ТРНОВИТ ПУТ КУКУРУЗА ДО ИРАНА: Због америчких санкција Србија има проблем да извози и тргује са арапском земљом
НЕДАВНИ састанак министра пољопривреде Бранислава Недимовића са делегацијом Ирана, о могућој сарадњи одлична је прилика за српске произвођаче.
Ипак, пут до овог тржишта и те како је трновит и далек. Наиме, за почетак највећу препреку представља то што између Србије и Ирана не постоји платни промет. За то су највише "криве" санкције САД према Ирану, из 2018. године. Оне утичу и на трговинске односе наше земље са Ираном, јер у великој мери, објашњавају у Привредној комори Србије, ограничавају пословне активности привредника.
- Овај проблем додатно компликује и чињеница што већина финансијских институција, нарочито из западних земаља, не жели да буде изложена америчким "секундарним" санкцијама и тако доведе у питање пословање са њима - објаснила нам је Данијела Стрижак, помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС. - Због тога, америчке санкције имају значајан негативан утицај, не само на економску ситуацију у Ирану, већи на све оне привреднике који раде или намеравају да раде са овим тржиштем.
Извоз кукуруза, говеђег и јунећег меса и пласман српског семена и семенског материјала, биле су главне теме састанка делегације Ирана и министра пољопривреде Србије. Иранска страна предложила је и заједничке инвестиције у области производње механизације и семена, али и сточне хране. Разговарало се и о извозу лековитог биља и сарадњи научних института и факултета.
Овакво интересовање не чуди, с обзиром на то да Иран има једну од највећих економија на Блиском истоку. Њихови главни привредни сектори су нафта, а тек у мањем обиму јер развијена пољопривреда, рекла нам је Данијела Стрижак.
- Иранци су, посебно, заинтересовани за Србију због њеног географског положаја што им омогућава добру полазну основу за унапређење трговинске сарадње и са другим земљама у региону - истиче Стрижакова. - Реалне могућности за оживљавање трговинске размене између Србије и Ирана постоје у области грађевинарства, текстилне и дрвне индустрије, машиноградње, производње транспортних средстава, пољопривреде и агроиндустрије.
ПОСЛОВАЊЕ
КАКО објашњава Стрижакова, у Србији су прошле године биле 32 фирме које су извозиле робу у Иран. Иначе, у нашој земљи послује 61 предузеће са већинским иранским власништвом. Највише се послује у сектору трговине, административних и услужних делатности али и стручне, научне, иновационе и техничке делатности.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)