ФЕЉТОН - НЕМЦИ КОЛОНИСТИ У РУСИЈИ ЛОЈАЛНИ СВОЈОЈ ДОМОВИНИ: Руска контраобавештајна служба формирана је у другој половини 1911. године
ОРГАНИ руске контраобавештајне службе, формирани у другој половини 1911. године, ступили су на дужност у сложеној оперативној ситуацији.
Главни противници Русије у централној Европи - Немачка и Аустроугарска, активно су против ње укључили своје специјалне службе уочи Првог светског рата.
У Немачкој у то време на челу обавештајне делатности стоји одељење ГБ Великог генералшлаба. Оно се састојало из неколико бироа, а сваки од њих је водио обавештајну службу у одређеним земљама. Осим тога, постојала су њима потчињена обавештајна одељења при штабовима пограничних округа и у градовима који су се налазили близу границе (Кенигсберг, Познањ, Торн, Бреслау).
Немачка је, да би следила своје државне интересе, настојала да у Русији оформи разгранату агентурну мрежу, као и да све легалне могућности активно укључи у своје обавештајне циљеве. Она се трудила да искористи и чињеницу што на територији Русије живи око два милиона немачких колониста, који су, наравно, наклоњени својој бившој домовини. Крајем XIX века на територији Русије се оснивају бројна индустријска предузећа чији су власници немачки грађани. И предузетници и персонал који је радио у фабрикама, заводима или разним канцеларијама имали су могућност да прикупљају потребне информације.
У низу великих руских градова били су уочи Првог светског рата отворени немачки и аустријски конзулати чији се персонал отворено бавио прикупљањем обавештајних информација.
У то време је постојала пракса упућивања официра немачког Генералштаба у Русију да би учили руски језик, или у својству туриста. Будући препуштени сами себи, они су без икаквих препрека обављали обавештајна путовања по реонима Русије који су их интересовали.
Готово по идентичној схеми деловала је и обавештајна служба Аустроугарске, где је обавештајном делатношћу руководио такозвани Евиденциони биро (Evidenzbureau).
ОПЕРАТИВНО - ислеђивачка активност руске војне контраобавештајне службе устројена је у два основна правца: изучавање иностраних обавештајних центара и откривање и пресецање активности конкретних резидентура и самосталних иностраних агената на територији Русије.
У пракси, контраобавештајна делатност војних округа представљала је свеукупност неколиких основних делова или линија:
- погранична делатност за проналажење извора у обавештајним органима противника или њиховог окружења;
- разрађивање дипломатских представништава која постоје на руској територији и иностраних фирми за које се сумња да се баве шпијунажом;
- контраобавештајно обезбеђење штабова и других важних војних институција;
- провера и анализа материјала добијених контролом кореспонденције и изјавама појединачних лица, које садрже информације о фактима шпијунске активности;
- откривање ванредних догађаја, за које се сумња да су усмерени на вршење диверзије.
Рад контраобавештајне службе посебних штабова у пограничним војним окрузима био је добро организован. Већ кроз годину дана иркутски војни контраобавештајци имали су агентуру у граду Чанчуну, а на западној граници је октобра 1911. године, у штаб Виљнуског војног округа, стигла информација да за капетана немачке армије Флека, који је живео у Кенигсбергу и који се занимао организацијом шпијунаже против Русије, ради становник града Ковно по презимену Кауфман. Над њим је организовано агентурно и спољно праћење.
Кроз неко време агентура је установила да је Кауфман од непознатог војног лица добио тајне материјале и да ће сакупљене податке предати лично капетану Флеку. Деветнаестог јануара 1911. године Кауфман и његов помоћник Сагалович били су задржани при изласку из земље у граду Владислављу. За време истраге су испод Сагаловичеве кошуље били пронађени важни мобилизациони документи, као и копије наредби за Виљнуски војни округ и отисак мастиксовог печата са грбом.
ТЕМЕЉНА истрага је показала да је, почев од 1909. године, писар артиљеријске бригаде, подофицир интервентне службе Греблов, предавао лицима повезаним са немачком шпијунажом копије тајних докумената Виљнтиског војног округа.
Греблов, Кауфман, Сагалович, као и са њима повезани Шејн и Рабинович били су од стране Виљнуског војно-окружног суда осуђени на казне затвора уз принудни рад у различитом трајању.
Велику помоћ контраобавештајцима пружала су обавештајна одељења штабова војних округа, која су имала своје агенције на одређеним територијама иностраних држава.
Једна од првих разрађених контраобавештајних акција Московског војног округа 1913-1914. године била је у вези са капетанима аустријског Генералштаба Гинтером и Кинцелом. Ови аустријски обавештајци су се у време путовања руском територијом налазили под јаком оружаном пратњом. Њих су вешто пратили агенти прерушени у сапутнике, возаче и томе слично. У априлу 1914. године био је предузет покушај задржавања Кинцела и спровођења истраге у месту његовог становања. И, мада се том приликом није могло наћи довољно доказа да се аустријски официр оптужи за криминалну шпијунску делатност, ипак је у току разраде овог случаја било стечено корисно искуство за решавање многих конкретних питања борбе са сличним незаконитим активностима. Контраобавештајна служба је обраћала посебну пажњу на обезбеђивање чувања тајни концентрисаних у штабовима и другим војним институцијама.
ВАЖАН део посла руске контраобавештајне службе од 1911. до 1914. године била је обрада материјала сакупљених при ислеђивању и тајном читању кореспонденције.
Да би се у пуној мери могла оценити важност ових извора информација, треба имати у виду да су могућности борбе против шпијунаже у Русији тада биле врло ограничене услед малобројности кадрова КОС-а. У таквим условима су дојаве самих грађана имале особиту важност. Крајем 1912. године контраобавештајна служба је добила копију писма извесног Бориса Паризу, у коме је, између осталог, било речи о сумњивом понашању немачког официра Гебауера који је боравио у Москви. Резултат предузетих мера било је откривање идентитета аутора писма, господина Верецког, и његовог познаника, немачког грађанина Едмунда Гебауера.
Деветнаестог децембра 1912. г. Гебауер је поново допутовао у Москву и одсео у намештеним собама гостионице Луч под именом Свидвински. Током претреса, међу његовим стварима била су пронађена два пасоша, на име Свидвински и Гебауер, преписка, телефонски бројеви војних јединица варшавског гарнизона, течност (невидљиво мастило) за тајну преписку, и мноштво другог очигледно шпијунског материјала.
Гебауер је ухапшен. За време иследног поступка није успео да сувисло образложи разлоге свог боравка у Москви и промене презимена, али је под тежином необоривих доказа признао да је резервни официр немачке армије, да одржава односе са некима од руских војних лица и да води обавештајну службу у интересу Немачке, а на територији Русије.
Од самог почетка, руску контраобавештајну службу одликовали су високи професионализам људства, способност нижег руководства да самостално предузима оперативна решења, и стална сарадња са другим институцијама у борби против шпијунаже.
Откривање шпијуна
СФЕРА делатности војне контраобавештајне службе није се ограничавала само на армију, већ је обухватала и грађанске објекте везане за одбрану. Контраобавештајно одељење штаба Московског војног округа имало је своје агенте и у фабрици пароброда у Самарској губернији, која је извршавала војне наруџбине.
СУТРА: ТАЈНИ ПАКТ НЕМАЧКЕ И СССР ПРОТИВ ВЕРСАЈСКОГ УГОВОРА
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)