ЛАКШЕ ЗАТРУДНЕ КАДА ПРЕСТАНУ ДА СЕ ОМАЛОВАЖАВАЈУ: Психосоцијалну подршку паровима у програму ВТО осим Ваљева добиће и други градови

ПСИХОСОЦИЈАЛНА подршка паровима који пролазе кроз процес вантелесне оплодње за сада се кроз пилот пројекат организује само у Центру за вантелесну оплодњу Здравственог центра у Ваљеву, али ће се у наредним месецима разговарати са партнерима да се слични пројекти организују и у другим градовима. Ово је потврђено за "Новости" у Министарству за бригу о породици и демографију.

ЛАКШЕ ЗАТРУДНЕ КАДА ПРЕСТАНУ ДА СЕ ОМАЛОВАЖАВАЈУ: Психосоцијалну подршку паровима у програму ВТО осим Ваљева добиће и други градови

Фото Shutterstock

- Жеља нам је да тај пилот пројекат буде спроведен и у другим градовима, јер је циљ да се више беба рађа у сваком делу Србије - кажу у Министарству, и додају да држава мерама подржава не само родитеље и децу, већ и оне који тек планирају да се остваре као родитељи.

У том контексту права из области вантелесне оплодње (ВТО), како подсећају, константно се проширују, а 2022. године померена је старосна граница са дотадашњих 43 на 45 година, чиме је још више жена добило могућност да иде на ВТО. Омогућена је и вантелесна оплодња донираним репродуктивним материјалом, потпуно бесплатно за све заинтересоване који испуњавају услове.

- Уочено је да се парови који имају проблем инфертилитета обично током процеса суочавају са депресијом и анксиозношћу, што је иницијално покренуло идеју пилот пројекта "Психосоцијална подршка за парове са инфертилитетом" (ФЕРТИ), а као крајњи циљ промовише се заштита менталног здравља кроз превентивну здравствену заштиту. У програм је укључено 20 пацијената. Психоедукативне радионице су групне - организују се уочи сваке комисије и окупљају онолико пацијената (парова) колико их пристане на учешће у програму - објашњавају у Министарству.

После психоедукације следе индивидуалне РЕБТ сеансе, омогућено их је осам по особи, након чега породични терапеути раде по две системске/породичне сеансе са сваким паром.

Како је то до сада у пракси изгледало, објаснио нам је др Владимир Тошовић, који у ваљевском Здравственом центру ради са људима у програму ВТО, махом са женама. Како каже, психотерапија смањује осећај стреса и олакшава да жена затрудни. Упркос томе, нису сви парови заинтересовани за ову врсту подршке.

- До сада се пријављивало више жена, мало парова - каже др Тошовић. - Мушкарци углавном морају у то време да раде, па нисмо могли да уклопимо термине, али довољна је и једна особа за психотерпијске сеансе. Будући да доста њих живи ван Ваљева, за њих се сеансе организују онлајн. Реч је о рационално-емотивним бихевијоралним терапијама (РЕБТ), чији је циљ да се регулишу емоције, да се особа опусти и лакше прича о својој ситуацији, а затим се исправљају нереална размишљања и тежи рационалнијим.

Како нам објашњава овај терапеут, полази се од тога како особа оцењује свој проблем, а затим се ради на томе да она не омаловажава себе и не мисли да је мање вредна зато што нема дете, да себе прихвати безусловно. Уколико себе доживљава негативно, особа се осећа лоше и улази у депресивно стање, док се са смањењем нивоа стреса смањује и ниво кортизола, што је предиспозиција за лакшу трудноћу.

Мушкарци су по том питању мање емотивни, јер од жена средина очекује да остану у другом стању. У супротном, намеће им се осећај "дефектности" и кривице. Током сеанси некима је тешко да причају и отворе се, друге се расплачу... Од новембра до сада кроз програм је прошло тридесетак људи, али неки су започели па нису дошли до краја - каже др Тошовић, и додаје да је идеја фантастична и да би било лепо када би могла да се имплементира у све установе у којима се ради ВТО.

Ентузијазам

У Ваљеву са заинтересованим паровима, односно женама, раде три психотерапеута. Третман траје око два и по месеца по особи, а свака сеанса педесетак минута. Пре него што је покренут пилот пројекат, једна психотерапеуткиња је у оквиру Центра за вантелесну оплодњу радила ово волонтерски, у слободно време.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

ФУДБАЛЕРЕ Хрватске неколико секунди делило је од осмине финала Европског првенства које се ове године одржава у Немачкој, али се онда све распало у осмом минуту надокнаде.

25. 06. 2024. у 20:15

Коментари (0)

ДВА ПРОРОЧАНСТВА КОЈА СУ ЈОЈ ОБЕЛЕЖИЛА ЖИВОТ: Оба су се остварила, а када се сети једног увек се расплаче