ФЕЉТОН - БИЛ КЛИНТОН НАГРАЂУЈЕ РУСКОГ ОБАВЕШТАЈЦА: Американци су КГБ одувек сматрали најважнијим, најјачим и најопаснијим непријатељем

Приредила и превела : Вера Хорват/Пише: Андреј Сахаров

18. 06. 2024. у 18:00

ПОСЛЕ серије терористичких напада на представнике САД у арапском свету Осам бен Ладен бива проглашен главним непријатељем америчке нације.

ФЕЉТОН - БИЛ КЛИНТОН НАГРАЂУЈЕ РУСКОГ ОБАВЕШТАЈЦА: Американци су КГБ одувек сматрали најважнијим, најјачим и најопаснијим непријатељем

Америчка амбасада у Москви, Фото Спутњик

И кренуле су конкретне акције. Сједињенњ државе нанеле су моћан удар крилатим ракетама типа томахавк по фармацеутском предузећу Ел Шифа у Судану (које је власништво породице међународног терористе), при чему је главни мотив ове акције био претпоставка ЦИА да се у овој фабрици наводно одвија производња хемијског и бактериолошког оружја, које би терористи могли да користе против мирних грађана. Мотив је врло племенит, али они који су донели такву одлуку у САД као да су заборавили да би, у случају постојања таквог смртоносног оружја, бомбардовање фабрике могло довести до велике еколошке катастрофе и погибије хиљада људи. Али тада се о томе није мислило.

Међутим, када се Бен Ладен, главни непријатељ САД, почео да скрива у планинским областима Авганистана и преоријентисао на чеченски проблем, у Вашингтону као да су почели да га заборављају. Бен Ладена је мирно наставио да се бави својим омиљеним послом: сецка купоне трговаца наркотицима, а за испоручени новац купује оружје и врбује најамнике за рат у Чеченији. Да је ЦИА могла да га у тим тренуцима ухвати показаће се коју годину касније, 21. септембра 2001,  после стравичног  терористичког напада на Њујорку.

О ГЛОБАЛНИМ проблемима борбе са нарко-мафијом активно се расправљало на састанку представника специјалних служби Русије и САД у Спас Хаусу, резиденцији амбасадора САД  Џемса Колинса у Москви. За тај протоколарни сусрет извршене су темељне и озбиљне припреме. Формално, овај догађај се називао: „Пријем у част уручења награде владе САД пуковнику ФСБ ( Федерална служба безбедности Русије) Јермакову“. У ствари, иза тога је стајало нешто веће. Практично се први пут после година постперестројке и отопљавања у руско-америчким односима дешавао такав заједнички догађај. Сенка неповерења између специјалних служби остала је још од совјетских времена, пошто се КГБ (Комитет државне безбедности) увек сматрао најважнијим, најјачим и најопаснијим непријатељем. Овај стереотип је снажно уврежен у свести политичара и представника специјалних служби.

Било је веома тешко истиснути га. Састанак у вили амбасадора САД у Спас Хаусу као да је и био сазван да разбије тај стереотип и да у неформалној ситуацији зближи представнике највеће две специјалне службе.

Повод за то био је изузетно пријатан. Специјалне службе Русије и САД успешно су завршиле низ заједничких операција за пресецање активности највећих организација нарко-трговаца које су деловале на територији четири континента: Америке, Азије, Европе и Африке.

Током реализације оперативних задатака ухапшено је на десетине нарко-дилера, испоручилаца великих количина наркотика из Латинске Америке и земаља такозваног „златног полумесеца“ - Ирана, Авганистана и Пакистана, као и, преко посредника, из земаља „златног троугла“ - Лаоса, Тајланда и Бурме. Били су пресечени важни канали испоруке наркотика у САД и Европу, између осталог и у Русију.

У ОРГАНИЗАЦИЈИ и реализацији ове изузетно сложене операције најактивније је учестововао пуковник ФСБ  Т. А. Јермаков, који већ много година руководи одељењем за борбу против. Управо у његово време ово посебно одељење ФСБ почело је да изводи међународне операције борбе са нарко-мафијом. Управо под његовим руководством успостављени су добри пословни односи са америчким специјалним службама, које су се бавиле откривањем организованих криминалних група нарко-дилера.

Није тајна да се на бирократска усаглашавања у обе институције троши много дугих дана, па и недеља, Од тога пате и Руси и Американци. Од тога пате све државне установе, а посебно специјалне службе где се свака активност мора усагласити не само са начелством, веч и са параграфом службених инструкција.

ПУКОВНИК  Јермаков није кршио службене инструкције, он се просто није превише обезбеђивао, преузимао је на себе сву одговорност. И, по правилу, оперативна група је деловала чисто, сложно и одлучно. Управо таква дејства су обезбедила успех заједничких операција. Ови квалитети високо професионалног руског пуковника импоновали су Американцима. Зато није случајно што је Агенција за борбу са наркотицима (ДЕА) Министарства правде САД изашла пред администрацију Била Клинтона са предлогом да се пуковник ФСБ Јермаков награди државном наградом САД. Ово је случај без преседана.

Вршене су темељне припрцме за официјелни пријем. У Спас Хаусу - резиденцији амбасадора САД - више пута су се састајали представници низа њених институција, међу њима и ЦИА. Сви су желели да сусрет протекне на највишем нивоу: и свечано и радно. Било је потребно поставити добар основ за односе у борби са нарко-мафијом на још виши ниво, на ниво руководилаца специјалних служби. На састанак поводом уручења награде пуковнику Јермакову били су позвани директор ФСБ, Владимир Путин, доцније  Председника Русије, његови заменици који су се бавили питањима борбе са организованим криминалом, између осталог и са незаконитим прометом наркотика, и други високи чиновници двеју инстилуција.

Узгред речено, ови пословни контакти на нивоу руководилаца специјалних служби су продужени. Септембра 1999. године, у тој истој резиденцији амбасадора САД у Спас Хаусу одржано је разматрање меморандума о сарадњи између специјалних служби Русије и САД у области борбе са наркцотицима. Овај важан документ потписали су директор ФСБ Русије Николај Патрушев, и министар правде САД Џенет Рино. У преговорима су такође учествовали заменик директора ФСБ Сергеј Иванов, доцније секретар Савета безбедности Русије. Меморандум о сарадњи је поставио добру правну основу за даље узајамно деловање двеју великих држава у борби са наркомафијом. О томе могу да посведочим и лично, као непосредни учесник ова два сусрета у Спас Хаусу.

ФСБ Русије са ДЕА одржава активне партнерске односе од 1992. године. Одржавају се стални радни сусрети сарадника московског представниства Агенције и експерата ФСБ који раде на борби са незаконитим међународним прометом наркотика. Одвија се и размена оперативних информација, разрађују се и усаглашавају конкретне мере у оквирима операција за пресецање канала незаконитог уноса наркотика у Русију и САД и друге земље.

Осим тога, по позиву представништва ДЕА у Москви, сарадници ФСБ стално учествују на међународним семинарима који се, како у Русији тако и у иностранству, одржавају за раднике антинаркотичких сектора органа безбеђности. Овде долази до размене искустава у сфери дејстава против нарко-бизниса. По правилу, финансирање таквих мера практично у потпуности преузима америчка страна. Али вратимо се на догађаје са првог сусрета у Спас Хаусу.

У 13 сати по московском времену почела је церемонија уручења награде. Обе стране су, како то налаже протокол у оваквим случајевима, одржале говоре. И амерички амбасадор Џејмс Колинс и директор ФСБ Владимир Путин, који је тада тек започињао своју политичку каријеру, говорили су без папира, отворено и пословно. Сви који су се налазили у велелепној сали Спас Хауса добро су разумели сву опасност од широког распрострањивања наркотика - ове притајене заразе која изнутра разједа становништво обеју земаља, уништавајући не само тела, већ и душе нација.

Пуковник и шармер

АМЕРИЧКИ обавештајци су били  добро информисани о службеној активности пуковника Јермакова. Па и он сам, по карактеру комуникативан и отворен (сасвим ретка особина за представника специјалне службе), увек је био расположен за отворен разговор и никада се није бојао да каже оно што мисли, не обазирући се на руководство. Овај квалитет општења у послу врло се допао Американцима. Јермаков је једноставно и јасно рашавао сва питања у вези са усаглашавањем дејстава у заједничким операцијама у откривању наркокартела.

 СУТРА: ДРОГА ИЗ ПАКИСТАНА ЛЕТИ ПРЕКО МОСКВЕ ЗА ЊУЈОРК 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

ОД НОВАКА ТРЕБА УЧИТИ: Пољска тенисерка открила ко јој је идол