АКО ВИДИТЕ КРВ У УРИНУ, ОДМАХ НА ПРЕГЛЕД: Можда је рак бешике - од ове врсте карцинома годишње оболи 2.500, а премине 1.000 људи
РАК мокраћне бешике је агресивна болест која се тешко лечи и има лошу прогнозу. Брзо може да напредује и да даје метастазе. Као и са свим осталим малигним болестима, рана дијагноза знатно побољшава шансе за успешно излечење. Из тог разлога, крв у урину представља јасан сигнал да би требало посумњати на рак мокраћне бешике

Фото: Ласер Мед
Властимир Међовић (70) из Београда, води вишегодишњу борбу са карциномом мокраћне бешике, од којег сваке године у Србији оболи око 2.500 особа, док нажалост више од 1.000 премине. Његова прича почиње пре четири године, када је први пут у мокраћи приметио крв и сукрвицу. То је био знак да нешто није у реду.
Одмах се обратио лекару и након иницијалне дијагностике, упућен је на урологију, где је урађена биопсија и потврђена сумња на малигнитет. Ситуацију је додатно компликовало то што је Властимир раније преживео мождани удар, што је оставило последице на његово памћење и опште здравствено стање.
- Упркос томе, лечење је спроведено у више фаза. Након што су иницијалне терапије дале резултате и тумор се значајно смањио, лекари су одлучили да хируршким путем одстране тумор. Операција је обављена успешно, пре нешто више од три године. Убрзо након операције, уведене су ми додатне терапије, укључујући и хемотерапију. Како би се спречио повратак болести и развој метастаза, укључен сам у клиничку студију. Почео сам да добијам имунотерапију, која подстиче имунитет да препозна и уништи евентуалне преостале ћелије карцинома. У оквиру ове студије, сваких 15 дана долазим на терапију у дневну болницу - прича Властимир, испред Удружења "Уро Такт".
Нажалост, током његовог лечења, догодила се породична трагедија, супруга, која му је била главна подршка и водич кроз цео процес, такође се разболела и преминула од тумора на мозгу. Властимир данас лечење наставља уз помоћ синова. И поред свега, показује изузетну животну енергију, свакодневно вози бицикл и труди се да остане физички активан. Према његовим речима, нема тегоба и задовољан је комплетном здравственом услугом, нарочито односом лекара и медицинских сестара.
Властимирова прича сведочи о важности ране дијагностике, истрајности у лечењу и снази људског духа у суочавању са тешким дијагнозама. Уз савремене методе лечења и подршку најближих, он данас успешно одржава квалитет живота и редовно прати своје здравствено стање.
Смањење ризика од метастаза
Сви онколошки лекови постају стандардни део терапије тек када покажу ефикасност и безбедност у великим, контролисаним клиничким студијама. У случају имунотерапије, студије су показале да се значајно одлаже прогресија болести, као и да се ризик од смрти смањује за око 25 одсто. Ови резултати су потврђени и у свакодневној клиничкој пракси: око 20 одсто пацијената који се лече имунотерапијом нема напредовање болести ни две године након почетка терапије, што је раније било изузетно ретко. За ове пацијенте данас можемо рећи да постоји шанса за потенцијално излечење. Имунотерапија све више добија значај не само у лечењу метастатског карцинома мокраћне бешике, већ и у раној фази болести. Укључивањем имунотерапије уз хемотерапију, али и уз друге иновативне лекове, повећавамо шансе за трајно излечење пацијената. То значи могућност потпуног повлачења тумора и значајно смањење ризика од појаве метастаза. Осим тога, постоје охрабрујући сигнали да би у будућности неки пацијенти могли бити поштеђени радикалне цистектомије, односно уклањања мокраћне бешике - каже др Горана Матовина Брко.
Свуда у свету, па и код нас, мај се обележава као месец борбе против рака мокраћне бешике. Тим поводом Удружење пацијената за борбу против карцинома бешике, простате, тестиса и бубрега "Уро такт", заједно са стручњацима, покреће кампању симболичног назива "За наше боље сутра" како би се додатно подигла свест о овој теми у широј популацији, јер је статистика поражавајућа. Процењује се да у Србији сваког дана седам људи оболи од рака мокраћне бешике.
- Рак мокраћне бешике је агресивна болест која се тешко лечи и има лошу прогнозу. Брзо може да напредује и да даје метастазе. Као и са свим осталим малигним болестима, рана дијагноза знатно побољшава шансе за успешно излечење. Из тог разлога, крв у урину представља јасан сигнал да би требало посумњати на рак мокраћне бешике. Па ипак, кад људи примете такву промену, обично буду у великом страху и не траже лекарску помоћ. Тотална хематурија, односнокомплетно крвав урин је сигуран знак који може да укаже на ову болест. Карактеристично је да се овакав урин не јавља свакодневно, већ повремено, код неких особа једном у два месеца. Изостанак бола је још један од разлога због ког пацијенти не траже лекарску помоћ. Инфекције уринарног тракта, поготово ако су хроничне, могу да буду симптом рака мокраћне бешике. Најзад, и опструкција, односно бол у неком делу уринарног тракта могу да укажу на ову болест. С тога, комбинација ране дијагнозе, ефикасне хирургије и нових терапија улива наду да ћемо у будућности успешно излечити већи број болесника са овом малигном болешћу. Код нас је, међутим, ова врста малигне болести "заборављени рак" који сада у свету има нове терапијске опције и даје наду пацијентима да ће са том опаком болешћу дуже и боље живети. Очекујемо да оне ускоро постану доступне пацијентима и у Србијина листи лекова које се прописују на терет здравственог осигурања - истакао је проф. др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију Универзитетског Клиничког центра Србије.
Карцином мокраћне бешике, који се три пута чешће јавља код мушкараца него код жена, препознат је у свету као болест којој се мора приступити активније, поготову када се ради о метастатском облику болести. Иако је у нашој земљи направљен велики напредак у лечењу многих малигних болести, у лечењу метастатског уротелијалног карцинома још увек нам недостаје одређена терапија која би значајно побољшала исходе лечења ових болесника.
- Терапија одржавања након хемотерапије у лечењу метастатског карцинома мокраћне бешике данас представља стандард у савременој онкологији. Сама хемотерапија више није довољна као оптималан приступ лечењу ових пацијената. Увођење имунотерапије у фази одржавања постало је стандард захваљујући клиничким студијама које су показале да овакав приступ значајно продужава преживљавање, уз очување квалитета живота. Дакле, пацијенти добијају могућност да живе дуже и квалитетније. Током последњих неколико година и пацијентима у Србији су постали доступни бројни иновативни лекови и терапије које су неопходне за савремено лечење различитих малигних болести. Нажалост, имунотерапија за карцином мокраћне бешике још увек није увршћена на позитивну листу лекова, али се надамо да ће ускоро и наши пацијенти имати приступ овој терапији, која доказано продужава живот и побољшава његов квалите - истиче др Горана Матовина Брко,интерниста-онколог у Институту за онкологију Војводине.

НАЈЗГОДНИЈА ХРВАТИЦА ПРИЗНАЛА ДА ЈЕ СРПКИЊА: Открила због чега говори хрватским језиком и зашто је променила презиме
ПЕВАЧИЦА и списатељица Нивес Зељковић, познатија као Нивес Целзијус, по многима једна од најзгоднијих Хрватица, открила је недавно у једном интервјуу за домаће медије да је заправо Српкиња.
14. 07. 2025. у 12:21

"ОН ЖЕЛИ ДА УЗМЕ СВЕ!" Путин обавестио Трампа да креће у велику офанзиву, дао му и рок
РУСКИ председник Владимир Путин обавестио је америчког председника Доналда Трампа да Москва намерава да појача војне операције на истоку Украјине у року од наредних 60 дана, објавио је портал Аксиос 14. јула, позивајући се на неименоване изворе упознате са телефонским разговором двојице лидера почетком месеца.
14. 07. 2025. у 10:04

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)