ХОРМОН АПЕТИТА РЕГУЛИШЕ БИОЛОШКИ САТ - КАКО?: Велико откриће руских научника, изненадило
УТИЦАЈ хормона који стимулише глад на унутрашњи биолошки сат сисара открили су стручњаци са Универзитета у Самари.
Према научницима, грелин, који се синтетише у гастроинтестиналном тракту, помаже телу да прилагоди своје унутрашње обрасце спавања и буђења дневном ритму спољашњег света.
Резултати су објављени у часопису И.М. Сецхенов Руссиан Јоурнал оф Пхисиологи.
Грелин је пептидни хормон који производи слузница желуца. Утиче на когнитивне перформансе, учење и памћење и стимулише глад.
Његова концентрација у крви се повећава када човек види и чује мирис хране, па се грелин назива „хормон глади“ и „хормон апетита“, рекли су стручњаци са Самарског националног истраживачког универзитета С.П. Корољев на Самарском универзитету.
Научници су открили да је још једна функција грелина у телу сисара прилагођавање биолошког сата спољашњем 24-часовном астрономском дану. За ову синхронизацију одговорно је такозвано супрахијазматско језгро, смештено у главном генератору циркадијалних ритмова – хипоталамусу.
- Главни механизам регулације циркадијалних ритмова је фотичан: заснива се на томе шта особа види изван прозора, колико светлости пада на мрежњачу у одређено доба дана - рекла је Елена Ињушкина, коаутор студије и ванредни професор. Одељење за физиологију животиња и људи на Самарском универзитету.
- Неки други, нефотични механизми користе информације о исхрани, саставу и енергетској вредности хране. Грелин ради у складу са нефотичким механизмом, додао је истраживач. Тим научника је открио да овај хормон утиче на нервне импулсе који се преносе од неурона до неурона путем синаптичких комуникационих адхезија.
- Испитали смо резове мозга пацова и открили да је 50 од 81 неурона показало активност као одговор на примену грелина - објаснио је истраживач.
- Детаљнија студија је показала да је ефекат грелина на активност неуронских шиљака преко ГХС-Р1а рецептора, који су такође укључени у антиинфламаторни одговор тела. Након увођења грелина, 32 процента неурона је показало повећану активност. Али, насупрот томе, 30 одсто је било „инхибирано“, што указује на то да грелин различито делује на различите делове мозга - додала је Ињушкина.
(Спутникинтернационал)
БОНУС ВИДЕО:
Ана је победила рак дојке: Овако данас прича о емоцијама
Препоручујемо
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ: Шта се деси организму након седам дана туширања ХЛАДНОМ водом
04. 12. 2024. у 07:20
ШТА ЈЕ ВИДЕО НА ПОСЛУ: Доктор открио зашто никада НЕ пије алкохол (ВИДЕО)
01. 12. 2024. у 14:33
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)