ГЛАВА ПУЦА ОД ОТОПЉЕЊА: Свакодневне промене времена изазвају тегобе и код здравих
ГЛАВОБОЉА, пад концентрације, промена расположења и умор, типичне су тегобе до који доводе променљиве временске прилике.
Докторка Радмила Шехић, специјалиста опште медицине каже да је организму потребно три до четири дана да се адаптира на новонастале временске прилике, а када су промене климатских параметара нагле, настају непријатне сензације:
- Жустре промене температуре ваздуха и атмосферског притиска у смислу дневних осцилација најчешће узрокују главобољу. Уз све то влажност ваздуха и присуство ветра иницирају бол у глави васкуларног порекла, као што је мигрена, и у вези је са реакцијом крвних судова врата и главе на утицај нестабилних климатских услова.
Наша саговорница напомиње да не постоји човек на кога не утичу природне појаве и дешавања у атмосфери. Код неких је то, каже, изражено у мањој, а код других у већој мери. Најосетљивији су они који већ имају хронично обољење, па се стање погорша услед наглих промена климе.
- Познато је одавно да се при свакој промени времена у атмосфери стварају електромагнетни импулси који директно делују на здравље појединца - прича др Шехић. - Атмосфера пуна позитивних јона, као у тренутку невремена, делује неповољно на организам и, посебно тешко, такво стање подносе астматичари и срчани болесници. Супротно од овога, после кише атмосфера је пуна негативних јона, који су повољни по здравље људи.
Променљиве временске прилике подразумевају таласе захлађења и отопљења, а те промене се директно одражавају на артеријски притисак.
Терапија
НА временске прилике не можемо да утичемо, али можемо да помогнемо организму да им се лакше прилагоди.
- Требало би када нам се за то укаже прилика да боравимо на отвореном у шетњи или другој блажој физичкој активности - каже др Шехић. - Обезбедити довољно дневног одмора и сна током ноћи, и такође врло значајно је и да се једе умерено, чешће а количински мање. Могу да помогну и светли чајеви, као и храна богата витаминима, лако сварљива.
- Нагли пад спољашње температуре провоцира тело које убрзава своје активности - прича др Шехић. - Повећава се излучивање урина, а ниво минерала као што су натријум, калцијум, магнезијум, расту у крви и условљавају скок крвног притиска оптерећујући срце и крвне судове. Зато су у таквим приликама чешћи срчани и мождани удари. С друге стране, нагло испаравање и отопљавање провоцирају ширење крвних судова, знојење, губитак течности и сходно томе, настаје пад крвног притиска и умор. Уз све наведене атмосферске чиниоце, неретко постоји и ветровит период. Топао ветар је провокатор настајања психичких тегоба, у смислу немира, немотивисане стрепње, пада расположења, па и раздражљивости. На исти начин делује и тмурно време са мањком дневног светла.
Докторка Шехић објашњава да овакви иритативни фактори утичу на вегетативни нервни систем и појачавају напетост мишића, преосетљивост, пад концентрације, раздражљивост, па је препоручљив опрез у саобраћају.
Препоручујемо
СОК ОД ВИШАЊА ДА БРЖЕ И ЛАКШЕ ЗАСПИТЕ: Уз ових пет намирница победите несаницу
22. 06. 2023. у 20:00
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)