КАКО МОЗАК САВЛАДАВА СТРАХ? Научници кажу да су решили загонетку

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 04. 2025. у 23:00

НАЧИН на који мозак, кроз стечено искуство, учи да се носи са инстинктивним страховима и да их превазилази предмет је најновијег истраживања научника из Велике Британије.

КАКО МОЗАК САВЛАДАВА СТРАХ? Научници кажу да су решили загонетку

Фото: Shutterstock

Резултати њихове студије, спроведене на мишевима, доносе не само одговор на ову енигму, већ и нове могућности за борбу са фобијама, анксиозношћу или посттрауматским синдромом.

ШТА СУ МИШЕВИ НАУЧИЛИ О СТРАХУ И ШТА МИ МОЖЕМО НАУЧИТИ ОД ЊИХ

У лабораторијским условима, научници су мишеве више пута излагали безазленој ситуацији која је изгледала опасно - сенци која се нагло ширила над њима, као што би изгледао напад птице грабљивице. Природно, мишеви су у почетку бежали у склониште, али након 30, 50 таквих лажних узбуна, понашали су се као да су схватили да сенка није претња - настављали су да се крећу, истражују и траже храну као да се ништа не дешава. Дакле, мозак мишева је, кроз понављање, научио да ту визуелну појаву не треба повезивати са опасношћу.

КО ЈЕ ГЛАВНИ У МОЗГУ КАД ЈЕ РЕЧ О ПРЕВАЗИЛАЖЕЊУ СТРАХА

Истраживачи су открили да се меморија, која нам помаже да занемаримо инстинктивни страх, не складишти у визуелном кортексу, како се до сада мислило, већ у мање познатој области мозга која се назва вентролатерално геникулисано језгро (vLGN). Ово подручје се налази између неокортекса, који открива претњу, и можданог стабла, које покреће телесну реакцију на ту претњу, и до сада се мислило да је оно само пролазна станица у обради визуелних информација, али не и епицентар дешавања, преноси Вашингтон Пост.

ДА ЛИ И МОЗАК ЧОВЕКА РАДИ ПО ИСТОМ ПРИНЦИПУ

С обзиром на то да мишеви и људи деле сличне неуронске путеве, ово откриће отвара врата ка новим начинима третирања анксиозности, фобија и посттрауматског синтрома. Ако научници прецизно знају где мозак складишти податке о инстинктивном, али неутемељеном страху, они могу и да усмере терапију (било кроз лекове, било кроз неуростимулацију) баш на ту област.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе

ЛЕГЕНДАРНИ фудбалер Дејан Савићевић пре неколико година поцепао је фотографију са некадашњим саиграчем и великим пријатељем Бранком Брновићем.

11. 05. 2025. у 10:29

Коментари (0)

ИМАШ ГОДИНУ, ДВЕ И ОНДА ЛЕТИШ НАПОЉЕ: Дончић на жестоком удару НБА легенде