ХОРМОН АПЕТИТА РЕГУЛИШЕ БИОЛОШКИ САТ - КАКО?: Велико откриће руских научника, изненадило

Далиборка Лазаревић

11. 12. 2024. у 11:29

УТИЦАЈ хормона који стимулише глад на унутрашњи биолошки сат сисара открили су стручњаци са Универзитета у Самари.

ХОРМОН АПЕТИТА РЕГУЛИШЕ БИОЛОШКИ САТ - КАКО?: Велико откриће руских научника, изненадило

Фото Промо

Према научницима, грелин, који се синтетише у гастроинтестиналном тракту, помаже телу да прилагоди своје унутрашње обрасце спавања и буђења дневном ритму спољашњег света.

Резултати су објављени у часопису И.М. Сецхенов Руссиан Јоурнал оф Пхисиологи.

Грелин је пептидни хормон који производи слузница желуца. Утиче на когнитивне перформансе, учење и памћење и стимулише глад.

Његова концентрација у крви се повећава када човек види и чује мирис хране, па се грелин назива „хормон глади“ и „хормон апетита“, рекли су стручњаци са Самарског националног истраживачког универзитета С.П. Корољев на Самарском универзитету.

Научници су открили да је још једна функција грелина у телу сисара прилагођавање биолошког сата спољашњем 24-часовном астрономском дану. За ову синхронизацију одговорно је такозвано супрахијазматско језгро, смештено у главном генератору циркадијалних ритмова – хипоталамусу.


- Главни механизам регулације циркадијалних ритмова је фотичан: заснива се на томе шта особа види изван прозора, колико светлости пада на мрежњачу у одређено доба дана - рекла је Елена Ињушкина, коаутор студије и ванредни професор. Одељење за физиологију животиња и људи на Самарском универзитету.

- Неки други, нефотични механизми користе информације о исхрани, саставу и енергетској вредности хране. Грелин ради у складу са нефотичким механизмом, додао је истраживач. Тим научника је открио да овај хормон утиче на нервне импулсе који се преносе од неурона до неурона путем синаптичких комуникационих адхезија.

- Испитали смо резове мозга пацова и открили да је 50 од 81 неурона показало активност као одговор на примену грелина - објаснио је истраживач.

- Детаљнија студија је показала да је ефекат грелина на активност неуронских шиљака преко ГХС-Р1а рецептора, који су такође укључени у антиинфламаторни одговор тела. Након увођења грелина, 32 процента неурона је показало повећану активност. Али, насупрот томе, 30 одсто је било „инхибирано“, што указује на то да грелин различито делује на различите делове мозга - додала је Ињушкина.

(Спутникинтернационал)

БОНУС ВИДЕО:

Ана је победила рак дојке: Овако данас прича о емоцијама

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ОН ЈЕ ФАВОРИТ САМО НА ПАПИРУ: Ове речи се неће свидети Александру Звереву