ТЕЖАК И ТРНОВИТ ЖИВОТНИ ПУТ: Гојкову жељу да буде свештеник и лекар омео је Други светски рат

Љубомир Ранковић

26. 11. 2020. у 18:00

У МАНАСТИР Благовештење долазио је повремено и отац Рафаило, духовник манастира Никоља, "верни Рафо" Светог владике Николаја. Био сам привилегован да слушам његов разговор са владикама Јованом и Павлом о монаштву у овчарским светињама, о кризи монаштва, о младићима и девојкама који долазе у манастир и о њиховом "модерном" поимању монашких завета и послушања у манастиру.

ТЕЖАК И ТРНОВИТ ЖИВОТНИ ПУТ: Гојкову жељу да буде свештеник и лекар омео је Други светски рат

Родна кућа у селу Кућанци / Фото Из књиге "Ево човека"

Са посебним емоцијама и са сузама у очима, отац Рафаило је говорио своја сећања о "Светом Деки", како је називао владику Николаја. Ганут причом, мој владика Јован заводенио би очима и углавном ћутао. Владика Павле се трудио да духовно и рационално тумачи и разуме време. Истицао је да је промена вечна судбина света у коме живимо и да Црква мора излазити у сусрет младима који желе промене. Увек је наглашавао да се основне истине вере, вековно предање, црквена пракса и свештена традиција наших предака морају чувати, јер то представља темељ и континуитет црквеног живота. Говорио је да морамо бити свесни да ми, хтели или не хтели, полако клизимо крају света, о чему Христос говори у јеванђељу, набрајајући знаке који ће се у тим временима јављати.

Тако су драги благовештењски дани у овчарској Српској Светој Гори. Миле успомене младости. Не би било добро да неко помисли да представљам себе као дораслог сабеседника и заслужно блиску особу овом духовном горостасу, владици Павлу. Нашао сам се ту нимало својом заслугом. Био сам сушти антипод овом светом Божјем човеку. Први пут сам био у Благовештењу 1975. године, као двадесетдвогодишњак, са неколико месеци ђаконске службе. То је било доба "веселе аркадије" једне младости Голобрад, без довољно знања и искуства, без "духовног бонтона" за такво свето место и такав скуп духовних величина.

ЖИВОТНИ пут патријарха Павла, од рођења до смрти, био је тежак и трновит, препун крста и страдања, као и пут његовог народа. О сирочету без родитеља бригу је преузела тетка Сенка. После завршене четири године основне школе у родним Кућанцима, Гојко школовање наставља у Тузли код стрица и стрине који су имали осморо деце. Ту се научио одрицању, скромности и животу у заједници. После завршене мале матуре, под утицајем тетке, уписује шесторазредну богословију у Сарајеву 1930. и завршава је 1936. године. Потом уписује четворогодишње студије на Богословском факултету у Београду и дипломира у редовном року. Упоредо завршава два разреда гимназије и уписује медицину. Жеља му је била да буде свештеник и лекар. Рат је омео планове.

После факултета одлази на одслужење војног рока у Зајечар 1940. године. После војске кратко је радио у Министарству вера. Почетком Другог светског рата 1941, мобилисан је у санитетску јединицу. Војни слом и капитулација земље затекли су га у Вишеграду. Одатле одлази преко Сарајева у родне Кућанце. Посетивши родбину, креће одмах за Београд. У Београду је радио разне физичке послове на грађевини и железници. На железничкој станици сусреће свог пријатеља, игумана Јелисеја, старешину манастира Свете Тројице у Овчару. Видевши га исцрпљеног од тешког физичког рада, игуман га одводи у свој манастир на опоравак. У Овчару се срео са својим професором, оцем Јустином Поповићем, који се скривао испред прогона фашиста и комуниста по овчарским светињама.

АВГУСТА месеца 1943. одлази за вероучитеља избегличке деце у Бању Ковиљачу. Спасавајући једно дете из ледене воде Трбушничке реке испод Гучева на утоку у Дрину, разболео се од тешке упале плућа. Одатле одлази код свог пријатеља игумана Јулијана у манастир Вујан, надомак Равне горе. У потпуној карантинској изолацији од остале братије, ту успева, захваљујући познавању медицине и Божјој милости, да се излечи од тешке болести која је већ била добила блажи облик туберкулозе.

Из манастира Вујан прелази у манастир Благовештење где прима монашки чин, уочи Благовести 1946. године, добивши монашко име Павле. Из овчарске светиње, у јесен 1948, одлази у историјски манастир Рачу "украј Дрине". Ту је обављао разна послушања са манастирском братијом у пољским радовима, а једно време био је воденичар у манастирској воденици. Одлуком Светог архијерејског синода, школске 1950/1951. године, предавао је Црквенословенски језик и Црквено појање у Призренској богословији.

Угледни београдски прота Стева Димитријевић, оснивач и први декан Богословског факултета, долазио је повремено у манастир Рачу и разговарао са својим студентом јеромонахом Павлом, наговарајући га да упише постдипломске студије из области Литургике, у Атини.

ПРИХВАТАЈУЋИ протин предлог, са благословом патријарха Викентија, Павле креће у Грчку. Стигао је у Атину крајње скромно одевен. Испод убоге монашке мантије носио је старе зелене панталоне, вероватно нечији скромни дар манастиру и плитке црвене ципеле које је сам прерадио и офарбао, али су трагови боје били видни. Преко мантије носио је кратак зимски капут од ужичког народног сукна. У Атини је провео две године.

Вест о избору за епископа Рашко-призренске епархије затекла га је на хаџилуку у Светој земљи, 29. маја 1957. године. Хиротонисан је у Београду 22. септембра, а устоличен за епископа Епархије рашко-призренске у царском граду Призрену, 13. октобра 1957. године.

Архијерејска служба на Косову и Метохији била је почетак новог голготског пута владике Павла. И у црквеном и у државном погледу одлазак на службу у ову древну српску област, нажалост, значио је "одлазак у Сибир". Једно је Косово као симбол, завет, заклетва, знамење, мит, епопеја а друго је живот на Косову међу Албанцима, крајње специфичним народом чудне ћуди, израженог племенског менталитета, са урођеном физичком и менталном ксенофобијом, увек резервисан, неповерљив и на дистанци према свим другим народима неалбанцима, особито према Србима. Немогуће је ономе ко није живео на Косову и Метохији и упознао тамошње прилике, ни изблиза дочарати стварност живљења међу албанским народом, чији је менталитет и начин живота сушта супротност свему ономе што одликује вредности европске цивилизације.

КРАЈ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ГОРАН ИВАНИШЕВИЋ ПРЕД ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА: Могућ раскид сарадње са Рибакином