МИНИСТАРСТВО ПРАВДЕ ДОНЕЛО ОДЛУКУ: Усвојени предлози Удружења судија и тужилаца Србије

Novosti online

14. 09. 2024. у 14:07

МИНИСТАРСТВО правде усвојило је предлоге Удружења судија и тужилаца Србије (УСТ) за измене Закона о правосудној академији којима је, поред осталог, предвиђено да судијски, односно јавнотужилачки помоћници који су засновали радни однос, пре ступања на снагу новог Закона, што је предвиђено за 1. март 2025. године, нису у обавези да прођу обуку на Правосудној академији као услов за први избор на судијску, односно јавнотужилачку функцију, објављено је на сајту Форума правника Србије.

МИНИСТАРСТВО ПРАВДЕ ДОНЕЛО ОДЛУКУ: Усвојени предлози Удружења судија и тужилаца Србије

Фото Архива

Поред тога, у Радној верзији нацрта поменутог закона који је 12. септембра послат Венецијанској комисији на мишљење о усаглашености радног текста са стандардима Савета Европе, предвиђен је и предлог УСТ да судијски, односно јавнотужилачки помоћници који имају положен тест за проверу стручности и оспособљености кандидата код својих правосудних савета (Високог савета судства и Високог савета тужилаштва) нису дужни, као услов за избор,  да полажу обуку на Правосудној академији најкасније до 2030. године.

У радној верзији Закона о Правосудној академији, постављени су предлози алтерантивних решења у складу са закључцима са одржаних састанака Радне групе.

Један од предлога у нацрту закона предвиђа да судијским и јавнотужилачким помоћницима који у зависности од година радног стажа упишу претходну обуку од 12, 6, или 3 месеца, мирује радни стаж и задржавају плату, ако је повољнија од оне која је предвиђена током трајања претходне обуке.  

До усвајања предлога УСТ дошло је након  што је министарка правде Маја Поповић заједно са председником радне групе за израду нацрта Закона о правосудној академији, 3. септембра 2024. године разговарала о изменама Закона са представницима овог струковног удружења.

Претходна верзија нацра закона предвиђала је  да судијски и јавнотужилачки помоћници, који се први пут бирају на судијску, односно јавнотужилачку фуницију, у обавези да заврше обуку у на Правосудној академији (ПАРС) као услов за избор на ту функцију.

Такве законске измене биле су изазвале забринутост судијских и јавнотужилачких помоћника у погледу прецизирања јасних услова и критеријума за избор на судијску, односно јавнотужилачку функцију, имајући у виду чињеницу да већи број судијских/јавнотужилачких помоћника у правосуђу има више од 4 године радног стажа, те да се мора направити јасна разлика између оних који тек треба да ступе на судијску, односно јавнотужилачку функцију након завршене обуке на Правосудној академији и оних који већ дуго граде своју каријеру у правосуђу без завршене обуке на поменутој академији.

Поред наведених предлога који се тичу измена Закона о правосудној академији, представници УСТ су се пред Минисрством правде заложили за доношење Закона о правосудном особљу, којим би судијски, односно јавнотужилачки помоћници били издвојени из Закона о државним службеницима, чиме би се њихов положај значајно побољшао.

Предложено је и да се, у складу са могућностима буџета Републике Србије, повећају плате судијским, односно јавнотужилачким помоћницима, како би њихов материјални положај био у складу са њиховом професијом и послом који обављају за правосудне органе Републике Србије.

Форум правника Србије поздравио је одлуку Министарства правде о усвајању наведених предлога, а Удружењу судија и тужилаца Србије честитао на храброј и дугогодишњој борби за бољи положај судијских и јавнотужилачких помоћника и брзој реакцији за једну овако битну ствар за правосуђе Републике Србије.

БОНУС ВИДЕО: ДР БАРЈАКТАРОВИЋ: Био сам на састанку са Вучићем, рекао је да га занима само истина о литијуму

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове