ЛАКШЕ ЗАТРУДНЕ КАДА ПРЕСТАНУ ДА СЕ ОМАЛОВАЖАВАЈУ: Психосоцијалну подршку паровима у програму ВТО осим Ваљева добиће и други градови
ПСИХОСОЦИЈАЛНА подршка паровима који пролазе кроз процес вантелесне оплодње за сада се кроз пилот пројекат организује само у Центру за вантелесну оплодњу Здравственог центра у Ваљеву, али ће се у наредним месецима разговарати са партнерима да се слични пројекти организују и у другим градовима. Ово је потврђено за "Новости" у Министарству за бригу о породици и демографију.

Фото Shutterstock
- Жеља нам је да тај пилот пројекат буде спроведен и у другим градовима, јер је циљ да се више беба рађа у сваком делу Србије - кажу у Министарству, и додају да држава мерама подржава не само родитеље и децу, већ и оне који тек планирају да се остваре као родитељи.
У том контексту права из области вантелесне оплодње (ВТО), како подсећају, константно се проширују, а 2022. године померена је старосна граница са дотадашњих 43 на 45 година, чиме је још више жена добило могућност да иде на ВТО. Омогућена је и вантелесна оплодња донираним репродуктивним материјалом, потпуно бесплатно за све заинтересоване који испуњавају услове.
- Уочено је да се парови који имају проблем инфертилитета обично током процеса суочавају са депресијом и анксиозношћу, што је иницијално покренуло идеју пилот пројекта "Психосоцијална подршка за парове са инфертилитетом" (ФЕРТИ), а као крајњи циљ промовише се заштита менталног здравља кроз превентивну здравствену заштиту. У програм је укључено 20 пацијената. Психоедукативне радионице су групне - организују се уочи сваке комисије и окупљају онолико пацијената (парова) колико их пристане на учешће у програму - објашњавају у Министарству.
После психоедукације следе индивидуалне РЕБТ сеансе, омогућено их је осам по особи, након чега породични терапеути раде по две системске/породичне сеансе са сваким паром.
Како је то до сада у пракси изгледало, објаснио нам је др Владимир Тошовић, који у ваљевском Здравственом центру ради са људима у програму ВТО, махом са женама. Како каже, психотерапија смањује осећај стреса и олакшава да жена затрудни. Упркос томе, нису сви парови заинтересовани за ову врсту подршке.
- До сада се пријављивало више жена, мало парова - каже др Тошовић. - Мушкарци углавном морају у то време да раде, па нисмо могли да уклопимо термине, али довољна је и једна особа за психотерпијске сеансе. Будући да доста њих живи ван Ваљева, за њих се сеансе организују онлајн. Реч је о рационално-емотивним бихевијоралним терапијама (РЕБТ), чији је циљ да се регулишу емоције, да се особа опусти и лакше прича о својој ситуацији, а затим се исправљају нереална размишљања и тежи рационалнијим.
Како нам објашњава овај терапеут, полази се од тога како особа оцењује свој проблем, а затим се ради на томе да она не омаловажава себе и не мисли да је мање вредна зато што нема дете, да себе прихвати безусловно. Уколико себе доживљава негативно, особа се осећа лоше и улази у депресивно стање, док се са смањењем нивоа стреса смањује и ниво кортизола, што је предиспозиција за лакшу трудноћу.
Мушкарци су по том питању мање емотивни, јер од жена средина очекује да остану у другом стању. У супротном, намеће им се осећај "дефектности" и кривице. Током сеанси некима је тешко да причају и отворе се, друге се расплачу... Од новембра до сада кроз програм је прошло тридесетак људи, али неки су започели па нису дошли до краја - каже др Тошовић, и додаје да је идеја фантастична и да би било лепо када би могла да се имплементира у све установе у којима се ради ВТО.
Ентузијазам
У Ваљеву са заинтересованим паровима, односно женама, раде три психотерапеута. Третман траје око два и по месеца по особи, а свака сеанса педесетак минута. Пре него што је покренут пилот пројекат, једна психотерапеуткиња је у оквиру Центра за вантелесну оплодњу радила ово волонтерски, у слободно време.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)