НЕ ЈЕДИТЕ НАЈМАЊЕ ТРИ САТА ПРЕ СПАВАЊА: Гастроентеролог открива - Ево како да се решите проблема са надутошћу и варењем

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

08. 12. 2024. у 07:00

НАДУТОСТ, пробадајући гасови, бол или нелагода у желуцу, отежано или пречесто пражњење црева, подригивање, "нервоза" у стомаку, враћање садржаја из желуца у једњак - тегобе су које свакодневно муче огроман број људи.

НЕ ЈЕДИТЕ НАЈМАЊЕ ТРИ САТА ПРЕ СПАВАЊА: Гастроентеролог открива - Ево како да се решите проблема са надутошћу и варењем

Фото Shutterstock

 С обзиром на то да оне најчешће настају као последица лоше исхране, пушења цигарета, превише кафе и алкохола, примена одређеног хигијенско-дијететског начина живота је кључна у њиховом санирању. Само уколико поменути симптоми не пролазе са усвајањем добрих животних навика, неопходно је отићи на преглед код гастроентеролога.

У интервјуу за "Новости" доцент др Срђан Марковић, гастроентеролог Клиничко-болничког центра "Звездара" каже да они који имају осетљив дигестивни тракт требало би да избегавају сирово воће и поврће:

- Чињеница је да одређене намирнице могу да узрокују тегобе са варењем, али није неопходно да се оне потпуно избаце из исхране. Зато је савет да се једе кувано или барено поврће и воће, а ако се једе сирово да се исецка на ситне комаде. Важно је да током дана особа има три главна оброка и две ужине у једнаким временским интервалима, и да конзумира умерене количине хране и течности. Битно правило је и да се једе полако, односно да се сваки залогај жваће барем 20 пута.

о Коју храну би требало конзумирати?

- Дан не би требало да се започиње чајем, кафом или цигаретом, већ да се доручкује сат времена после буђења. За ужину најбољи избор је храна на бази цереалија и воћа или тост од интегралног ражаног хлеба. Није пожељно да се једе превише врућа или хладна храна и пића као и газирани сокови, масни оброци, пржена, похована и јела са запршком, кисела, љута и јако зачињена и слана храна. Течност би требало пити 15 минута пре или сат времена након оброка, и обавезно не практиковати оброке најмање три сата пре одмора или спавања.

Privatna arhiva

о Шта када пацијент и поред оваквог начина живота има тегобе?

- Онда би други корак био да се утврди да ли су те тегобе последица стреса, јер он може да изазове појачано лучење хлороводоничне киселине у желуцу, што последично може довести до гастритиса, па и улкусне болести желуца и/или дванаестопалачног црева, као и рефлуксне болести једњака. Све ове појаве могу довести до бола у желуцу, али да не бисмо олако све приписивали стресу, било би битно да се провери стање жучне кесе и панкреаса.

о Да ли је стрес узрок и синдрома нервозних црева?

- Јесте, код највећег броја пацијената. У медицини се то стање зове синдром иритабилног колона и од њега углавном пате млађи људи. Проливасте столице у јутарњим и преподневним сатима су доминантна клиничка карактеристика овог синдрома. Ипак, да бисмо били сигурни, ову дијагнозу постављамо искључивањем других узрока, као што су тумори, чир, хроничне упале..., поготову код особа старијих од 50 година. Јер, синдром нервозних црева може да буде праћен и болом у стомаку пре или после пражњења, појавом затвора, променом у конзистенцији столице уз чест осећај надутости, неиспражњености, појавом слузи у фецесу...

о Многи се жале да им црева "гласно раде"?

- Не постоји дефинитиван узрочник овог синдрома, иако се претпоставља да је превасходно психогене природе, мада постоје хипотезе и о утицају смањеног имунитета, као и поремећаја цревне флоре. Дијагноза се поставља тако што се искључују друге болести попут целијакије, интолеранције глукозе, цревних инфекција и паразитоза, карцинома дебелог црева, желуца, инфламаторне болести црева. Код пацијената старијих од 50 година препоручује се гастроентеролошко испитивање, као и у случају упорних симптома који ремете квалитет живота.

Када је гастроскопија обавезна

о Многи избегавају гастроскопију, када је она ипак неопходна?

- Гастроскопија или гутање сонде је неопходна уколико код пацијента постоји било који од алармантних симптома: отежано гутање, губитак тежине, постојање упорне анемије услед недостатка гвожђа. Тада је неопходно урадити гастроскопију да би се искључило постојање тумора и других бенигних стања као што су, на пример, постојање чира на желуцу и дванаестопалачном цреву. Такође, хитна гастроскопија је неопходна уколико постоји сумња на акутно крварење из горњих партија дигестивног тракта у циљу одређивања места крварења и евентуалне терапије у циљу заустављања крварења. Неопходна је у и у контроли премалигних стања као што је Баретов једњак, сужење једњака, Плумер-Винсонов синдром, поремећаји уочени током снимања с баријумом који захтевају визуелно доказивање и/или биопсију, или уколико постоји дуготрајно лоше варење, горушица, бол у пределу желуца, повраћање. За сва друга стања могући су неинвазивни тестови и вађење крви.

о Шта би могао да буде разлог за појаву бола у желуцу?

- Многа стања у трбуху могу да дају овај симптом. Нека од њих су гастритис, чир на желуцу и дванаестопалачном цреву и друге болести једњака, желуца и дванаестопалачног црева, хронична упала жучне кесе, али се некада и срчани проблеми могу манифестовати болом у желуцу.

о Који су најчешћи узроци надутости?

- Надутост може да буде последица више фактора, а најчешће се јавља у склопу функционалних поремећаја на нивоу горњих односно доњих сегмената дигестивног тракта, желуца односно дебелог црева, као и услед претеране конзумације хране богате угљеним хидратима, као што су хлеб и слаткиши. То су поремећаји на нивоу нервних завршетака у дигестивном тракту са утицајем на цревну перисталтику и последичног стварања осећаја надутости. Такође и озбиљнији проблеми (улкусна болест, тумори) могу довести до истог проблема, али је најважније да се обрати пажња на трајање овог симптома. Уколико симптом дуже траје, на пример, дуже од месец дана, потребно је потражити савет гастроентеролога ради обављања специфичних дијагностичких претрага. Некада надутост може да буде и у склопу хеликобактер инфекције, али и услед успореног метаболизма у хипофункцији штитасте жлезде, што води успоренијој перисталтици и накупљању гасова у дигестивном тракту, те осећаја надутости.

Фото Shutterstock

о Није мали број људи код којима се јавља рани осећај ситости, шта би могао да буде узрок?

- У том случају потребно је да се ураде основне лабораторијске анализе, као и тест на хеликобактер пилори, Аг из узорка столице и ултразвучни преглед абдомена. Обавезно би требало урадити и гастроскопију са узимањем биопсије антрума и танког црева за патохистолошку анализу.

о Зашто се јављају пробадајући гасови у стомаку који изазивају јак грч?

- Ту би могло би да се ради о неколико дијагноза. Може да буде упала слепог црева, жучне кесе, панкреаса, али и акутни дивертикулитис, гастроентеритис, инфламаторне болести црева. Такође, може да се ради и о функционалној диспепсији, синдрому иритабилног колона, интестиналној оклузији, перфорацији и руптури шупљег интраабдоминалног органа. Није искључено ни неко васкуларно или урогенитално обољење. Неопходан би био и физикални преглед, а потом и одређени лабораторијски тестови, као и ултразвук абдомена, радиолошка и ендоскопска дијагностика.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE