ЈЕДЕТЕ ЗДРАВО, А ГОЈИТЕ СЕ? Објашњење се крије у хормонима
ПОЗНАТО је да неадекватна исхрана и мањак физичке активности, постепено доводе до повећања телесне масе и следствене гојазности.

Foto: Profimedia
Вишак килограма негативно утиче на нивое наших хормона у телу доводећи у дисбаланс све важне физиолошке функције. Али, шта ако једначину окренемо другачије? Могу ли хормони довести до дебљине чак и ако се трудимо да једемо здраво? Одговор је – могу.
Не занемарујте моћ хормона глади
Можда нисте знали, али и најмањи недостатак сна доводи до веће продукције хормона глади, грелина, због чега се преједамо па макар и здравом храном. Вегетеријанска исхрана, иако нискокалорична, не садржи нулте калорије па њен прекомеран унос доводи до повећаног нутрититивног збира без обзира на витамине које нам та храна обезбеђује.

Фото Shutterstock
Тесна је веза између гојазности и дијабетеса
Вишак унете хране организам не може енергетски да искористи па га складишти у виду масних наслага у којима се развијају инфламаторни процеси. То утиче на ниво инсулина у крви. Овај хормон панкреаса, који држи ниво шећера у нашем организму под контролом, кључан је окидач за настанак дијабетеса тип 2, најчешће болести повезане са гојазношћу.

Фото: Shutterstock
Расположење одређује наш однос према храни
Расположење снажно утиче на наш однос са храном. Колико год били предати здравој и балансираној исхрани, тескоба, осећај летаргије или туге – изазваће у нама жељу да се храном “утешимо”. То се дешава због ниског нивоа хормона серотонина, заслужног за контролу наших емотивних реакција и осећаја задовољства.

Фото Shutterstock
И хипотиреоидизам може бити крив за вишак килограма
А шта је са тиреоидном жлездом? Ова добро позната ендокрина жлезда облика лептира, смештена у нашем врату, често је предмет женских разговора. Али ни мушкарци нису поштеђени поремећаја у раду њених функција. Два главна хормона која лучи, тиронин (Т3) и тироксин (Т4) , зависни су од тзв. тирео стимулишућег хормона (ТСХ) предњег режња хипофизе. Њихов физиолошки ниво умногоме зависи и од уноса јода путем исхране. Уколико тиреоидна жлезда не функционише исправно, упркос здравој исхрани, можемо постати гојазни због хипотиреоидизма, стања изазваног смањењем продукције хормона тиреоидне жлезде.

Фото Shutterstock
Код витких и здравих људи постоји хормонски банас
Па где се онда крије решење? Како помоћи себи на путу унапређења и очувања здравља којем је витка линија само највидљивији бенефит? Закључак је – контролом хормона и благовременим откривањем свих неправилности у њиховом раду и дејству. Само здрав организам може здравом храном – здравље да умножи.
(еКлиника)
Препоручујемо

"УБИШЕ" ВАС КОМАРЦИ? Проверите да вас крвопије не нападају због ових осам разлога
15. 07. 2023. у 18:09

ЗА БОЉЕ ЗДРАВЉЕ И ДУЖИ ЖИВОТ: Старијима од 50 година препоручује се ових 11 намирница
14. 07. 2023. у 15:00

ТРИ НАЈБОЉА ЧАЈА ДА СЕ РАСХЛАДИТЕ: Шта се од напитака препоручује на врућини
13. 07. 2023. у 09:50

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)