СТОП УМИРАЊУ ЖЕНА ОД БОЛЕСТИ КОЈА МОЖЕ ДА СЕ СПРЕЧИ: Покренута иницијатива за бољу превенцију и лечење рака грлића материце
ЗБОГ алармантних података о оболевању и смртности од рака јајника и грлића материце, покренута је иницијатива "Апел за здравље", усмерена на превенцију болести изазваних хуманим папилома вирусом (ХПВ) и унапређење лечења жена које се већ боре са карциномом грлића материце.

Фото: Удружење
Подршку овом апелу дале су бројне јавне личности из света културе, спорта и медија, а међу њима су Милица Мандић, Вања Грбић, Лена Ковачевић, Ана Станић, Милена Васић, Александар Радојичић, Милена Радуловић, Наташа Беквалац, Зорана Аруновић, Сузана Манчић, Зое Кида, Наташа Ковачевић, Новица Величковић, Саша Павловић, Позориште на Теразијама и многи други. Њихов глас усмерен је на оснаживање свести о важности вакцинације против ХПВ, редовних прегледа и доступности савремене терапије.
Иницијативу за изједначавање статуса вакцине против ХПВ са осталим вакцинама из календара обавезне имунизације, покренуло је удружење "Проговори", уз подршку најважнијих стручних тела, укључујући Удружење педијатара Србије, Удружење гинеколога онколога, Удружење медикалних онколога, као и Републичка стручну комисија за имунизацију Министарства здравља.
Искуство Загорке Марковић
На редовном гинеколошком прегледу, пре три године Загорки Марковић (45) из Београда Папаниколау тест није био добар. Даљим испитивањима откривене су тешке претканцерогене промене на грлићу материце.
- Због година и чињенице да сам рађала, одлучено је да се уради хистеректомија ради превенције.Налаз је био чист. У наредне две и по године све контроле су биле уредне, али прошлог лета сам прокрварила. На ултразвуку ми је откривена маса, а касније и потврђена дијагноза карцинома вагине. Лечена сам зрачењем, завршила сам са хемо терапијом и сада чекам контролу. Лекари су ме питали да ли имам ћерку и да ли је вакцинисана против ХПВ. Саветовали су да то урадимо, и јесмо, у марту ове године. Верујем да је ХПВ изазвао мој карцином. Зато желим да поручим свима да треба да вакцинишу своју децу против ХПВ, јер се тако може спречити патња, лечење, али оно што је најважније, да се спаси живот. Не треба чекати да се нешто догоди - објаснила је Загорка.
Један од кључних захтева јесте увођење ХПВ вакцине у календар обавезне имунизације, како би се омогућила равноправна и широка заштита младих. Уз то, "Апел за здравље" предлаже и увођење организованог скрининг програма, где би жене добијале позиве за гинеколошке прегледе директно на кућну адресу, као и унапређење лечења за оне које су већ оболеле од рака грлића материце.
Према званичним подацима, око 1.500 жена годишње оболи, док готово 700 изгуби живот од рака грлића материце, болести која се у највећем броју случајева може спречити.
- Покретање иницијативе "Апел за здравље" проистекло је из потребе да се коначно направе системске промене. Тражимо да се вакцина против ХПВ учини обавезном, али и да се уведе прави, организовани скрининг на рано откривање грлића материце са позивима који би женама стизао на кућну адресу или телефон. Пођеднако је важно и да се женама које већ болују од рака грлића материце обезбеди савременија и ефикаснија терапија. О свему овоме говоримо и апелујемо јавно, јер ово је борба за животе наших мајки, сестара, пријатељица и ћерки - рекла је Горица Ђокић из
Време је да се Србија прикључи земљама које су захваљујући превенцији и превентивним прегледима значајно смањиле смртност од карцинома грлића материце. Здравље жена мора бити приоритет.- Државе које већ скоро две деценије успешно спроводе скрининг и имунизацију вакцином против ХПВ бележе драматичан пад оболевања, чак 90 одсто мање карцинома грлића материце и 98 одсто мању циркулацију најризичнијих типова вируса. Нажалост, код нас те мере још не дају резултат.
Вакцина је бесплатна за младе до 19 година, али многи родитељи нису ни чули за њу, а још мање знају колико је ефикасна и безбедна, са преко милијарду доза и без иједног озбиљног безбедносног аларма. ХПВ је инфекција коју презерватив не може зауставити. Толико је раширен да се 90 одсто људи сусретне с њим до 45. године. У већини случајева нема симптома, али код неких жена и мушкараца може да узрокује тешке, па и смртоносне облике карцинома. Када кажемо "само 1 одсто умире", заборављамо да су то људи из нашег окружења, две жене дневно у Србији. Зато је време да предрасуде заменимо знањем и вакцинацијом заштитимо генерације које долазе - рекла је проф. др Ана Банко, вирусолог у Институту за микробиологију и вирусологију Медицинског факултета у Београду.
Препоручујемо

НАУЧНИЦИ ОБЈАСНИЛИ: Зашто је трчање најгори начин да смршате у средњим годинама
27. 04. 2025. у 23:33

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)