УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА: У болници најлакше "букне" инфекција мокраћног система
КАДА након пријема у болницу или током болничког лечења добијете неку инфекцију, биће регистровано да имате -болничку инфекцију, и да је тај поремећај здравља наступио као последица здравственог збрињавања.
Према резултатима четврте и пете Националне студије преваленције болничких инфекција које су, под руководством Министарства здравља Србије, спроведене у оквиру европске студије, у нашим здравственим установама најчешће су инфекције мокраћног система.
У интервјуу за "Новости" професор др Љиљана Марковић-Денић, епидемиолог Клиничко-болничког центра "Бежанијска Коса" и координаторка за пету Националну студију болничких инфекција Министарства здравља, каже да иако се називају "болничке" ове инфекције су исте као и оне које могу да настану ван здравствених установа:
- Једино што их разликује је место настанка. Дакле, то су инфекције које се јављају као последица лечења и неге у здравственој установи. На пример, вирусом грипа се неко може заразити у аутобусу, ресторану или на радном месту. Али, ако се грип добије у болници током лечења неке друге болести, од другог болесника, посетиоца или здравственог радника, тада ће се тај грип сматрати болничком инфекцијом.
о Које су најчешће болничке инфекције?
- Пет типова инфекција су најчешће у свим земљама, а њихов редослед зависи од предузетих мера спречавања и сузбијања инфекција. То су: инфекције мокраћног система (уринарне инфекције), инфекције оперативног места (повезане са хируршком интервенцијом), пнеумоније, инфекције крви (сепсе) и гастроинтестиналне инфекције (најчешће изазване бактеријом клостридијом).
о Зашто се болничке инфекције посебно бележе и прате, а не воде се као инфекције које пацијент добија и ван болнице?
- Болничке инфекције не настају само у болницама, већ могу да се појаве и у другим установама где се пружа медицински или хируршки третман, односно могу настати и у дому здравља, у установама за старе са медицинском негом итд. Због тога је Светска здравствена организација још пре више од 10 година и изменила њихов назив, да не би само асоцирао на болницу. Код нас је енглески назив healthcare-associated infections преведен као инфекције повезане са здравственом заштитом и овај термин се паралелно користи са термином болничке инфекције.
о Колико се успешно лече болничке инфекције и зашто уопште до њих долази?
- Људи доброг здравља са јаким имунским системом ретко развијају инфекције. Међутим, када болују од других болести или су на лечењу у болници, њихов имунски систем је ослабљен, тако да могу настати инфекције као резултат медицинског третмана и узроковане су микроорганизмима као што су бактерије и вируси. Неки од ових микроорганизама се могу наћи у животној средини, а неки нормално живе у телу.
о Која болничка инфекција је најтежа?
- Сепсе, односно инфекције крви су најтеже болничке инфекције. Бактерије самог пацијента са неког другог места, као што су плућа, црева, кожа, урин, могу продрети у крвоток, или бити унете из спољашње средине преко различитих инвазивних помагала као што су периферни венски катетер (браунила), централни венски катетер, уринарни катетер итд. Инфекције крви су најозбиљније од свих болничких инфекција, али се често могу успешно лечити.
о Има ли пацијената који су подложнији болничким инфекцијама?
- Свако ко добија медицинску негу и третман је у одређеном ризику од настанка болничке инфекције. Међутим, неке особе су под већим ризиком од других. То су превремено рођене бебе и деца се тежим основним обољењем, старије особе, особе са одређеним здравственим стањима - као што је дијабетес, особе са ослабљеним имунолошким системом - због основне болести или зато што примају третмане који слабе њихов имуни систем. Лечење рака (попут хемотерапије или зрачења) или стероиди су третмани који могу ослабити имунски систем.
Списак проширен на 16 варијанти
о Од времена пандемије посебно се страхује од појаве ковида у болницама?
- Пре почетка пандемије ковид 19 болничке инфекције обухватале су 15 различитих типова инфекција. Однедавно, током пандемије ковида, додат је и болнички ковид као 16. локализација ових инфекција. Зато што болнички ковид може да доведе до озбиљних, системских компликација.
о Болничка инфекција често настаје и као последица дугог боравка у болници.
- Да, то су такозвани спољашњи фактори ризика за настанак болничких инфекција. Они осим дужег боравак у болници, подразумевају и дуге и компликоване операције, прекомерну употребу антибиотика, која може да доведе до појаве отпорних бактерија, нека медицинска опрема која улази у тело и којим могу да се унесу бактерије (уринарни катетери, системи за инфузију, респираторна опрема...). За разлику од фактора домаћина који не могу да се мењају, на ове факторе може се деловати и предузимати мере спречавања настанка инфекција.
о Може ли пацијент сам да се заштити од болничке инфекције?
- Пре пријема у болницу, постоје поступци које особа може сама да уради, а који ће помоћи да се смањи ризик од инфекција у болници. Препорука је да се престане са пушењем бар месец дана пре планиране операције, јер пушење може ометати процесе зарастања оперативне ране. Такође, дувански дим оштећује дисајне путеве и повећава ризик од респираторних инфекција. Затим, важно је одржавати телесну масу - људи који имају вишак килограма склонији су инфекцији. Уколико је особа дијабетичар, потребно је да ниво шећера у крви буде контролисан. Антибиотике користити само ако их пропише лекар и увек у прописаном времену.
о А током борвака у болници?
- Током хоспитализације, пацијент такође може да предузме низ мера како би се заштитио и себе, али и друге болеснике. Болничке инфекције се најчешће преносе рукама, било са особља на пацијенте или пацијент може да контаминира своје руке, а затим додирујући уста, око, може да унесе бактерије из болничке средине и добије неку инфекцију. Зато је хигијена руку најважнија, а уједно и најлакша мера спречавања настанка болничких инфекција. Руке се могу прати водом и сапуном, али може се користити и средство на бази алкохола које се наноси на суве руке.
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)