ОДЛАЗАК НА СПАВАЊЕ ПОСЛЕ ПОНОЋИ: Ево како се та навика одражава на здравље
НЕКИ људи без обзира колико се трудили, једноставно не могу да заспе рано. Чињеница је да скоро сви кубуримо са недостатком сна, а како се то тек одрази код особа која иначе иду касно у кревет и морају рано да устану за посао, факултет? Стручњаци истичу да не морамо да паничимо ако смо ноћна птица, али требало би да будемо опрезни, јер стални, касни одлазак у кревет ипак може указивати на то да нешто није у реду са сном.

Фото: Shutterstock
Не постоје бројна истраживања која су се бавила утицајем одласка у кревет после поноћи. Она која су доступна и која су у фокус ставиле особе које су имале тенденцију да остану будне до касно, резултати им не иду у корист.
Особе које стално одлазе на спавање после поноћи имају већу варијабилност гликемије, што је фактор ризика за хроничне болести и рану смрт. Такође, уколико не заспимо пре поноћи, та навика ће свакако утицати и на ментално здравље, пише Јаху лајф.
Нека старија истраживања повезују касни одлазак у кревет и тешкоћу да пробудимо ујутру, са краћим животним веком, заједно са већим ризиком од здравствених компликација попут дијабетеса и психолошких поремећаја.

Фото Pixabay free images
- Ако редовно идете на спавање после поноћи, али не морате да се рано будите, онда је мало је вероватно да ће време за спавање бити проблем- наглашавају лекари. Ипак, константни одлазак у кревет после поноћи сугерише да је мања вероватноћа да ћемо спавати довољно и ту често настају проблеми.
Шта ако остајемо до касно и будимо се рано
Ако имамо потешкоћа да легнемо пре поноћи и морамо да будемо негде ујутро, стручњаци за спавање предлажу неколико савета како бисмо померили време за спавање.
Препорука је да изађемо напоље на око 20 минута и тај моменат одмах уклопимо у своје јутро. Ово помаже телу да сигнализира да је време да се пробудимо и утиче да циркадијални ритам буде у складу са дневним светлом.
Избегавати дремке, вежбати редовно
Колико год некад биле неопходно, дремка поподне заправо може да поремети ритам спавања, па то треба имати у виду. За квалитетан сан важна је и редовна физичка активност која доказано утиче на квалитет спавања. Такође, ако се често будимо, имамо проблема са спавањем, наша свакодневница је поремећена, онда треба да се обратимо лекару да бисмо утврдили шта се дешава.
Препоручујемо

ПРЕШЛИ СТЕ ПЕДЕСЕТУ? Шта треба да избегавате од намирница, а шта да уврстите у јеловник
20. 03. 2025. у 18:11

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)