ФЕЉТОН - РАТА БИ БИЛО И БЕЗ АТЕНТАТА У САРАЈЕВУ: Масони су открили тајни договор Беча и Берлина о нападу на Србију
ПОШТО су балкански ратови окончани, изгледало је да ће земља и народ почети с уживањем плодова трајног мира, а да ће српски масони у таквим условим дати свој допринос развоју земље, јачању њених установа, економије, културе и просвећености народа. Уместо тога, Србија је убрзо уведена у ново гротло рата.
На оно што ће се догодити, Николу Пашића је већ у пролеће 1914. опет упозорио Дамјан Бранковић. Индустријалац познат у Европи, поготово у Немачкој, заступник моћних корпорација ,,Круп“, ,,Маузер“ и ,,Севернонемачки лојд“, Бранковић је пренео Пашићу обавештење које му је у Берлину, у највећем поверењу, саопштио директор компаније ,,Круп“: у јануару 1914. у дворцу Конопиште, , договорили су предстојећи напад на Србију, пошто је Немачка за то дала одрешене руке Аустрији. Ултиматум је већ био спреман, али је недостајао уверљив повод.
Нема сумње, после оног обавештења о анексији Босне и Херецеговине пре шест година, Пашић је сада обавештењу које му је пренео Дамјан Бранковић, поклонио много већу, дужну пажњу.
УБРЗО је уследио атентат који је Гаврило Принцип извршио у Сарајеву 28. јуна 1914, усмртивши аустријског престолонаследника Франца Фердинанда. Беч и Берлин су сада имали повод да Србији саспу у лице ултиматум, који Србија није прихватила. Први светски рат је почео 28. јула, објавом Беча да је у рату са Србијом. Сутрадан, 29. јула 1914, бомбардован је Београд са аустријског бродовља на Сави и Дунаву, подно Калемегдана.
Србија је у том рату дала огромне жртве – коса смрти однела је 1,3 милиона људских живота (28 одсто од укупног броја становника, 62 одсто мушких глава) а материјална разарања прогутала су половину националних резерви Србије (између седам и десет милијарди златних франака по ценама из 1914). Први светски рат у коме су с лица земље збирисане четири моћне империје – руска, немачка, аустро–угарска и отоманска – истовремено је отворио простор за остварење снова милиона људи о националном ослобођењу.
У случају српског и других јужнословенских народа то је значило уједињење у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца, која је проглашена 1. децембра 1918. у победничком славом овенчаном Београду.
КОНАЧНОЈ победи и уједињењу свој допринос дали су и слободни зидари, којих је било и у раније основаним националним организацијама ,,Народна одбрана“ (основана 8. октобра 1908) и ,,Уједињење или смрт“ (чији је устав потписан 9. маја 1911). У њиховом раду од нарочитог значаја била је активност масона: новинара Љубе Јовановића Чупе, официра Милана Гавриловића, Божина Симића, Стевана Шапинца и Александра Илића, правника Бранка Божовића, тада државних чиновника Миливоја А. Јовановића и др Милана Гавриловића, те сарадника часописа ,,Словенски југ“ Јована Милосављевића.
Према неким изворима масон је био и Војислав Танкосић.
Када је после победе у Церској бици Србија кренула да формулише ратне циљеве, на предлог Слободана Јовановића ангажовани су Љуба Јовановић, Александар Белић, Никола Стојановић и други угледници, уз консултовање Косте Јовановића, Ника Жупанича и Богдана Поповића. У овој групи масони нису били једино Јован Цвијић и Иво Латас.
НА САСТАНКУ у Нишу 27. октобра 1914, Никола Пашић и Божидар Марковић, Никола Стојановић и Душан Васиљевић, сва тројица масони, усвојили су коначни југословенски програм који може да окупи све југословенски оријентисане прваке Хрвата и Словенаца, а онда је Србија усвојила и ратни програм, познат као ,,Нишка декларација“, 7. децембра 1914. године.
На иницијативу српске владе покренуто је и питање оснивања ,,Југословенског одбора“, о чему је одлука донета на састанку у Фиренци, одржаном од 22. и 25. новембра. Одбор је коначно конституисан 30. априла 1915. у Лондону, а његови чланови биће готово искључиво слободни зидари – од Срба: Милан Сршкић, Вељко Петровић, Никола Стојановић, Божа Марковић, Павле Поповић; од Хрвата: Фране Супило, Иван Мештровић, Хинко Хинковић, Љубо Леонтић, Динко Тринајстић; од Словенаца: Драго Марушић, Богумил Вошњак, Нико Жупанич.
Када је Србија поле повлачења владе и војске у зиму 1915. постала ,,држава у егзилу“, како је то формулисао пре неколико година преминули професор др Брана Димитријевић, највећи број српских масона такође се нашао ван окупиране Србије, што је значило и привремени прекид њиховог ритуалног рада у отаџбини.
ЂОРЂЕ Вајферт је у Марсељу организовао Врховни Савет Србије, пошто је, према његовим речима, ,,слободно зидарство у Француској било, у оно доба, најприступачније за третирање националних питања“. Окупио је бројне српске масоне који су ишли у Лондон, Париз, Женеву, Петроград, онда у Канаду и Америку, где су бранили интересе Србије. Све је то чињено у непосредној сарадњи са српском владом.
Како тврди Зоран Д. Ненезић, на основу увида у изворну архивску грађу, ,,Никола Пашић је преко Вајферта, Јовановића и других српских слободних зидара успео да, првенствено у француске ложе, убаци већи број владиних службеника, јавних радника, дипломата, па чак и чланова владе. Тада су у слободнозидарски савез ушли, поред осталих, М. Спалајковић, Б. Чолак – Антић, М. Трифковић, В. Маринковић, Ж. Балугџић, М. Бошковић“.
Залагањем српских и хрватских масона Велики Оријент Француске је крајем пролећа 1917. донео резолуцију којом је прихватио програм јужнословенског уједињења, а остварењу тог циља послужиле су и многе брошуре, памфлети, прогласи и новински текстови, било да су их писали српски и хрватски масони, или да су то чинили инострани аутори на које су они непосредно утицали.
У ОВЕМ погледу је од нарочитог значаја био ,,Српски новински биро“ којим је у Женеви руководио масон Божа Јанковић. Југословенски масони, Васа У. Јовановић и Хинко Хинковић, обавили су успешне мисије и у Америци пре него што је ушла у рат почетком априла 1917, а о деловању у САД славног Михајла Пупина, такође масона, да се и не говори. Хинковић је са Томашом Масариком посетио и председника САД Вудра Вилсона.
Када је рат завршен, на Конференција мира у Версају, масони су дали нови, важан допринос одбрани интереса Краљевине СХС.
Уједињавању јужнословенских народа у самосталну државну и политичку заједницу, као што смо видели, изузетан допринос дали су српски масони, чија је то била идеја водиља од самих почетака њиховог рада у Србији, у последњим годинама 19. и првим годинама 19. века.
УЈЕДИЊЕЊЕ МАСОНА
СНАЖНА потпора коју је је Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца имала управо у масонским круговима Европе и Америке у том времену, само је допринела, без обзира на све унутрашње зађевице и напетости које су пратиле рађање те нове државе, знатном јачању слободнозидарског братства у јужнословенским земљама. Услов за то био је обједињавање овдашњих масонских ложа из Србије са онима из дојучерашњих аустроугарских земаља, у јединствену, југословенску масонску заједницу.Уједињење је обављено 9. јула 1919. године у Загребу, када су ложе из Хрватске, Босне и Херцеговине, заједно са масонском браћом из српских ложа, формирале Велику ложу ,,Југославија“. Изабрано је Савезно веће, а за великог мајстора Ђорђе Вајферт, тада гувернер Народне банке, масон већ безмало тридесет година.
СУТРА: СЛОБОДНИ ЗИДАРИ У ДОКУМЕНТИМА УДБЕ
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (4)