СЛАБИ ОСЕЋАЈ ЗА ЖЕЂ, ТОПЛОТУ, ГЛАД...: Геронтолог открива - Које су све "слабости" старости и ево како треће доба учинити квалитетнијим
СТАРОСТ прате не само хронична обољења већ и читав низ других здравствених тегоба, које не морају да буду акутне, већ дискретне, али да значајно утичу на квалитет живота.
Како стари тело више није у могућности да регулише температуру као кад је човек млад, па се старе особе често утопљавају и по врућини, слаби им осећај жеђи, а битно се мења и потреба за количином хране. Стога није изненађујуће да су старије особе подложније топлотном удару, дехидрираности, гојазности, а неретко и потхрањености.
У интервјуу за "Новости" примаријус др Дејан Траилов, геријатар Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да је током лета најбитније да се старе особе не утопљавају превише, иако имају осећај да им је хладно:
- Старији и веома млади људи теже контролишу телесну температуру и лакше губе топлоту. Одређена медицинска стања, попут хипотиреозе и дијабетеса, такође могу да утичу на то колико неко осећа хладноћу. Чак и неки лекови - за крвни притисак, седативи, могу да повећају ризик од хладноће. Због физиолошких промена које могу да ометају регулацију телесне температуре дешава се и да се стари људи не зноје, па тело не може на природан начин да се охлади.
о Како да се препозна да је терморегулација лоша?
- Када говоримо о утицају високе температуре, старији људи могу да покажу различите симптоме повезане са топлотом. Уколико доживе топлотни удар манифестују се неки од следећих симптома: кожа може да постане црвена и врела, убрзан рад срца, главобоља, летаргија, па чак и губитак свести. Топлотна исцрпљеност може да доведе до јаког знојења или никаквог знојења, грчева у мишићима, слабости, вртоглавице, главобоље, мучнине и повраћања.
о Који је најбољи начин да се спречи да до оваквих тегоба дође?
- Превенција негативног утицаја високе температуре се своди на узимање доста течност, ношење широке, прозрачне, светле одеће, ношење шешира са широким ободом који омогућава да ваздух циркулише и хлади вас. Не саветује се боравак на отвореном у периодима када је температура највиша. Коришћење расхладних уређаја је такође препоручљиво. У периодима врућине такође се саветује чешћа контрола крвног притиска.
о Зашто старије особе губе осећај жеђи и како да се зна да ли пију довољно воде?
- Са старењем, природни механизам жеђи постаје мање осетљив и старије особе постају склоније дехидрацији него млађи људи. Са годинама се мора посветити више пажње навикама конзумирања течности да би се одржала адекватна хидрираност организма. Већина стручњака је сагласна да потребе за течношћу варирају у зависности од старости, телесне тежине, пола, окружења и нивоа физичке активности. Такође, постоји сагласност стручњака да не треба бити забринут због пијења произвољне количине воде дневно: наше тело нам шаље сигнал када смо жедни, баш као што то чини и када смо гладни или уморни.
о Како би старији људи требало да се хране, шта да једу, а шта да избегавају?
- Мора се нагласити да је код старијих људи потребно мање енергије за мишићну активност. Смањује се базални метаболизам. Код особе од 60 до 70 година нижи је за 10 одсто него код особе од 30 година. Код особе од 70. до 90. године нижи је за 20 процената. У старијим годинама мало људи ради тешке физичке послове, па су и укупне енергетске потребе знатно мање него код младих људи. Старије особе у циљу одржања идеалне тежине требало би постепено да смањују укупну количину хране, а нарочито храну високе енергетске вредности.
Смањити број лекова
о Чињеница је да стари људи пију више од једног лека сваки дан, колико је то опасно?
- Примена више од пет лекова истовремено назива се полифармација, а што је пацијент старије животне доби то је број медикамената које узима већи. Да би се избегли здравствени ризици, које полифармација представља по безбедност пацијента у неодговарајућем здравственом информатичком окружењу, где информација о леку не пронађе увек свој пут до фармацеута и лекара на прави начин, потребно је заштитити пацијента у виду оптимизације терапије кроз проверу оправданости сваког прописаног лека у складу са потребама пацијента и учинковитошћу терапије. Таква процена може резултирати престанком примене неких од многобројних лекова, посебно у случају када је присутно одсуство очекиваног терапијског одговора код пацијента, или када су нежељени ефекти лекова посебно изражени.
о Шта се конкретно препоручује за исхрану?
- Неки генерални савети у вези исхране старијих су да је потребно дневно узимати до две литре течности било као осам чаша негазиране воде, било у облику супе или чаја, избегавати пржена, похована, слатка, јако засољена и зачињена јела. Препоручује се узимање сезонског воћа и поврћа, као и одржавање оптималне телесне тежине. Потребно је смањити или избегавати унос кафе, алкохола и дувана.
о Стари људи често пате од затвора, зашто?
- Учесталост појаве затвора у овој популацији чак 20 одсто је већа него код млађих. Врло је важно на време препознати проблем и не одлагати његово решавање. Такође је важно утврдити да ли је реч о органском или функционалном затвору: први је последица одређених болести (дијабетес, рак, синдром иритабилног црева, депресија, Паркинсонова болест, деменција, хипертиреодизам, хипотиреодизам, мултипла склероза, поремећаји равнотеже електролита), док је функционални затвор најчешће повезан с неуравнотеженом исхраном, недовољним уносом течности и другим нездравим навикама. Увек треба имати на уму да затвор није болест, него симптом, што значи да је најважније деловати на узрок проблема, а не само елиминисати симптом.
о Несанице је такође чест проблем.
- Старији људи који спавају више од десет сати или мање од четири и по сата можда спавају "патолошким сном" што показује да им је здравље угрожено. Несаница код старијих људи везује се за физиолошке промене старења на молекуларном и биохемијском нивоу. Ово је велики и чест проблем те је савет да се обрате лекару за професионалну помоћ, а не да узимају лекове по свом нахођењу.
Препоручујемо
САДА ЈЕ ПРАВИ ТРЕНУТАК: Ослабите по шеми угљени хидрати - протеини
04. 08. 2024. у 07:00
"УБИШЕ" ВАС КОМАРЦИ? Избаците алкохол, проверите да немате нулту крвну групу
24. 07. 2024. у 07:15
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)