У СТАНУ НЕ СМЕ ДА БУДЕ МАЊЕ ОД 26 СТЕПЕНИ: Лекари хитне помоћи саветују - Ево како да лакше прегурате ове температуре и влагу

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

24. 06. 2024. у 07:00

ВРУЋИНЕ и висока влажност ваздуха никоме не пријају.

У СТАНУ НЕ СМЕ ДА БУДЕ МАЊЕ ОД 26 СТЕПЕНИ: Лекари хитне помоћи саветују - Ево како да лакше прегурате ове температуре и влагу

Фото Shutterstock

Ипак, најтеже ове временске прилике подносе кардиолошки пацијенти, особе које су прележале мождани удар, они који пате од споре циркулације централног нервног система, бубрежни болесници, као и они који болују од хроничних болести дисајних путева. Зато др Радмила Шехић, дугогодишњи специјалиста Завода за хитну медицинску помоћ у Београду, каже да је за ове пацијенте идеално да током врелих дана бораве у пријатно расхлађеним просторијама, идеално на температури од 26 степени Целзијуса.

Наша саговорница напомиње да су међу хронично оболелим најугроженији стари људи, поготово они који већ дужи низ година пију доста лекова:

- Врућине делују тако што условљавају ширење крвних судова на периферију. Крв се задржава у венама доњих екстремитета. Стварају се значајни отоци, али је већи проблем у томе што се снижава крвни притисак и ствара проблеме због слабе исхране кисеоником виталних органа.

Докторка Шехић даље објашњава да срчани болесници због пада притиска осете умор, стезање у грудима, лупање срца, поремећај срчаног ритма. Оболели од прележаног шлога због смањеног дотока кисеоника у мозак, имају вртоглавицу, главобољу, мучнину, трњење у екстремитетима, понекада су конфузни.

Фото: ЕПА

Бубрежни болесници, због пада крвног притиска смањују филтрацију крви па се у организму задржавају негативни продукти метаболизма, али и излучивање унетих лекова буде успорено па се повећава њихов ефекат у правцу предозираности са појединачним нуспојавама. Они који имају дуготрајан проблем са крвним притиском, уносом редовне терапије уз високе температуре ваздуха повећавају пад притиска и тако значајно угрожавају своје стање.

Да би пребродили летње температуре старије и пре свега хронично оболеле особе не би требало да излазе из куће у периоду од 10 до 17 часова.

Лекови

ХРОНИЧНО оболели, с обзиром на то да неретко пију по шаку лекова, могу у контакту са спољашњим УВ зрачењем да добију неке кожне промене.

- То зовемо фотосензитивношћу - каже нам др Шехић. - Дешава се код оних који користе диуретике, дужи период неке антибиотике, антиреуматике, антидепресиве, хормонске препарате... Клиничка слика настаје у смислу појаве црвенила, свраба, отока и ситног осипа по изложеној кожи, а потом се захвате и незаштићени делови. Такво стање захтева лекарску интервенцију.

- При томе је битно и да умере активности и да ако је потребно излазе из куће у раним јутарњим или касно поподневним часовима - каже др Шехић. - У време највише дневне температура требало би замрачивати просторије да се не прегрејавају места боравка. При изласку важно је обући се и обути лагано, у светле тканине. Заштитити главу и очи. Неретко и кишобраном заштитити се од јачег сунца. Течност надокнађивати помало, пре свега уносом воде, природних сокова или светлих чајева. У договору са лекаром важно је и обавити ревизију терапије да се избегну сумирана негативна дејства високе температуре ваздуха и унетих лекова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

НЕЗАПАМЋЕН СКАНДАЛ: УЕФА згрозила сав нормалан свет, Убиј Србина је дозвољено певати на ЕУРО 2024!