ДЕВЕТ ЗЛАТНИХ ПРАВИЛА ЗДРАВЕ ИСХРАНЕ: Испланирајте јеловник, будите витки и спречите развој дијабетеса
ЗА оне којима је дијагностикован предијабетес одговарајући начин исхране и физичка активност су кључни фактори који спречавају да ово стање пређе у дијабетес тип 2.
Предијабетес je стање повишеног шећера у крви изнад физиолошких вредности, али испод дијагностичких критеријума за дијабетес.
Снажан мотив за здраву исхрану, поготово оних са предијабетесом требало би да буде чињеница да стручњаци предвиђају да ће се број људи који болују од дијабетеса драматично повећати у наредних 30 година. Зато би неуморно и посвећено требало радити на превенцији. Према пројекцијама америчког Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), свака трећа одрасла особа може имати дијабетес до 2050. године. Према ЦДЦ, више од 88 милиона одраслих Американаца сада има предијабетес. Слична ситуација је и у Европи.
Иако је ово алармантна статистика, ако сте у ризику од дијабетеса и имате предијабетес, постоји много тога што можете да учините да спречите дијабетес типа 2 или успорите његово напредовање, а то је на првом месту - уравнотежена исхрана.
Ово је девет златних правила здраве исхране:
Слатка пића
Нема слатког чаја. Без слатких сокова. Без газираних пића. Без заслађене лимунаде и сласних креација кафе. Шећерна пића не пружају ништа више него празне калорије и неће вам помоћи да се осећате сито. Сва слатка пића представљају прави фактор ризика за гојазност. Студија објављена у часопису Circulation показала је да заслађена пића повећавају ризик од дијабетеса типа 2.
Мањи оброци
Избаците из исхране висококалоричне, слатке грицкалице и понекад пробајте мањи комад неког здравог десерта за посебне прилике. Када вечерате у ресторану, размислите о томе да поделите јело и да половину однесете кући и поједете следећег дана, препорука је Америчког удружења за дијабетес. Јер, чак и здрава храна може довести до повећања телесне тежине ако је једете превише, а прекомерна тежина је примарни фактор ризика за дијабетес типа 2.
Влакна
Једите доста хране која је богата влакнима: поврће, воће, пасуљ и интегралне житарице. Влакна помажу да се дуже осећате сито и тако једете мање како бисте избегли повећање телесне тежине. Америчи Национални институт за дијабетес и дигестивне бубрежне болести предлаже да барем половину тањира напуните поврћем које није скробно. Америчко удружење за дијабетес има дугачку листу опција: паприке, шпаргле, броколи, печурке. Ово поврце је погодно за дијабетес јер има много влакана и мало калорија и угљених хидрата. Динстајте ове намирнице на лаганом уљу, кувајте на пари или пеците у рерни - ово су здрави начини припреме.
Пазите на масти
Исхрана предијабетичара би требало да садржи мало масти, па се одлучите за најздравије изворе: мононезасићене (попут маслиновог уља, ораха, семенки и авокада) и полинезасићене (попут ораха, ланеног семена и рибе), кажу стручњаци са Харварда. Масти које потичу из авокада, орашастих плодова, масне рибе и других биљних уља имају благотворно дејство на здравље срца. То је важно јер су дијабетес и кардиоваскуларне болести повезане.
Алкохол
Мушкарци не би требало да пију више од два пића дневно, а жене не више од једног. Један део здравствених стручњака препоручио је да се смернице за пиће за мушкарце промене чак на највише једно алкохолно пиће дневно. Да бисте били здрави, размислите о томе да још више ограничите унос алкохола или га потпуно одбаците.
Фото Shutterstock
Протеини
Протеини помажу у одржавању стабилног шећера у крви успоравајући апсорпцију угљених хидрата у крвотоку. Осим тога, протеини помажу да се осећате сито - што би касније могло значити мање грицкања. Опште правило: одлучите се за немасне изворе протеина: рибу попут лососа и харинге, који су богати омега-3 масним киселинама, здраве биљне протеине попут тофуа, пасуља и орашастих плодова, као и сир и јаја.
Фото: Shutterstock
Немасно месо
Да бисте лако идентификовали немасно црвено месо, потражите комаде који у свом називу имају реч "бут", "филе", "бифтек". Када купујете бело месо, одлучите се за пилетину или ћуретину без коже или уклоните кожу током припреме оброка. Такође размислите о додавању рибе у своју исхрану два пута недељно као део дијете која може помоћи у превенцији дијабетеса.
Фото: Shutterstock
Довољно воде
Људи понекад мешају жеђ и глад, што може довести до преједања и повећања телесне тежине. Зато пијте довољно воде. То ће помоћи телу да функционише оптималније, даће више енергије, а показало се да помаже у контроли телесне тежине. Осим тога одржавање хидратације помаже у снижавању шећера у крви. Једно истраживање показало је да што су више учесници пили воду, мања је вероватноћа да ће развити висок ниво шећера у крви.
БОНУС ВИДЕО - ВЕЖБЕ ЗА РАМЕНА: Ослободите се напетости након дуготрајног седења
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)