ЧВОРИЋИ КАО ПРВИ ЗНАК РЕУМЕ: Ево када могу постати већи проблем
ПОРЕД проблема са зглобовима, један од видљивих знакова реуматоидног артритиса (РА) могу бити и реуматоидни чворићи.

Фото Shutterstock
У питању су локализована запаљења која се формирају испод коже, најчешће на лактовима, шакама и стопалима. По величини варирају од зрна грашка до величине куглице нафталина.
Око 20 до 30 одсто особа са реуматоидним артритисом развије овакве чвориће. Међутим, захваљујући савременој терапији која подразумева рано и агресивно лечење, број нових случајева је у опадању. Истраживања показују да је учесталост ових чворића у последњим деценијама знатно смањена у односу на ранији период.
Ко је у већем ризику?
Појава чворића најчешће је везана за пацијенте који су позитивни на реуматоидни фактор или на антитела позната као ACPA (анти-циклични цитрулинисани пептид). Код особа које су негативне на ова антитела, чворићи се јављају ретко.
Такође, код пацијената који узимају метотрексат, лек који се често користи у лечењу РА, постоји нешто већи ризик од развоја чворића, иако механизам овог утицаја још увек није у потпуности разјашњен.
Где се најчешће јављају?
Чворићи се могу појавити на различитим местима, а често се развијају управо тамо где кожа трпи локалну трауму или притисак. На пример, многи пацијенти са РА ослањају се на лактове приликом устајања, јер их болови у зглобовима ограничавају, што доводи до чешћег формирања чворића на том месту. Такође, могу се појавити и на задњем делу стопала, у пределу Ахилове тетиве, где обућа ствара додатни притисак.
Иако се најчешће јављају испод коже, реуматоидни чворићи могу настати и у другим деловима тела у грлу, на гласним жицама, у плућима, срцу или тетивама.
Како их препознати?
Чворићи се обично јављају након што је болест већ присутна неко време, али понекад могу бити и један од првих симптома, чак и пре појаве значајних проблема са зглобовима. Најчешће се формирају на местима која трпе стални притисак — лактовима, прстима, леђима, петама или потиљку.
По текстури могу бити чврсти или мекани, а приликом палпације могу деловати фиксирано или покретљиво. Боје су коже и варирају по величини,од неколико милиметара до више од 1,5 центиметара.
Како утичу на свакодневни живот?
У зависности од своје локације, чворићи могу утицати на функционалност и стварати проблеме у обављању свакодневних активности. Ако се појаве на стопалима, могу отежати ходање. Када су присутни на шакама и прстима, могу правити проблем при коришћењу прибора за јело или држању четкице за зубе.
У овим ситуацијама терапија може укључити помоћна средства која олакшавају коришћење руку као што су специјални отварачи за тегле, оловке са ширим рукохватом или екрани осетљиви на додир. Хируршко уклањање чворића је могућа опција, али многи пацијенти успевају да се прилагоде и функционишу без оперативног захвата.
Поред физичких потешкоћа, видљиви чворићи могу утицати и на психосоцијално благостање пацијената. Велики или упадљиви чворићи често привлаче непожељне коментаре или погледе из околине, што може бити додатни извор стреса.
Како се лече проблематични чворићи?
У већини случајева чворићи не изазивају озбиљне здравствене компликације и не захтевају лечење. Међутим, ако ограниче покретљивост или стварају бол, промена терапије може бити размотрена. У појединим ситуацијама прекид примене метотрексата или прелазак на другу терапију могу довести до смањења чворића, али такву одлуку лекари доносе опрезно и у складу са целокупним током болести.
Хируршка интервенција је такође могућа, али захтева пажљив приступ због потенцијалних проблема са зарастањем ткива на местима упале. Као мање инвазивна опција, у појединим случајевима се примењују инјекције кортикостероида ради смањења величине чворића.
Лекови који модификују ток болести, који се данас стандардно користе у лечењу реуматоидног артритиса, могу такође помоћи у смањењу чворића. Због тога је важно редовно се консултовати са реуматологом и прилагођавати терапију у складу са потребама и општим здравственим стањем пацијента.
(Курир)

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)