ИЗНЕНАДИЋЕ ВАС КОЛИКО ЈЕ ЧЕСТ КАРЦИНОМ БЕШИКЕ: Проверите да ли сте у ризику
КРВ у урину, бол у доњем делу стомака, бол у доњем делу леђа, иритација бешике, учестало или отежано мокрење, најчешћи су симптоми рака мокраћне бешике, од којег сваке године у Србији оболи око 2.500 особа, док нажалост више од 1.000 премине. Реч је о тешкој и подмуклој болести, коју стручњаци најчешће описују и као заборављени малигнитет.

ОБ Студеница
Подаци показују да је карцином мокраћне бешике на шестом месту у Србији по оболевању. Како популација стари, уочава се пораст учесталости овог малигнитета, од којег мушкарци оболевају четири пута чешће него жене. Бројни су фактори ризика за настанак овог рака, а пушење је један од значајнијих фактора за појаву рака мокраћне бешике, на који може да се утиче. С тим у вези, важно је препознати симптоме на време и јавити се урологу.
- Рак мокраћне бешике је агресивна болест која се тешко лечи и има лошу прогнозу. Брзо може да напредује и да даје метастазе. Као и са свим осталим малигним болестима, рана дијагноза знатно побољшава шансе за успешно излечење. Из тог разлога, крв у урину представља јасан сигнал да би требало посумњати на рак мокраћне бешике. Па ипак, кад људи примете такву промену, обично буду у великом страху и не траже лекарску помоћ. Тотална хематурија, односно комплетно крвав урин је сигуран знак који може да укаже на ову болест. Карактеристично је да се овакав урин не јавља свакодневно, већ повремено, код неких особа једном у два месеца. Изостанак бола је још један од разлога због ког пацијенти не траже лекарску помоћ. Инфекције уринарног тракта, поготово ако су хроничне, могу да буду симптом рака мокраћне бешике. Најзад, и опструкција, односно бол у неком делу уринарног тракта могу да укажу на ову болест. С тога, комбинација ране дијагнозе, ефикасне хирургије и нових терапија улива наду да ћемо у будућности успешно излечити већи број болесника са овом малигном болешћу. Код нас је, међутим, ова врста малигне болести "заборављени рак" који сада у свету има нове терапијске опције и даје наду пацијентима да ће са том опаком болешћу дуже и боље живети. Очекујемо да оне ускоро постану доступне пацијентима и у Србији - истакао је проф. др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију Универзитетског Клиничког центра Србије.
Имунотерапија
Ружица Божовић из Београда, једна је од је пацијената у Србији која има ову тешку дијагнозу, а добија имунотерапију преко такозваног члана 9 правилника РФЗО.
- Болела су ме леђа и мислила сам да имам проблем са кичмом. Једне ноћи ме је страшно заболело са леве стране и пошто је била недеља нисам могла ништа да урадим. Ујутру рано сам заказала ултразвучни преглед у једној приватној клиници где ми је речено да имам нешто на бешици и да хитно морам да урадим скенер. Брзо сам успела да урадим овај преглед, али је морало да се уради и цистоскопија, која је показала да се ради о карциному мокраћне бешике. На конзилијуму су одлучили да прво морам да примим хемиотерапију. Са пет хемиотерапија убили смо то чудо у мени и онда је дошла на ред операција, да се вади бешика и да се стави сонда и кеса. Међутим, бешика ми није извађена, јер је спојена са танким цревом, а то је последица доброћудног тумора који сам имала пре 27 година. Сада сам на имунотерапији, до сада сам примила 11 терапија и захваљујући томе, болест држим под контролом. Надам се да ће држава донети системско решење, како би и остали пацијенти са карциномом бешике били у могућности да добијају адекватну терапију - каже Ружица.
Карцином мокраћне бешике препознат је у свету као болест којој се мора приступити активније,
поготово када се ради о метастатском облику. Иако је у нашој земљи направљен велики напредак у лечењу многих малигних болести, у лечењу метастатског уротелијалног карцинома још увек нам недостаје одређена терапија која би значајно побољшала исходе лечења ових болесника.
- Стандард лечења наших пацијената је примена хемиотерапије, што и јесте препорука светских и европских водича. Пацијенти добију четири до шест циклуса хемиотерапије. Код готово 70 одсто постигне се терапијски одговор у смислу да болест не напредује или се повлачи. Међутим, проблем настаје врло брзо, за неких девет до 12 месеци, када болест напредује. Тада су проблеми у лечењу већи јер свака наредна доступна хемиотерапија је мање ефикасна. Стога је веома значајно да имамо лекове, а то су лекови из групе имунотерапије који би болест одржавале у стабилној фази, такозвана терапија одржавања. Ова терапија одржавања је предложена и од стране свих онколошких и уролошких терапијских водича. Ова имунотерапија је показала да када пацијенти имају добар одговор на хемиотерапију која се примењује у првој линији лечења и онда добију терапију одржавања могу да се постигну значајно бољи резултати, а што је најважније то је терапија која утиче да пацијенти живе дуже и да имају добар квалитет живота. Код неких пацијената болест се чак повлачи и они могу да живе доста дуже без знакова прогресије болести. За сада ту терапију примењујемо код одређеног броја пацијената преко члана 9 РФЗО - објаснила је прим.др.сц.мед. Сузана Матковић, медикални онколог из Института за онкологију и радиологију Србије.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)