на скрининг.

Засада се скрининг спроводи на територији Јужнобачког округа, у најскорије време се проширује на Севернобачки округ (Суботица, Врбас, Апатин, Кула и Оџаци), а у наредном периоду, верујемо и на целу Војводину - напомиње др Снежана Бојанић, помоћница Покрајинског секретара за здравство.

Према подацима Института за плућне болести Војводине, просек старости лечених пацијената од карцинома плућа је 64 године. Најмлађи пацијент имао је 21 годину, а најстарији 94 године. Мушкарци предњаче у лечењу карцинома плућа, па је тако било 71 одсто мушкарца и 29 одсто жена.

 - У последњих 10 година било је само девет одсто непушача међу оболелима, 27 одсто бивших пушача, а највише је било активних пушача, чак 66 одсто. Међутим, забрињава податак да се укупан број оболелих повећао за 12 одсто, а број оболелих жена за 55 одсто. Томе је свакако допринело и што велики број грађана (готово 40 одсто) пуши. Рак плућа је у великом броју случајева излечив уколико се открије на време.

Такође, уколико се тумор одстрани у раном стадијуму, петогодишње преживљавање иде од 66 до 82 одсто. Свесни смо да је решење за смањење смртности рано откривање рака. Скрининг подразумева детекцију помоћу нискодозног скенера (ЛДЦТ), уз помоћ којег се могу приказати мање туморске сенке, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима (РТГ).

Овом методом обухватамо високоризичне групе, у које спадају особе старије од 50 година, пушачи, као и они који имају породичну историју оболевања од рака плућа или друге хроничне плућне болести.

На овај начин, земље које већ спроводе ЛДЦТ скрининг смањиле су морталитет од рака плућа и до 40 одсто - напомиње др Горан Стојановић управник клинике за пулмолошку онкологију, Института за плућне болести Војводине, Оља Ћоровић из Удружења за борбу против рака плућа "Пуним плућима" напомиње да је рак плућа постао готово јавно здравствени проблем, јер дневно оболи скоро 18 пацијената, 13 изгуби битку са карциномом плућа.

- Ситуацију је додатно погоршала и актуелна пандемија коронавируса. Последњих годину дана имамо готово за четвртину мање новооткривених пацијената са раком плућа. То је више од 1.500 људи. Нажалост, ти пацијенти нису нестали, већ се јављају са великим закашњењем, када су им исцрпљене готово све могућности лечења.

Овај скрининг има додатни значај, јер и у време епидемије омогућава рано откривање рака плућа свима који су у ризику, што је предуслов за боље исходе лечења. Поред превенције, као удружење залажемо се код РФЗО-а како би ублажили критеријуме за одобравање имунотерапије, као и да се омогући увођење нових лекова који продужавају живот.

Верујем да ћемо у томе имати подршку надлежних институција, јер се данас са раком плућа, уз помоћ савремених терапија, може врло квалитетно живети - рекла је Ћоровић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ПАНАТИНАИКОС ЋЕ ИГРАТИ ФАЈНАЛ ФОР У АБУ ДАБИЈУ: Атаман провоцира пред меч против Олимпије