ПОСЛЕ КОРОНЕ ЧЕШЋИ НАПАДИ БУБРЕГА: Упозорење лекара - Не узимајте калцијум и витамин Д на своју руку
ВРЕМЕ пандемије, која још званично није укинута, изнедрило је значај витамина Д у спречавању заражавања ковидом.
Иначе, овај витмин се већ дужи низ година налази у фокусу, јер значајно утиче на имунолошки капацитет организма, а Србија важи за поднебље где је он хронично у недостатку. Због тога га људи све масовније пију. Али, проблем је што то чине на своју руку и без стручне контроле. У интервјуу за "Новости" др Петар Ђурић, нефролог Клиничко-болничког центра Звездара, каже да у последње три године чешће виђа "нападе бубрега" и каменце у бубрезима него што је то било пре пандемије:
- Сасвим је сигурно, иако на први поглед тако не делује, да је масовна примена свих могућих суплемената томе допринела. Пре свега, витамина Д и калцијума, јер сасвим је реално очекивати да њихова самоиницијативна примена може да доведе до веће учесталости јављања нефролитијазе (камена у бубрегу).
* Зашто је то реално очекивати?
- Оно што се са сигурношћу може рећи и шта су поједине студије испитивале, јесте да код жена у менопаузи које су узимале препарате калцијума и витамин Д, није пронађена већа учесталост нефролотијазе. Али, овде говоримо о контролисаном лечењу једног обољења и ти болесници су били под сталним надзором лекара, добијали су тачно ону количину како калцијума тако и витамина Д која им је недостајала, те се не може направити анологија са општом популацијом. Испитивања на општој популацији, по мојим сазнањима, нису рађена, а сасвим је реално очекивати да би самоиницијативна примена суплемената калцијума, као и узимање препарата витамин Д, могла довести до веће учесталости јављања нефролитијазе.
* Како ови суплементи доводе до појаве камена?
- Наведени калцијумски суплементи сасвим сигурно повећавају количину калцијума у урину и самим тим расте ризик за настанак нефролитијазе, док витамин Д повећава апосрпцију калцијума у самим цревима. Такође, проблем са витамином Д јесте тај што је у питању липосолубилни витамин, што значи да се депонује у организму и да може настати хипервитаминоза са својим последицама. Мишљења сам, иако нема сигурних доказа, да треба врло опрезно користити наведене суплементе и то искључиво уз савет оних лекара који се или баве лечењем компликација њихове примене (нефролози), или оних који их примењују свакодневно у јасним индикацијама (реуматолози, ендокринолози).
* Могу ли калкулозе у бубрезима и уринарном тракту да дају симптоме пре него што дође до напада?
- Док год калкулуси расту на површини бубрежне папиле (делови бубрега) или у унутрашњости сабирног система, они не дају симптоме. Као такви најчешће се случајно открију у испитивању других органа или болести, или при испитивању присуства крви у мокраћи. Најчешће се ипак калкулуси ослободе и уђу у мокраћовод који повезује бубрег и бешику, или запуше прелаз од бубрега ка мокраћоводу и притом узрокују најчешће бол и застој у отицању мокраће. Каменци мањи од 0,5 сантиметара у пречнику спонтано прођу мокраћовод. Сам пролазак калкулуса кроз мокраћовод не морају да прате симптоми, али се најчешће јавља јак бол (бубрежна колика) и крварење. Интересантно је да велики калкулуси, такозвани коралиформни калкулуси, који могу испунити читав пијелон бубрега, могу бити потпуно асимптоматски и да с временом доводе до слабљења функције бубрега.
* Како се дијагностикује постојање песка и камена у бубрезима?
- У дијагностици камена у бубрезима и уринарном тракту треба урадити детаљну личну и породичну анамнезу, затим циљане биохемијске анализе и преглед урина, и свакако визуеализацију камена неким од радиолошких метода. Од радиолошким метода највише нам користи ултразвук, потом рендген абдомена, који је значајан за оне калкулусе који садрже калцијум. Свакако најосетљивија метода у дијагностици је компјутеризована томографија (скенер), која може видети и некалцијумске калкулусе, али за њу је потребна нешто већа доза зрачења.
ХЕРБАЛНА НЕФРОПАТИЈА
* Препоручују ли се чајеви против камена у бубрезима?
- То је тешко рећи, јер у пракси имамо стотине бубрежних болести и све се лече на различите начине, тако да нека појединачна биљка сасвим сигурно не може лечити дијаметрално различите болести, а нажалост може много штете да направи. Тако имамо и један јасан ентитет у медицине који се назива хербална нефропатија, где долази до отказивања рада бубрега услед конзумирања једне биљке. С друге стране, подвукао бих и чињеницу да се одређене биљке могу користити у лечењу више врста болести, али то мора бити у договору са лекаром.
* Да ли песак може да доведе до "напада бубрега"?
- Калкулуси мањи од пет милиметара не дају одјек на ултразвуку и не може се са сигурношћу тврдити да та особа има калкулус, јер исти изглед дају и калцификације крвних судова у бубрегу. Некад се у свакодневној пракси користи израз "микролитијаза", који је сасвим сигурно неисправан. Али то што са сигурношћу нисмо некад потврдили присуство калкулуса, јер су мали за детекцију, не значи да та особа нема калкулус и да неће добити колику. Некад се покрене калкулус од само два до три милиметра и може да изазове исте тегобе и колику као и кад су већи калкулуси у питању.
* Да ли "тврда" вода додатно доприноси стварању камена?
- Од тога каква је вода, "тврда" или "мека", и какав је утицај "тврде" воде на стварање камена у бубрегу, много је значајније да се уноси довољна количина воде, јер није битан квалитет, већ квантитет воде. Дакле, битно је да се уноси.
БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...
Препоручујемо
ПАЗИТЕ ДА ПРЕТЕРАТЕ: Шест здравих намирница које могу могу да угрозе здравље (ФОТО)
17. 03. 2023. у 18:50
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)