САД ЈЕ ЛАКШИ КОВИД НЕГО ГРИП: Амбуланте пуне, а грађане ломи и стомачни вирус
ПРИТИСАК на лекарске ординације ових дана полако јењава у односу на прве дане нове године, ипак и даље је пуно болесних.
Доктор Бранислав Јовановић, начелник Службе за заштиту здравља одраслих Дома здравља у Ваљеву, каже да у овој установи лекар по смени прегледа око 30 пацијената. Од тог броја трећина је позитивна на ковид, код трећине се сумња на грип, док преостала трећина има стомачне тегобе.
- Тегобе варирају од пацијента до пацијента, ипак, угрубо може да се направи разлика између ковида и грипа - прича наш саговорник. - Код ковида углавном доминира температура од 37 до 38 степени Целзијусових и малаксалост, док грип по правилу прати висока температура до 40, болови у мишићима и зглобовима.
Наш саговорник каже да код пацијената са стомачним тегобама преовлађују мучнина, осећај гађења на храну, проливасте столице, општа слабост, али нема повишене телесне температуре.
- Лекар процењује када ће пацијента да упути на анализу крвне слике, рендген или тестирање на ковид - прича др Јовановић. - Доступна нам је сва дијагностика, а као и у свим другим домовима здравља пацијенти са температуром се упућују у амбуланту за респираторне тегобе.
Изабрани лекари су сагласни да сада доминантан сој ковида не даје тежу клиничку слику и да се врло ретко дешава да пацијент мора да буде упућен на болничко лечење, као у време делта соја.
Три соја у циркулацији
У НАШОЈ земљи до сада су потврђени типови вируса грипа А(Х1)пдм09, А(Х3) и Б, и то на територији Јужнобачког, Колубарског, Мачванског, Јужнобанатског, Поморавског, Браничевског, Борског, Златиборског, Нишавског, Сремског округа, на територији Града Београда, као и на територији надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица. Вирус грипа се пон епидемиолошкој скали шири средњим интензитетом, а највише оболелих је у узрасту до четири године.
- И у случају грипа и ковида саветујемо симптоматску терапију, а на располагању имамо и неке антивирусне лекове - каже др Јовановић.
Било да је реч о ковиду или грипу, обавезан део терапије подразумева мировање. И једна и друга инфекција може да доведе до упале бронхија и плућа. Вирусни бронхитиси, зависно од изазивача, понекад могу да буду праћени и боловима у мишићима и зглобовима и исцрпљеношћу, а веома брзо могу да "пређу" у бактеријске. Савет је да пацијент узима већу количину течности, да би лакше искашљавао секерет.
Вируси могу да доведу и до упале главне дисајне цеви - трахеје. У том случају главни симптом је упоран кашаљ који се може лечити инхалацијама кортикостероидима, уз доста течности. У теорији, организам би и сам могао да обнови слузокожу трахеје, али би то трајало месецима.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)