КРОНОВА БОЛЕСТ ДРАСТИЧНО МЕЊА ЖИВОТ ОБОЛЕЛИХ: Запаљенске болести црева узрок трајног инвалидитета
ОД КАДА им је дијагностикована Кронова болест или улцерозни колитис живот им се потпуно променио.
Чак 70 одсто пацијената сматра да болест страховито утиче на њихове активности ван куће, попут најобичнијег одласка у продавницу, пошту, апотеку и да им је претходно неопходна припрема за излазак из куће. Избегавају путовања, плаше се непредвиђених ситуација у којима могу да се нађу, често се сусрећу са неразумевањем, не само околине, већ и чланова породице. Смањио им се и круг пријатеља, због чега је већина њих усамљена. Ово је само део података из истраживања које је спровело Удружење пацијената са Кроновом болешћу и улцерозним колитисом (УКУКС) о квалитету живота особа са запаљенским болестима црева.
О Кроновој болести и улцерозном колитису мало се прича због изузетно непријатних симптома, попут великог броја столица у току дана, понекада и до 15, крварења из црева, губитка тежине, високих температура и боловима у стомаку. Често се догађа да болест не буде препозната на време, па се на дијагнозу чека и по неколико година. Најчешће се развија између 20. и 30. године живота и доводи до трајног оштећења дигестивног тракта. У свету од запаљенских болести црева болује око 10 милиона особа, док се процењује да у Србију са овом болешћу живи око 10.000 људи.
Презентујући резултате истражавања, Љиљан Ђаковић, председник УКУКС истакао је да су активности Удружења преусмерена на превазилажење дискриминације, која се огледа у томе да пацијенти са запаљенским болестима црева нису сврстани у групу особа са инвалидитетом, из разлога што је њихов инвалидитет невидљив.
- Бити болестан од Кронове болести и улцерозног колитиса и шта то заправо значи, већини људи није уопште довољно ни јасно ни познато - истакао је проф.др Дино Тарабар, гастроентеролог у КБЦ Драгиша Мишовић. - Туђи бол и патња се иначе тешко схватају и разумеју, иако људи показују емпатију када се суоче са потресним сликама, на пример, некога без руке или ноге, без ока. У случају запаљенских болести црева патње оболелих су и те како тешке и значајно угрожавају квалитет њихових живота, али када се суочите са таквим пацијентом, на први поглед, нећете открити никакав њихов недостатак. Они су чак и несхватљиво повучени, можда и успорени, не намећу никада нападно и агресивно своју бригу и тегобе, али заправо су уморни од своје болести и зато се њихова бол и мука не виде одмах и јасно. Покушајте замислити како је живети са свакодневним упорним и јаким боловима у стомаку. Како не смете да једете, а гладни сте. Како је осмислити живот, активности, социјално дружење ако је први предуслов близина тоалета. Како у таквим условима одржавати неопходну хигијену? И зато морамо разумети њихове муке и кад их не видимо јасно. Омогућити тим људима, кажњеним што болују већ од ране младости па кроз цео живот, бар мало разумевања. Пустити их да могу паркирати кола на местима за инвалиде што заправо и јесу, да не чекају у редовима из којих ће ионако вероватно брзо изаћи приморани хитним позивом и вапајем за тоалетом. Да им се олакша школовање, да се лакше запосле. Да не буду занемарени. Да их не заборавимо. Да их схватимо. Да бар на трен замислимо себе у њиховој кожи и запитамо како би се носили с њиховим тегобама. Чинећи то постаћемо и сами бољи и сретнији. Зато помозимо им и вратите им осмех и наду да се њихови животи могу побољшати када има више разумевања и љубави међу нама - истакао је професор Тарабар.
Европа и регион
У државама региона као и у већини Европских земаља другачија је ситуација за ове пацијенте. Уз добијање дијагнозе следује и процена инвалидности у зависности у којој фази је болест захватила дигестивни тракт, а нарочито после хируршких интервенција.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)