ТРНОВИТ ПУТ КУКУРУЗА ДО ИРАНА: Због америчких санкција Србија има проблем да извози и тргује са арапском земљом
НЕДАВНИ састанак министра пољопривреде Бранислава Недимовића са делегацијом Ирана, о могућој сарадњи одлична је прилика за српске произвођаче.
Ипак, пут до овог тржишта и те како је трновит и далек. Наиме, за почетак највећу препреку представља то што између Србије и Ирана не постоји платни промет. За то су највише "криве" санкције САД према Ирану, из 2018. године. Оне утичу и на трговинске односе наше земље са Ираном, јер у великој мери, објашњавају у Привредној комори Србије, ограничавају пословне активности привредника.
- Овај проблем додатно компликује и чињеница што већина финансијских институција, нарочито из западних земаља, не жели да буде изложена америчким "секундарним" санкцијама и тако доведе у питање пословање са њима - објаснила нам је Данијела Стрижак, помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС. - Због тога, америчке санкције имају значајан негативан утицај, не само на економску ситуацију у Ирану, већи на све оне привреднике који раде или намеравају да раде са овим тржиштем.
Извоз кукуруза, говеђег и јунећег меса и пласман српског семена и семенског материјала, биле су главне теме састанка делегације Ирана и министра пољопривреде Србије. Иранска страна предложила је и заједничке инвестиције у области производње механизације и семена, али и сточне хране. Разговарало се и о извозу лековитог биља и сарадњи научних института и факултета.
Овакво интересовање не чуди, с обзиром на то да Иран има једну од највећих економија на Блиском истоку. Њихови главни привредни сектори су нафта, а тек у мањем обиму јер развијена пољопривреда, рекла нам је Данијела Стрижак.
- Иранци су, посебно, заинтересовани за Србију због њеног географског положаја што им омогућава добру полазну основу за унапређење трговинске сарадње и са другим земљама у региону - истиче Стрижакова. - Реалне могућности за оживљавање трговинске размене између Србије и Ирана постоје у области грађевинарства, текстилне и дрвне индустрије, машиноградње, производње транспортних средстава, пољопривреде и агроиндустрије.
ПОСЛОВАЊЕ
КАКО објашњава Стрижакова, у Србији су прошле године биле 32 фирме које су извозиле робу у Иран. Иначе, у нашој земљи послује 61 предузеће са већинским иранским власништвом. Највише се послује у сектору трговине, административних и услужних делатности али и стручне, научне, иновационе и техничке делатности.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)