ФЕЉТОН - ПОСМРТНИ ЖИВОТ ВЕЛИКОГ ПИСЦА: Ја никада не описујем живот - ја о њему у књижевним сликама размишљам
ПОСТХУМНО је Његово краљевско височанство престолонаследник Александар Карађорђевић одликовао Борислава Пекића Краљевским орденом двоглавог белог орла првог степена. Септембра 1997, Југословенски фестивал "Мојковачке филмске јесени" доделио му је Почасну плакету поводом педесетогодишњице југословенског играног филма.
Архитекта Љиљана Пекић, његова супруга и важан ослонац животу, данас живи у Београду и вредно приређује и објављује његову заоставштину у годишњаку "Анали Борислава Пекића" и припрема његова недовршена дела за штампу. Установљена је и Пекићева награда, која данас представља једну од престижних награда у области књижевности.
Коначно, септембра 2002. на Бежанији на Новом Београду прва школа у Србији добила је име по једном дисиденту, Бориславу Пекићу. Исто име понела је још 1998, и улица Малајничка на Врачару у којој је живео а на улазу у зграду постављена је и спомен-табла рад архитекте Николе Јанковића. Српска академија наука и уметности у Београду одржала је 1. и 2. јула 2000. године научни скуп поводом седамдесетогодишњице рођења Борислава Пекића. Реферати са тог скупа штампани су у Споменици Борислава Пекића 2003. године.
НАРОДНА библиотека Србије је септембра 2000. године организовала изложбу под насловом "Борислав Пекић или време речи" заједно са Фондом Борислава Пекића и Народном библиотеком Краљева. У Библиотеци града Београда 17. априла 2007. године отворена је импозантна изложба о животу и делу великог писца поводом 80 година од његовог рођења.
Ова иста изложба под покровитељством Министарства културе Владе Републике Србије путовала је, како по Србији (Јагодина, Нови Сад, Златибор, Ниш, итд.), тако и по многим градовима Европе и Канаде. Гостовала је у Будимпешти, па у Сарајеву јула 2007, у Паризу 25. марта 2010, 16. новембра 2010. у Загребу, 2011. у Пули. Градска општина Врачар и Библиотека града Београда је ову изложбу у нешто друкчијем облику приказала 19. априла 2010. године.
Током 2006. године његова супруга Љиљана Пекић, која је била постхумни приређивач његових дела, почела је да уређује блог Борислава Пекића на ком се могу наћи, како публикована, тако и необјављена дела овог писца. Током 2012. његова унука Мари-Луиз отворила је фејсбук-страницу са Пекићевим одабраним цитатима. Брига о публиковању Пекићевих рукописа, како објављених, тако и оних из заоставштине, преузеле су његова супруга Љиљана Пекић и ћерка Александра Пекић.
БОРИСЛАВ Пекић је званично рехабилитован одлуком Вишег суда у Београду од 17. децембра 2007. године. Током 2008. године објављен је зборник "Поетика Борислава Пекића: преплитање жанрова" настао је као резултат истоименог научног скупа који је одржан у Београду 19. и 20. новембра 2008. године. Међународни научни скуп, посвећен поетици и жанровским аспектима Пекићевог дела, одржан је у оквиру пројекта "Савремене књижевне теорије и њихова примена: нове дискурсивне праксе књижевнотеоријских проучавања" у Институту за књижевност и уметност у Београду. новембра 2010. године.
Пекићев лик је уврштен у серију марака Србијамарке ПТТ Србије "Великани српске књижевности", чији је дизајн урадила Марина Калезић. Колекција је постала филателистичка реткост.
Судбина Борислава Пекића као дисидента, борца за слободу и политичког затвореника обрађена је и на ауторској изложби др Срђана Цветковића под називом ,,У име народа" током 2014. која је била постављена у Историјском музеју Србије у Београду. У оквиру изложбе о комунистичкој репресији посебан део је био посвећен Бориславу Пекићу и као дисиденту и бунтовнику. У програмском делу одржана је и трибина посвећена њему и његовом делу. Изложба са овим садржајем је била изузетно посећена и виђена и у музејима у Панчеву, Крагујевцу, Краљеву (2015) и у Параћину током 2019 године. У дворишту Треће мушке гимназије добио је спомен-бисту (2009) а улица у којој је живео добила је његово име (2012). Коначно током 2016. године на иницијативу фондације "Борислав Пекић" откривен му је 2. марта 2016. споменик на Цветном тргу у центру Београда.
ПОТСХУМНО је додељена почасна награда издавача овом делу 1993. Потом је БИГЗ објавио књигу "Време речи" (разговори с Пекићем, приредио Божо Копривица, 1993), "Одмор од историје" (есеји, приредио Радослав Братић, 1993), роман "Градитељи" (1994) који је 1995. године био БИГЗ-ов бестселер, као и "Рађање Атлантиде" (коментари, приредила Љиљана Пекић, 1996) такође бестселер овог издавача. "Дневничке забелешке - Скинуто са траке" (изабрао и приредио Предраг Палавестра, 1996) биле су на бестселер листи "Народне књиге" 1997. године. Први том коментара за "Златно руно" под насловом "У трагању за златним руном" (приредила Љиљана Пекић) штампан је 1997. године.
Од потомака Борислав Пекић има кћерку Александру, рођену 1959. Од своје 11 године живела је у Лондону, где је завршила гимназију и започела студије права. Бавила се успешно манекенством десет година, после тога бизнисом. Удала се 1994. године за немачког барона Виктора фон Малзана са којим има ћерку Мари-Луиз, рођену 1999. године.
Захављујући раду његовог фонда, супруге и породице многа дела из његове богате заоставштине се објављују и данас. Многа дела су му преведена на енглески, немачки, француски, италијански, шпански, холандски, пољски, чешки, словачки, мађарски, румунски, реторомански, македонски, словеначки, албански језик.
"Ја никада не описујем живот - ја о њему у књижевним сликама размишљам. Сукцесивни закључци таквих размишљања - моји су романи и моје драме" - Борислав Пекић.
KRAJ
Препоручујемо
ФЕЉТОН - УСАМЉЕНИ СТРЕЛАЦ И ИЗГНАНИК: У Београду су сви понешто замерали Пекићу
31. 07. 2021. у 18:00
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)