СЕКС И ВИСОК ПРИТИСАК: Хипертензија сроза либидо више него лекови

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

12. 05. 2023. у 20:50

ПОЈЕДИНИ лекови могу да смање сексуалну жељу (либидо), а понекад су и узрок импотенције.

СЕКС И ВИСОК ПРИТИСАК: Хипертензија сроза либидо више него лекови

Фото Shutterstock

Пацијентима се често не укаже на ову чињеницу, јер се лекари с разлогом прибојавају да би она могла да буде разлог да не узимају терапију. С тим у вези они упозоравају да висок притисак "убија" потенцију више од лекова. Осим тога, чињеница је и да мушкарци често умишљају да им лек који пију смањује сексуалну моћ.

Вођени тим искуством, италијански стручњаци објавили резултате клиничке студије која је тестирала утицај атенола, бета-блокатора који се користи у лечењу хипертензије, на потенцију. Сви болесници подељени су у две групе. Једна група пила је прави лек, а друга је добијала плацебо. Притом ни лекари ни болесници нису знали ко узима лек, а ко неактивну супстанцу. Свака група је подељена у подгрупе, од којих је једна знала да лек може да изазове импотенцију, док друга група није имала ту информацију. После кратког испитивања сви болесници који су знали да лек изазива импотенцију, било да су пили лек или плацебо, имали су проблеме са потенцијом чешће него пацијенти који нису знали како лек може да утиче на секс.

Ипак, остаје чињеница да неки лекови делују негативно на мушкост.

Либидо

Либидо, то јест сексуална жеља, везан је за функције централног нервног система. Зато је осетљив на све медикаменте који инхибишу његову активност, а то су лекови за смирење, антидепресиви, лекови који смањују анксиозност и панику, па и неки лекови за хипертензију.

Ерекција

Ерекција је чисто васкуларни феномен и стога је могу реметити лекови за регулисање крвног притиска, холестерола и већина лекова за лечење кардиоваскуларних болести. Лекови који физички утичу на крвне судове у мушком полном органу, они који делују на мозак, регулишу ниво хормона (нарочито тестостерон) или пак утичу на неуротрансмитере могу да проузрокују еректилну дисфункцију.

Ејакулација

Ејакулација је повезана са аутономним вегетативним нервним системом, чије функције нису под контролом људске воље. Она зависи од функције нерава који из кичмене мождине иду у малу карлицу. Реч је о сложеном рефлексном процесу током ког се активирају алфа-рецептори у простати и семеницима. Лекови који блокирају алфа-рецепторе могу да утичу на ејакулацију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИНЕР МУ ЈЕ УШАО У ГЛАВУ, НИШТА НИЈЕ БИЛО ДОБРО: Мекинро жестоко критиковао Александра Зверева