УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Меланом се не јавља искључиво на кожи, ево како се открива и лечи
У СРБИЈИ од меланома, најопаснијег типа рака коже, годишње оболи око 700 људи.
Када се овај карцином открије на време он је у највећем броју случајева излечив, па се зато већ годинама уназад организују бројни бесплатни дерматолошки прегледи који имају за циљ да се на време уоче промене које указују на ово обољење. Међутим, меланом не напада увек само кожу, већ се може јавити и на другим, скривеним деловима тела и тада се најчешће открива у метастатској фази болести. Управо из овог разлога он се сматра и једним од најподмуклијих карцинома.
У интервјуу за "Новости" професор др Душан Шкиљевић из Универзитетског клиничког центра Србије каже да се у ретким случајевима он може јавити на слузокожи:
- Око један до један и по одсто свих меламома јавља се на слузокожи и то носа, усана, ока, ждрела, једњака, ануса, ректума, мушких и женских спољашњих гениталија, вагине и мокраћног канала. Осим наведеног, примарни меланом може да се јави и средњој овојници очне јабучице (увеални меланом), као и на можданицама (менингеални меланом).
* Да ли је могуће правовремено открити меланом који се није показао на кожи?
- Могуће јесте, посебно када је меланом увее или видљивих слузокожа у питању, али, с обзиром да се често ради о скривеним местима, углавном недоступним рутинском прегледу, меланом на слузокожама и можданицама се најчешће открију тек када дају симптоме - бол, крварење и слично.
о С обзиром на то да је скривен, значи ли да се у највећем броју случајева меланом открива у метастатској фази болести?
- С обзиром да је скривени примарни тумор често већ дуже време присутан у моменту постављања дијагнозе, нажалост, врло често су већ присутне и метастазе.
Рана и касна фаза
о Шта када се меланом открије на време и супротно?
- Уколико се дијагностикује у раној фази, једноставним хируршким уклањањем се потпуно излечи 95 до 99 одсто меланома. Када се дијагностикује касно, проценат преживљавања је значајно мањи. Пет година преживи свега 25 до 30 одсто пацијената. Ови подаци јасно говоре о круцијалном значају ране дијагностике за излечење пацијената са меланомом. Нажалост, у нашој земљи се тек сваки пети меланом открије на време.
о Које методе лечења ови пацијенти могу да очекују и колико су оне ефикасне?
- Поред хируршког уклањања примарног тумора, у лечењу се користе и радиотерапијске методе, као и имунотерапија и циљана терапија које су данас стандард у лечењу узнапредовале и раширене болести. Нажалост, ни ови савремени видови лечења нису једнако ефикасни као код лечења меланома коже.
о Где меланом најчешће метастазира, на које органе?
- Меланом најчешће метастазира у кожу и поткожно ткиво, лимфне чворове, плућа, јетру, мозак и кости.
о Шта све утиче на појаву меланома, дакле није реч само да он настаје због тога што се људи излажу сунчању без заштите?
- Поред излагања ултраљубичастим зрацима (сунчање, соларијуми), у факторе ризика за развој меланома спадају и присуство великог броја младежа или атипичних младежа или гигантског урођеног младежа, светла кожа и очи, кожа која брзо изгори и не може да потамни на сунцу, особе које су већ имале меланом или чији су најближи сродници имали меланом, особе које имају изразито ослабљен имунски систем.
о Које мере опреза се предлажу овим ризичним групама?
- Они би требало да имају стриктне и редовне контроле, али јасно је да једини фактор на који заиста можемо у овом моменту да утичемо јесте наше излагање ултраљубичастом зрачењу, зато се о њему највише и прича.
о Да ли базоцелуларни карцином може да буде увод у меланом, или било који други тумори коже који се сматрају бенигним?
- Рачуна се да око 30 одсто меланома коже настаје на терену претходно постојећег младежа, док се из осталих бенигних промена као што су кератозе, хемангиоми, фиброма и и малигних промена (базо и сквамоцелуларни карцином, карцином Меркелових ћелија итд) не може развити меланом.
о Како се открива меланом?
- Меланом на кожи се дијагностикује једноставним дерматоскопским прегледом. Дермоскопија је неинвазивна и безболна метода којом се посебним апаратом са увеличањем посматра промена на кожи и уочавају обрасци пигментације и структуре које не могу да се виде голим оком, и на основу њих се доноси закључак о природи промене. Уколико се промена дијагностикује као сумњива на меланом, шаље се на хируршко уклањање након чега се она прегледа микроскопски - хистопатолошки, и доноси се дефинитивна дијагноза.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)