КЉУЧНА БИЉКА ЗА ИМУНИТЕТ: Као зачин, у салати, уз лимун, или мед, ђумбир је прави чувар здравља варење упала мишића
ЂУМБИР је за имунитет кључна биљка. Садржи више од 100 биоактивних једињења, минерала, витамина Б6, Б12, магнезијум, натријум, калцијум, гвожђе и друге елементе.
Има веома дугу историју употребе у разним облицима традиционалне и алтернативне медицине. Оно што је најбитније – ђумбир јача наш имуни систем и штити нас од различитих инфекција. Подстиче способност организма да се избори са вирусима на најбољи могући начин. Активира Т-ћелије, групу белих крвних зрнаца која могу да униште инфициране ћелије, па чак и ћелије тумора. Ђумбир делује као одличан антиоксиданс, уништава слободне радикале који оштећују наше ћелије. Захваљујући гингеролу, он има противупално дејство, што је јако битно код инфекција. Помаже и код повишене температуре и грознице.
Помаже у борби против прехлада и грипа, обарању повишене температуре, делује противупално, умирује надражајни кашаљ, помаже код трудничких мучнина, проблема са варењем. Постоје истраживања према којима ђумбир делује и на смањење ниова шећера у крви и лошег холестерола, као и да спречава настанак тромба.
Препоруке за имунитет
За добар имунитет се препоручује: сваког дана, ујутру на празан стомак попити чај од кашичице изренданог ђумбира (или ђумбира у праху), сок од лимуна и кашичица меда. Како делује овај напитак: захваљујући комбинацији активних супстанци узећете дозу витамина из меда и ђумбира потребну организму у јутарњим сатима.
Гингерол ће ублажити било какво запаљење које постоји на слузокожи, а у комбинацији са медом стимулисати ваш имунитет. Количина витамина Ц из лимуна ће само појачати имунолошко дејство ђумбира.
Ђумбир свакако препоручује у свим комбинацијама за јачање имунитета, у виду чајева или у исхрани. У исхрани се употребљава свеж, ситно сецкан или рендан. Има карактеристичну, љуту арому, па се најчешће саветује као зачин у салатама, или уместо бибера у јелима. У комбинацији са прополисом, медом, витамином Ц, Н-ацетилцистеином и цинком показао је одличне резултате у превенцији вирусних инфекција, чак и при појави првих симптома прехладе и грипа.
Штити од болести
Ђумбир је препун антиоксиданата, једињења која спречавају стрес. Они могу помоц́и вашем телу да се бори против хроничних болести попут високог крвног притиска, срчаних обољења и болести плуц́а. Ђумбир се највише користи као лек за прехладу и за побољшање циркулације. Наиме, када се осети језа, дрхтавица и други први симптоми прехладе, чај од ђумбира се користи као средство за утопљавање.
Бори се против патогених микроорганизама
Одређена хемијска једињења у свежем ђумбиру помажу вашем телу да одбаци патогене микроорганизме. Нарочито су добри у заустављању раста бактерија попут ешерихије коли и шигела, а могу и да делују против вируса као што је респираторни синицијални вирус (РСВ) који узрокује запаљење плућа и респираторног тракта.
Одржава уста здравима
Ђумбирова антибактеријска моц́ такође може да улепша ваш осмех. Активна једињења у ђумбиру – гингероли спречавају раст оралних бактерија које могу да изазову пародонталну болест, озбиљну инфекцију десни.
Ђумбир смирује мучнину
Прича старих жена можда је истинита: Ђумбир помаже ако покушавате да ублажите или отклоните мучнину, посебно током трудноц́е. Према резултатима 12 студија које су обухватиле укупно 1.278 трудница, 1,1–1,5 грама ђумбира може значајно да умањи симптоме мучнине. Иако се сматра да ђумбир не може да нашкоди током трудноће, ипак разговарајте са својим лекаром ако сте трудни и имате мучнине пре него што поченете да га примењујете у већој количини.
Делотворан је и код мучнина изазваних хемотерпаијом.
КО НЕ СМЕ
Ђумбир може успорити згрушавање крви, па се не саветује пацијентима на антикоагулантној терапији да га конзумирају. Узимање ђумбира заједно са лековима који такође успоравају згрушавање може повец́ати ризик од појаве модрица и крварења. Препоручује се да труднице које су близу порођаја или су претходно имале побачај избегавају ђумбир. Не би требало да га узимају ни дојиље. Особе са каменом у бубрегу, повишеним крвним притиском и мањком килограма (низак БМИ) требало би да се консултују са лекаром пре конзумирања ђумбира. Иако се сматра сигурним за вец́ину људи, могуц́е је алергија на ђумбир (ретко се јавља).
Ублажава тегобе са варењем
Ако имате проблем са лошим варењем, ђумбир би могао да вам помогне. Уколико га узмете пре оброка, убрзаће рад црева, остављајуц́и тако мање времена да се храна зауставља у пробавном систему и изазива тегобе. Ђумбир такође помаже код разбијања и ослобађања накупљених гасова у цревима.
Умирује болне мишиће
Ђумбир нец́е моментално отклонити болове у мишиц́има, али његовом применом с временом болови постају блажи. То су показале и неке студије. Физички активни људи са боловима у мишиц́има који су узимали ђумбир имали су мање болова следец́ег дана од оних који нису конзумирали лековити корен.
Олакшава симптоме артритиса
Ђумбир има противупално дејство, што значи да помаже и у смањивању отока. То може бити посебно корисно за лечење симптома реуматоидног артритиса и остеоартритиса. Можете се ослободити бола и отока конзумирањем ђумбира или коришц́ењем компресе или фластера са ђумбиром на кожи.
Сузбија раст малигних ћелија?
Нека истраживања показују да биоактивни молекули ђумбира могу успорити раст неких карцинома попут колоректалног, желуца, јајника. Али потребно је много више истраживања да би се утврдило да ли је то истина.
Смањује ниво шец́ера у крви и чува срце
У студији из 2015. године која је обухватила 41 учесника са дијабетесом типа 2, конзумирањем два грама ђумбира у праху сваког јутра на празан стомак, смањили су шец́ер у крви за 12 одсто. Такође је драматично побољшао хемоглобин А1ц (ХбА1ц), маркер за дугорочни ниво шец́ера у крви. ХбА1ц је смањен за 10 одсто током периода од 12 недеља.
Такође је забележено смањење односа аполипопротеин Б / АполипопротеинА-И за 28 одсто и смањење малондиалдехида (МДА) за 23 одсто, што је нуспродукт оксидативног стреса. Висок однос АпоБ / АпоА-И и високи нивои МДА главни су фактори ризика за срчана обољења.
Овај савет односи се на умерено конзумирање ђумбира, а приликом контроле и одређивања терапије свакако се посаветујте са лекаром о начину коришћења ђумбира.
Примењује се код менструалних болова
У студији из 2009. године, 150 жена је добило упутства да узимају или ђумбир или нестероидни антиинфламаторни лек (НСАИЛ) током прва три дана менструације. Дневна доза ђумбира може вам помоц́и да се борите против нивоа „лошег“ или нивоа ЛДЛ холестерола. У недавној студији, узимање пет грама ђумбира дневно током три месеца утицало је на смањење нивоа лошег холестерола за 17,4 одсто.
Помаже у мршављењу
Према резултатима истраживања на људима и животињама, ђумбир може да помогне у губитку килограма. Преглед резултата из 2019. године закључио је да је додатак ђумбира значајно смањио телесну тежину, однос струка и кукова и однос кукова код људи са прекомерном тежином или гојазношц́у. Студија из 2016. године на 80 жена са гојазношц́у открила је да ђумбир такође може да помогне у смањењу индекса телесне масе (БМИ) и нивоа инсулина у крви. Учесници студије примали су релативно високе дневне дозе – два грама – ђумбира у праху током 12 недеља.
БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...
(Телеграф)
Препоручујемо
ЧУВА ВИД, РЕДУКУЈЕ ХОЛЕСТЕРОЛ: Сува шљива је много више од природног лека за пробаву
01. 01. 2023. у 22:21
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)