ЗНАЦИ ДА НАМ ЈЕ ОСЛАБИО ИМУНИТЕТ: Не занемарујте ове симптоме, тело је подложно коксаки вирусу
БРОЈНЕ прехладе и друге респираторне инфекције које се прележе током зиме у великој мери ослабе имунитет, због чега многи кубуре са здрављем у рано пролеће.
Према речима др Љиљане Јемуовић, специјалисте за инфективне и тропске болести, пад имунитета је најчешће праћен сталним осећајем умора и исцрпљености, појавом екцема на кожи, псоријазе, као и брадавица и кератоза. Докторка Јемуовић наводи да је могућа и појава промена на језику и у устима, варијације у килажи, повишена температура која дуго не спада, оток на лимфним чворовима, чест осећај хладноће и осећај надувености.
Када одбрамбене снаге огранизма попусте честа је "грозница" на уснама, али и друге компликације.
- Има вируса који попут бактерија живе с човеком и не стварају проблеме, осим у посебним околностима - каже др Јемуовић. - Такав је вирус херпес симплекса који изазива појаву грознице на усни или кожи лица, а око 80 одсто људи носи и цитомегаловирус, иначе безопасан микроорганизам, али само до тренутка кад домаћин оболи од неке тешке болести и/или доживи драстичан пад имунитета.
С обзиром на то да је научно доказано да је имунитет све мање функционалан са годинама, старијим особама је неопходна посебна пажња да би сачували организам од утицаја узрочника инфекција.
ПРЕТИ И КОКСАКИ
ЧЕСТА инфекција која прети услед пада имунитета је и коксаки вирус.
- Ова инфекција се назива и болест прљавих руку због преношења путем прљавих руку. Медицински значај ове инфекције је што често доводи до компликација на срцу, али и до респираторних инфекција и менингитиса - каже др Љиљана Јемуовић, инфектолог.
- Особе са бројним коморбидитетима и другим хроничним стањима имају већи ризик од развоја озбиљних компликација које могу довести до хоспитализације или чак смрти - наглашава др Јемуовић. - Зато лечење било бактеријских, вирусних, гљивичних или паразитарних инфекција код пацијената са ослабљеним имунитетом захтева озбиљан здравствени приступ (анамнезу и преглед), и дијагностику, адекватну терапију, редовну контролу и по потреби болничко лечење.
Када је о старијима реч, најчешће се услед пада имунитета сусрећу са дијагнозом херпес зостер.
- Реч је поновној активацији варичела - зостер вируса, при чему на кожи једне стране лица или тела избијају болни пликови - каже наша саговорница. - Болест обично захвата труп, али се може појавити и на лицу, врату и доњим деловима тела. Могуће су и манифестације у усној шупљини, такође ограничене на једну половину уста или језика. Цео процес понекад буде пропаћен повећањем лимфних чворова који се налазе у близини. Болест може да буде озбиљна, посебно када је захваћено око (зостер офталмикуса), што захтева редовну контролу офталмолога уз контролу инфектолога.
Препоручујемо
АЛЦАХАЈМЕР И КОД МЛАДИХ: Истраживање америчкиох научника довело до нових открића
06. 03. 2023. у 22:48
ШТА ИЗАЗИВА УПАЛУ НЕРАВА? Упозорење лекара - не занемарујте ове симптоме
08. 03. 2023. у 12:20
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)