ОРТОПЕД ОТКРИВА КАКО САЧУВАТИ ЗДРАВЕ КОСТИ: Зашто калцијум и витамин Д нису довољни?
ЈЕДАН од најчешћих митова јесте да су болови у костима и зглобовима проблем искључиво старијих мушкараца и жена у познијим годинама. Према речима др Бхардваџа, то уопште није тачно.

Фото Shutterstock
Док се већина људи фокусира на очување здравља срца и мозга, често заборављају да су јаке кости кључне за смањење ризика од хроничних болести као што су остеопороза и артритис. Управо због овог занемаривања, постоје бројне заблуде о здрављу костију које могу да одврате људе да предузму праве кораке за њихову заштиту. То, заузврат, повећава ризик од прелома, бола и проблема са покретљивошћу у каснијим годинама живота, каже др Гаурав Пракаш Бхардваџ, ортопедски хирург и разоткрива неке од најчешћих митова о здрављу костију.
Мит 1: Калцијум и витамин Д су једини важни за јаке кости
Једна од најчешћих заблуда о здрављу костију је да су калцијум и витамин Ђедини нутријенти потребни за њихову снагу. Због тога се многи ослањају искључиво на млеко, млечне производе и сунчеву светлост, занемарујући друге важне хранљиве материје. Др Бхардваџ истиче да су за здраве кости подједнако значајни магнезијум, цинк и витамин Ц, који доприносе општем здрављу и добробити организма.
Мит 2: Кости пуцају само због повреда
Многи верују да се кости ломе искључиво због повреда или трауме, што није тачно. Др Бхардваџ објашњава да остеопороза, болест која кости чини слабим и подложним ломљењу, може довести до прелома чак и без повреде. Ово се посебно односи на старију популацију и жене у постменопаузи, код којих се преломи могу догодити чак и под нормалним физиолошким оптерећењем.
Према Међународној фондацији за остеопорозу, ова болест погађа сваку трећу жену и сваког петог мушкарца старијег од 50 година широм света. Истраживања показују да један прелом повећава ризик од наредних прелома.
Мит 3: Болови у костима и зглобовима јављају се само код старијих особа
Један од најчешћих митова јесте да су болови у костима и зглобовима проблем искључиво старијих мушкараца и жена у познијим годинама. Према речима др Бхардваџа, то није тачно.
- Услед данашњег седелачког начина живота, чак и млађе особе све чешће пате од остеопорозе и артритиса - каже др Бхардваџ, истичући да недостатак излагања сунчевој светлости и физичким активностима доприноси овим проблемима.
Како ојачати кости?
За очување и јачање здравља костију најважнија су два фактора:
Физичка активност - Редовно вежбање, прилагођено вашем узрасту и физичкој кондицији, помаже у јачању костију
Правилна исхрана - Иако су калцијум и витамин Д кључни, не треба заборавити магнезијум, цинк и витамин Ц, који такође играју важну улогу. Ови нутријенти се налазе у намирницама попут млечних производа, рибе, зеленог лиснатог поврћа и у осталом различитом поврћу
Посвећивање пажње здрављу костију може значајно да смањи ризик од прелома, бола и других проблема који долазе с годинама.
(Курир)
Препоручујемо

УДВОСТРУЧЕН БРОЈ ОБОЛЕЛИХ ОД ДИЈАБЕТЕСА: Више од 800 милиона широм света
14. 11. 2024. у 09:36

НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Како да се боре против болести које преносе комарци
05. 11. 2024. у 23:00

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)