БУДИТЕ ЉУБАЗНИ ПРЕМА АИ ЧЕТБОТОВИМА: Два су разлога зашто је препоручљиво
АКО програмима вештачке интелигенције, то јест четботовима као што је Чет ГПТ говорите учтиве фразе, као што је "Хвала за помоћ", то може да има неке предности.
Не, то не значи да ће роботи бити финији према вама ако АИ преузме контролу над светом, али постоје два мало другачија, добра разлога зашто би следећи захтев који дате четботу могао да се заврши са "Молим, лепо".
Четботови нису људи, немају емоције и нису нам пријатељ - па зашто би смо губили време и енергију да будемо фини према њима? Штавише, зашто је уопште важно на који начин комуницирамо са овим програмима, када ће они свакако радити свој посао? Иако звучи сулудо, постоје две потенцијалне добре стране овога, према недавним студијама.
УЧТИВОСТ УТИЧЕ НА ОДГОВОРЕ
Истина је да, без обзира на ваш тон и речи које користите, ако суштина питања које постављате четботу остаје иста, он ће свакако понудити одговоре. Међутим, веродостојност ових одговора се може променити ако сте финији према њему. Према једној недавној студији коју је тим са Универзитета Васеда и РИКЕН Центра за напредну интелигенцију у Токију, откривено је да љубазна питања могу довести до квлитетнијих одговора АИ четбота.
Међутим, то не значи да треба да будете покорни, јер постоји "граница ласкања". Ако је пређете, то заправо може довести до погоршања перформанси четбота. Дакле, аутори препоручују "умерену учтивост", која се не разликује много од већине људских друштвених интеракција.
Стручњаци такође тврде да четботови "упијају" све информације које им дајете, макар оне биле само кратке, љубазне. Другим речима, вештачка интелигенција одаје оно што унесете - учтиви упити могу усмерити систем да преузме информације из љубазнијих, а самим тим вероватно и веродостојнијих извора интернета.
Подли или безобзирни упит би могао имати супротан ефекат, усмеравајући систем да тражи одговоре у агресивнијим дискусијама на интернету, као што је у коментарима друштвених мрежа или на платформама као што је Редит (а већином су заснови на личним мишљењима, без навођења извора). Управо је то оно што четботови региструју, а не концепт "пристојног" или "непристојног" језика.
КОРИСНО ЗА ЉУДЕ
Осим што овако потенцијално можете добити бољи одговор, неки психолози сматрају да вам учтиво обраћање четботовима може помоћи и у разговорима са другима у реалном свету.
Учтивост према вештачкој интелигенцији је знак поштовања - не према машини, већ према себи, сматра психолог Шери Таркл за портал "Сајентифик американ". Постоји опасност, по њеном мишљењу, да бисмо се могли навикнути да користимо груб, диктаторски језик са АИ, а затим несвесно поступамо на исти начин са другим људским бићима. Ово се већ може приметити у свакодневици, посебно када фразе и трендови са интернета доспеју у реални свет. Због тога не би било лоше да многи, па чак и одрасли људи, повремено "вежбају учтивост" са овим четботовима.
ЗАШТО ЈЕ НАЧИН ОБРАЋАЊА АИ ЧЕТБОТОВИМА ИМА ЗНАЧАЈ
Напредак у генеративној вештачкој интелигенцији се дешава вртоглавом брзином, све више четботова и АИ програма се развија из дана у дан, толико да је тешко испратити све промене. Многи од ових софтвера могу комуницирати разним аутоматизованим гласовима, који звуче запањујуће људски.
У међувремену, иновације у видео снимцима генерисаним вештачком интелигенцијом вероватно могу довести до комбинације ове технологије са четобовима. Другим речима, они ће можда ускоро "имати лица" као људи, говорити као људи, али ипак неће бити људи. Тек ће будућност показати психолошке последице које ће ово имати на појединце и друштва, али за сада, учтив језик према четботовима може бити добар подсетник да, услед толико технолошког напретка, не заборавимо све наше људске стране.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
Препоручујемо
ПОМОЋ У УТВРЂИВАЊУ ДИЈАГНОЗЕ: Вештачка интелигенција открива Алцхајмерову болест
19. 07. 2024. у 12:01
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)