ИЗБЕГНИТЕ ДЕХИДРАТАЦИЈУ ПОМОЋУ ОВИХ 5 САВЕТА: Тропски дани se настављају, а ево како да унесете довољно течности

Novosti online

17. 07. 2023. у 16:39

ПРЕД нама су високе температуре, не чекајте да дехидрирате него примените ове савете како би се осећали добро.

ИЗБЕГНИТЕ ДЕХИДРАТАЦИЈУ ПОМОЋУ ОВИХ 5 САВЕТА: Тропски дани se настављају, а ево како да унесете довољно течности

Фото: Новости

Препоруке лекара су да приликом високих температура увек уз себе имамо и флашицу воде. Може да дође до сушења уста, главобоље, потешкоћа с концентрацијом, затвора или грчева у мишићима које урокује дехидратација.

Сигурно сте сви чули за предпоставку да када осетите жеђ то је већ знак дехидратације. Међутим, аустралијски истраживачи са Института за биомедицину Универзитета Монаш открили су да млади, здрави људи не морају да пију воду осим ако не осећају жеђ.

1. Обезбедите довољно разноврсности код уношења течности

Газирана минерална вода подстиче проток пљувачке и слузокожа уста се боље снабдева крвљу. „Инфузирана вода“ такође може да помогне у томе да се унесе довољно течности: укус воде може да се промени додавањем нане, комадића лимете или ољуштеног ђумбира. Незаслађени воћни и биљни чајеви такође су добра алтернатива обичној води. Сокови би због садржаја шећера требало да се конзумирају само у ретким приликама. Добре вести за љубитеље кафе су да супротно веровању, кафа не подстиче дехидратацију. Због тога, једна до две шоље могу да се укључе у дневни биланс уноса течности. Вода се не налази само у напицима, већ и у храни. Воће и поврће је богато водом, као што су зелена салата, краставац, диња, поморанџа и парадајз...

Фото: Free Images Pixabay

 

2. Интегришите ритуале испијања течности у свакодневни живот

Да бисте спречили дехидратацију, добро је да у свакодневни живот интегришете ритуале испијања течности: на пример, попијте чашу воде одмах након устајања чак и ако немате осећај да сте се презнојили, ваше тело губи воду преко ноћи. Можете да одредите друге прилике распоређене током дана као разлог да попијете неколико гутљаја воде: на пример, долазак на посао и долазак кући, чај у пет сати, после сваког одласка у тоалет, пре сваког оброка и тако даље.

У почетку ће вам требати времена да се навикнете, међутим, нови ритуали ће брзо да постану ваша навика. На овај начин успећете да готово неприметно повећате количину унете течности.

Foto: Profimedia

3. Задржите преглед над количином унете течност

Ако ујутру сипате у велики бокал дневну количину течности коју треба да попијете, имаћете бољи преглед над тим колико воде још треба да попијете. Постоје и лепо дизајниране флаше с одштампаним временом које показују колико воде је до тада требало да попијете. Флаша на столу такође представља подстицај. Протокол уноса течности (писан руком или дигиталан) такође може да нас подсети да поново посегнемо за чашом воде.

Фото: Free Images Pixabay

4. Имајте увек при руци нешто за пиће

Довољан унос течности најбоље функционише када воду увек имамо са собом. Поставите чаше за воду на ваша омиљена места у стану на којима проводите много времена. Попијене чаше се одмах допуњују како не би било застоја. Када сте напољу, такође би требало да носите са собом флашу за пиће која може поново да се напуни: ово штеди новац и смањује непотребан пластични отпад јер не морате да купујете флашу за једнократну употребу када сте напољу.

Фото: Free Images Pixabay

5. Сетите се да пијете

Уколико вам је упркос овим саветима и даље тешко да попијете довољно воде, можете једноставно да подесите мале подсетнике. То може да буде подсетник у календару који се појављује на нашем екрану или будилнику паметног телефона који подешавамо на свака два сата. Још поузданије су апликације које нас подстичу да пијемо воду и често генеришу статистику о нашем понашању у вези с пићем. Бесплатне апликације за пиће су, на пример, Akualert Water Tracker, Hidro или Drink Water – аларм за пиће.

(Стил.Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

БИЛА ЈЕ ЗАТОЧЕНИЦА ЗЕМУНАЦА 9 МЕСЕЦИ: Ко је Љиљана Буха коју у серији Сабља игра прелепа глумица?