ОПЕРЗ КАД СУ ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Највише посла за кардиологе, пулмологе и неурологе

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

05. 04. 2024. у 14:52

ПРАВА летња температура на самом почетку пролећа, а још више стална колебања на температурној скали, праћена променама у атмосферском притиску, уз загађење ваздуха и померање казаљки на сату утицале су лоше, чак и на здраве особе, а поготово хронично оболеле. Лекари потврђују да се пацијенти највише жале на кардиолошке, неуролошке и пулмолошке тегобе.

ОПЕРЗ КАД СУ ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Највише посла за кардиологе, пулмологе и неурологе

Фото Shutterstock

Доктор Синиша Павловић, кардиолог, каже да актуелне временске прилике, уз аерозагађење и померање сата доносе осећај мањка енергије, слабије толеранције напора и поремећај сна и да ове тегобе погађају свакога:

- За кардиоваскуларне пацијенте је најбитније да воде рачуна да притисак држе под контролом, избегавају ствари које су општепознате као штетне, као што је унос великих количина соли, и да узимају редовно прописану терапију.

Пулмолог Татјана Радосављевић каже да актуелни климатски услови, уз аерозађађење и високу поленацију ваздуха лоше утичу на пацијенте који болују од хроничне опструктивне болести плућа и бронхијалне астме:

- Истовремено, још су присутне и респираторне инфекције, као и ковид, о коме се више не говори. Све наведено је одговорно за погоршање стања пулмолошких пацијената.

Са доласком топлог времена, а нарочито високих температура долази и до повећања учесталости тегоба које пријављују пацијенти са појединим хроничним неуролошким обољењима.

- Слабије подношење високе спољашње температуре у овим групама пацијената настаје најчешће као последица нарушене способности терморегулације - каже др Бранислав Ралић, неуролог. - Најчешћа хронична неуролошка обољења, код којих пацијенти пријављују погоршање симптома, а на које утиче пораст спољашње температуре су мултипла склероза, дијабетесна полинеуропатија, Паркинсонова болест и фибромијалгија. Такође, атмосферске прилике утичу и на погоршање учесталости мигренозних напада код пацијената који пате од хроничне главобоље мигренозног типа.

Доктор Ралић напомиње да су неки од начина како се могу умањити ови ефекти током високих температура - адекватна хидратација, избегавање доба дана када је најјаче сунце као и ограничен унос алкохола и кофеинских напитака.

Више срчаних удара

ЛЕТЊА температура у време када још нисмо спремни за врућину, на Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње" створила се гужву услед повећаног броја срчаних удара. Како је рекао др Петар Оташевић, 30. марта за само два сата је дошло петоро болесника због симптома срчаног удара:

- Сам тај податак говори о томе како кардиоваскуларни болесници, али и здрави људи реагују на ове промене времена - нагласио је др Оташевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације