РОДОЉУБ ЗАКЛЕТ НА ВЕРНОСТ
ВЛАДО Стругар 10. октобра 2007. године упућује последње писмо на Ћосићеву кућну адресу на Топчидерском брду (Бранка Ђоновића 6).
Можда ће једног дана ово одредиште ући у књижевну топографију Београда као особена знаменитост.
ДРАГИ Добрица,
То је нека врста биланса мог научног и јавног бављења југословенским темама. Из ове књиге ће се, надам се, јасније видети и мој стваралачки профил, односно, напор да теме осветлим из више углова и кроз више жанровских израза.
Ти знаш, драги Добрица, да се ја дуго бавим овом темом и да сматрам, као и Ти, да је Југославија револуцијом и, дакако, контрареволуцијом, окушала своју опстојност, човечну и човечанску. Револуција се збивала као суштина ослободилачког рата против окупације, а наступање јој спречавала својим склопом и одмаздом контрареволуција, обликована као зависна владавина фашистичког колаборационизма онда и сада. Оба та особена вида - и револуција и контрареволуција - условљена су, споља, општим карактером (и током) Другог светског рата, а изнутра - стварањем Југославије, саставом националним, класним, политичким, многопартијским, идеолошким, верским, културним, једном речју - свиме у поседу и особинама народа.
У ЦЕЛИНИ, сматрам да се Југославија потврдила револуцијом као образац богатији смислом савремене светске и пресудне напредности од икојег другог (на њеним просторима у међувремену опробаног) обличја у европском пределу где она заседа.
А морам рећи: колебао сам се да Ти књигу доставим бојећи се наметљивости која није излишна, претпостављам, у обраћањима мноштва лица Теби.
Оклевање је пресечено оног тренутка кад сам Те видео у редакцији београдске телевизије и слушао Твоје одговоре - јединствену беседу о Твојем роману "Време власти".
Потврдила се и овом приликом моја поодавна увереност: у двадесетом веку, српски народ има тројицу великана историјски издигнутих над свим својим историјским личностима; дакле, то су:
Никола Пашић, државник;
Добрица Ћосић, писац;
Пашић, властодржац;
Александар, заповедник;
Добрица, мислилац.
Пашић, најмоћнији министар;
Александар, најхрабрији генерал;
Добрица, најречитији родољуб.
Па како радосно тако и с поносом ово кажем.
И поздрављам Те с осећањем братске оданости.
Владо Стругар
У ЈУЛУ 2007. године, Добрица Ћосић продао је кућу неком београдском бизнисмену; селидба је договорена за јесен. Тешко је поднео померање са Топчидера. Судећи према дневничким записима, доживео га је као "друго умирање" супруге Божице, упокојене 9. марта 2005. Уместо гугутки, види и чује само вране:
"Не могу да радим. Не могу ни да читам. Седим на тераси и гледам у грање дивљег кестења и јавора. Продали смо и дрвеће и лишће које њишка ветар и наноси ми сету... Испражњено памћење моје куће. Крш. Селидба куће, селидба и душе. И у мени крш".
У издању "Просвете" изашла је друга књига Времена власти. Продаја иде добро, али су прикази књиге редом негативни. Ћосић покушава да се смири убеђењем да, бар у његовом случају, негативне критике значе да је написао добру књигу. Парафразира Ајнштајна: "Да нисам у праву, не бих имао оволико противника и непријатеља".
ДАН пре него што је примио Стругарово писмо, записује, испод датума 9. октобар 2007, овакво поређење стања у својој кући с оним у земљи:
"У Србији неред као у мојој кући. Косово јесте српска гробница. Америка и Европа чврсто стоје уз Албанце. А Коштуница и Тадић све упорније и све апсурдније бране "суверенитет и интегритет" Србије. Стране канцеларије употребљавају Чанка и Чеду Јовановића да гоне српски "клерофашизам"... Србија је пред новим деобама. Муџахедин Зукорлић у Новопазарском санџаку води рат за верско јединство са Бошњацима и политичко осамостаљење Санџака. Муслимани се поцепали на просрпску и пробошњачку групацију; ова друга је знатно надмоћнија. Амерички амбасадор данас у Новом Пазару даје подршку Зукорлићу. Америка, заједно с Британијом и Немачком, наставља да разара Србију поред осталог и зато што је, из својих рационалних разлога, за сада само реторички, бране Путин и Русија... Разгорео се војвођански и санџачки сепаратизам. Они објективно помажу отцепљење Косова и Метохије. "Српски фашизам" Војислава Коштунице и "бољшевизам" Слободана Милошевића - политички су алиби Америке и њених сателита да коначно разоре Србију и сведу је на Београдски пашалук".
ДИЈАЛЕКТИКА РЕЧИ У СЛУЖБИ НАУКЕ
ДРАГО Ћупић, дугогодишњи директор Института САНУ за српски језик, о Стругаровом делу "Југославија у књигама историографским", пише: "За посебну је анализу језик Стругарове књиге и његов необичан стил. То је мјешавина нарације о историјским догађајима и чињеницама, са комбиновањем дијахроније и синхроније - и праве белетристичке литературе. Необични обрти, неуобичајен ред ријечи, синтагми и реченица, па и пасуса, особита, понекад и сасвим нова, па зато и оригинална значења познатих лексема, мноштво ријечи с осјетним слојем временске патине, дијалекатска ријеч у служби научнокњижевног стила, али и строга граматичност цјелокупног текста - основне су карактеристике језика овог аутора".
НА СТРУГАРЕВО писмо и књигу с посветом, Ћосић је одговорио истог дана телефоном, извињавајући се што, у стању које га последњих дана опхрва, није у прилици да одговори писмом. Поновио је раније изнете комплименте Стругаровој научној акрибији, ширини захвата, поузданости, прегледним историјским мапама. Посебно га је дирнула посвета преминулој супрузи, штампана на почетку Стругарове књиге:
"Загорки, с немиром и тугом, с болом и дугом, усамљен и неоправдан, величанству Твоме одан".
Загорка је по образовању била дипломирани биолог, па професор у гимназији. У срећном браку с Владом, родила је кћери - Данку и Стојанку.
Обимно дело Југославија у књигама историографским објавила је Црногорска академија наука и умјетности, Подгорица, 2007. На скоро осам стотина страна презентовани су најважнији Стругарови научни, филозофски и беседнички приступи разуђеним југословенским темама. Књигу је приредио Велизар Бошковић, књижевни историчар и професор.
У уводном тексту из Бошковићевог пера, наводи се да се изазовима времена Стругар примерно одазивао у двоструком виду - као "родољуб заклет на верност држави Југославији", и као "научник дужан да истинољубиво казује и пише о личностима, догађајима и последицама". Детаљно су обрађене друштвене и историјске околности у којима је на крају Првог светског рата створена југословенска држава, потом њен слом и обнова у раздобљу Другог светског рата, и коначно страдање кроз исходе светског Хладног рата. Приређивач вели да је књига достојна Стругаровe позицијe међу научницима, нашим и страним, као и његовог угледa у широј јавности. Износе се и аргументи у прилог необичном језику и стилу Стругарових писаних и усмених саопштења.
СУТРА: У ИС ТОРИЈИ НЕ ПОСТОЈИ САМО ЈЕДНА ИСТИНА
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)