ДИРЉИВ СУСРЕТ НОВИНАРКЕ "НОВОСТИ" СА БОРЦИМА СА КОШАРА: Јеленина свећа гори за све неупаљене

Драгана Матовић

05. 09. 2020. у 11:15

ХЕРОЈИ са Кошара окупили су се јуче у Министарству одбране Србије, како би нашој колегиници Јелени Ћосин захвалили за њену подвижничку мисију - да посети крваву караулу и одатле донесе репортажу.

ДИРЉИВ СУСРЕТ НОВИНАРКЕ НОВОСТИ СА БОРЦИМА СА КОШАРА: Јеленина свећа гори за све неупаљене

Фото: Ж. Кнежевић

Свесни опасности којима је изложила свој живот, њих двадесетак изразили су према новинарки "Вечерњих новости" најдубље поштовање и поново пожелели да чују причу како изгледа вечна стража њихових ратних другова с којима су делили судбину до самог краја.

Фото Ж.Кнежевић

У потпуној тишини, готово муклој, ови људи са дубоким ожиљцима чинило се, као да и сами, са Јеленом и њеним пријатељем Николом Нешићем, поново путовали на Кошаре. Да се спуштају низ стрмину на којој су вребале нагазне мине. Да застају поред јарбола, поред рушевина некада најлепше карауле наше државе. Преврћу кошуље погинулих...

- Репортажа нас је потресла - каже нам пуковник Душко Шљиванчанин, који је у то време био ратни командант 53. граничног батаљона. - Иако слике и ожиљке сви носимо у себи, као да смо се тамо и сами поново вратили. Велика је рана наша, а највећа мајки и сестара наших другова које нису, можда никада неће, стићи до тамо и својим најдражима да упале свећу. То је урадила Јелена. Упалила је свећу за све неупаљене.

Фото Ј.Ћосин

Наша новинарка на Кошарама


Више од сата потрајао је овај сусрет.


- Ово је сусрет хероја који су бранили отаџбину и храбре новинарке, која је одласком на Кошаре потврдила да је и сама херој - рекао је пуковник Шљиванчанин. - Данас смо заједно, јер су од нас то тражили наши саборци, као и родбина погинулих. И њихову захвалност јој преносимо. Све њих интересује како данас изгледа караула на којој се пре 21 годину водила једна од најкрвавијих битки између припадника Војске Југославије и припадника такозване Ослободилачке војске Косова у којој је погинуло 108 српских војника, хероја које Србија не сме никада да заборави.


Милован Арсенијевић је у име својих сабораца Јелени Ћосин уручио "урамљене Кошаре", назив карауле штампан по оригниналном изгледу, у време када се гинуло за отаџбину. Даровали су јој и мајицу, са обележјем Кошара. Књигу "Хероји отаџбине" поклонио јој је пуковник Шљиванчанин. У посвети је написао: "У знак захвалности што је својом посетом светој земљи, на јуначким планинама коју и даље чувају сене наших страдалих хероја чије ће срце заувек куцати за Србију, показала вредност и непроцењивост слободе, достојанства и образа." А Јелена је њима даровала камен који је донела са Кошара.

Фото Ж.Кнежевић

Део зида карауле

РЕПОРТАЖА ОДЈЕКНУЛА И ЈЕКНУЛА


ПРИЧА коју је Јелена Ћосин са Кошара донела "Новостима", одјекнула је, али и јекнула. Нашој колегиници јављали су се бројни читаоци, понајвише родбина страдалих, али и њихови саборци. Мало ко је успео да задржи сузе док су разговарали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“