СЕПТЕМБАР ЈЕ МЕСЕЦ БОРБЕ ПРОТИВ РАКА КРВИ: У Србији сваке године око 500 људи оболи од мултиплог мијелома

И.Ковачић

08. 09. 2023. у 11:08

СЕПТЕМБАР је месец борбе против рака крви, а мултипли мијелом је други по учесталости хематолошки малигнитет. У Србији се сваке године дијагностикује око 500 нових пацијената, од тога 40 одсто оболелих су млађи од 65 година, који представљају радно способну популацију. Уколико се болест открије на време и крене се са адекватним лечењем, спречавају се компликације болести и пацијентима се пружа могућност за нормалан и квалитетан живот.

СЕПТЕМБАР ЈЕ МЕСЕЦ БОРБЕ ПРОТИВ РАКА КРВИ: У Србији сваке године око 500 људи оболи од мултиплог мијелома

Јаков Симовић

Мултипли мијелом је малигна болест костне сржи у којој малигни преображај захвата плазмоците као један од видова белих крвних зрнаца из групе најзрелијих лимфоцита. Неконтролисано умножавање плазмоцита у костној сржи и њихово неконтролисано лучење протеина типа нефукционалних имуноглобулина или њихових делова има за последицу мноштво симптома и животно угрожавајућих оштећења различитих органских система. 

Прави лек у право време - правило је у лечењу сваке болести, а за оболеле од мултиплог мијелома ово је изузетно важно, јер подразумева персонализован терапијски приступ, тј. прилагођен профилу сваког пацијента, укључујући његов клинички статус, али и биолошке карактеристике саме болести, наводи проф. др Јелена Била, председавајућа Актива за мултипли мијелом Српског лекарског друштва (СЛД).

- Актив за мултипли мијелом СЛД-а и хематолози у нашој земљи настоје да прате европске смернице у лечењу мултиплог мијелома у циљу постизања најбољих резултата и продужења живота наших пацијената. Потреба за доступношћу високо ефикасних савремених лекова у мултиплом мијелому је велика, посебно када се говори о пацијентима којима се болест вратила, односно који су у релапсу болести. Око 30 одсто оболелих има болест високог ризика и њима је у нашој земљи потребно омогућити лечење новим терапијама, иновативног механизма деловања, које у комбинацији са већ доступним лековима одлажу време до погоршања и прогресије болести и значајно продужавају животни век у односу на тренутно доступне терапије, уз очување квалитета живота и постизање социјалног и радног функционисања. Савремене терапије су стандард у лечењу у Европи, а доступне су и у земљама региона - наглашава проф. др Јелена Била.

Код већине пацијената се јавља анемија која за последицу има појаву малаксалости, замора и убрзаног срчаног рада и последичног срчаног попуштања, објашњава проф. др Предраг Ђурђевић, руководилац Клинике за хематологију Унивезитетског клиничког центра Крагујевац.

- Коштани бол се јавља јер у мултиплом мијелому долази до разградње костију, оне постају танке и може доћи до прелома приликом пада или спонтано. Учестале инфекције су такође један од знакова мултиплог мијелома, као и бубрежна слабост. Препоручујемо да се једном до два пута годишње ураде лабораторијске анализе крви, и уколико постоје изражена анемија, повишене вредности укупних протеина, повишена седиментација и налаз ослабљене бубрежне функције, уз напред наведене симптоме, изабрани лекар треба да упути пацијента хематологу на даље анализе и прегледе. - истиче проф. др Предраг Ђурђевић.

Др Мила Пурић, хематолог из Института за онкологију и радиологију Србије, наводи да се у клиничкој пракси сусреће са пацијентима са мултиплим мијеломом код којих је дошло до погоршања болести и којима је неопходна иновативна терапија како би се болест ставила под контролу и продужио живот. Објашњава даље да је, у складу са законском регулативом, само код неких пацијената, у касној фази болести, могуће применити савремену терапију, и да се тада заиста види колико је велика корист за пацијенте и задовољство лекара да могу да помогну оболелима.

- Имамо млађе пацијенте код којих је болест у погоршању, а уз то имају и високо ризичне карактеристике болести. Када смо у могућности да у складу са Правилником о садржају и обиму права на здравствену заштиту применимо иновативну терапију, то мења ток болести, уводи пацијенте у ремисију и враћа их нормалном животу и функционисању. Такође, велики је значај генског профилисања за примену одговарајуће терапије у мултиплом мијелому - каже асистенткиња др Александра Сретеновић, хематолог из Универзитетског клиничког центра Србије.

- Евидентни су заједнички напори медицинске струке, Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање да се болесницима са малигним обољењима обезбеде савремени лекови. То даје наду и нашим пацијентима са хематолошким малигнитетима, као и њиховим породицама, да ће ускоро и иновативна, високо ефикасна терапија за мултипли мијелом бити доступна у оквиру Листе лекова РФЗО у фази болести када се могу постићи најбољи резултати - закључила је проф. др Јелена Била.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

ФУДБАЛЕРЕ Хрватске неколико секунди делило је од осмине финала Европског првенства које се ове године одржава у Немачкој, али се онда све распало у осмом минуту надокнаде.

25. 06. 2024. у 20:15

Коментари (0)

КОСОВО ЈЕ СРБИЈА: Шпанци лупили шамар Албанцима на ЕУРО 2024, послали јаку поруку (ВИДЕО)