ОПРЕЗ, СЕЗОНА ЈЕ ВИРУСА: Упозорење лекара - На прехладу се "калеме" алергија и упала миокарда
ПРЕХЛАДУ узроковану неким респираторним вирусом 70 одсто пацијената "прегура" практично без икакве терапије.

Фото Shutterstock
Међутим, код 30 одсто људи вирусне инфекције могу да се искомпликују и оставе трајне последице. Најчешћа компликација прехладе је појава бектеријске инфекције, а могућа је да дође и до појачаног развоја алергије, јаких главобоља, свраба коже, упале срчаног мишића...
Доктор Татјана Радосављевић, пулмолог, каже да више од 300 различитих вируса који узрокују прехладу могу у грлу и носу да "ољуште" слузокожу ових органа и створе услове за насељавање бактерија:
- Бактеријске компликације могу се јавити у виду бактеријских инфекција грла и носа. Могуће је да дође до ширења бактеријске инфекције у синусе, а могу да се јаве и јаке главобоље, повишена температура, или пак да дође до сталног сливања секрета низ гушу. Ово сливање узрокује јак кашаљ, али и реакцију бронхија у оквиру синобронхијалног синдрома.
Последица прехладе често је и запаљење уха.
- Ова последица се најчешће јавља код деце - каже др Радосављевић. - Једна од могућих компликација упале средњег уха је и пуцање бубне опне, а у најтежим стањима може доћи и до упале кости која се зове мастод.
Последице ериса
НОВА варијанта ковида, популарно назван ерис узрокује тегобе сличне као и други респираторни вируси - гушобољу, запушен нос, кашаљ, повишену температуру, поспаност, болове у мишићима и зглобовима. Докторка Татјана Радосављевић каже да засад још није познато какве последице ерис може да узрокује, али је чињеница да код старијих и хронично оболелих може да доведе до упале плућа и бронхитиса.
Наша саговорница каже да се у компликације прехладе убраја и упала главне дисајне цеви, акутни бронхитис и упала плућа. Посебно истиче чињеницу да вирусна инфекција може да "отвори широм врата" већ присутним алергијама у организму, које могу да се испоље у јачем степену као алергијски ринитис и алергијска астма.
Да прехладу никад не би требало "носити" на ногама сведочи и чињеница да ослабљен организам могу да нападну вируси који негативно утичу на срце и нервни систем.
- Врло често, респираторни вируси се шире заједно са другим групама вируса, што се назива "тропизам" - прича др Радосављевић. - То значи да поред вируса прехладе и други вируси нападају организам, и остављају последице на друге органе, најчешће срце и нерве. Као последица може да се јави упала срца или срчане кесе. Неуротропни вируси оштећују нервне ћелије, па могу да настану главобоље, свраб коже, упале нерава, као што су парализе нерава лица или парализе вестибуларног нерва, што узрокује вртоглавицу.
Препоручујемо

АСТМАТИЧАРИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Проверите да ли правилно користите пумпицу (ВИДЕО)
31. 10. 2023. у 17:00

БРОКОЛИ ЧУВАР ЈЕТРЕ: Уз промену исхране и ове намирнице сачувајте здравље (ЈЕЛОВНИК)
26. 10. 2023. у 18:30

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)