ПОГЛЕД ИСКОСА - Јаворов музеј

Дејан Ђорић

12. 07. 2023. у 16:33

ПРЕ десетак дана завршила се у Галерији РТС изложба која је побудила већу пажњу публике. Њен назив је био "Музеј као школа.

ПОГЛЕД ИСКОСА - Јаворов музеј

Јавор Рашајски "Диреров зец"Фоти Приватна архива

Времеплов отворене слике. Градски музеј Вршац и Јавор Рашајски". Реч је о оригиналној замисли представљања сликара и цртача из Баната Јавора Рашајског (Вршац, 1946) и појединих од кључних дела из колекције вршачког музеја. Крајње је бизарна чињеница да он као један од највећих живих војвођанских уметника, засигурно највећи цртач кога је Војводина икада имала, уопште није прихваћен у својој средини, па у родном граду у коме његова породица живи од седамнаестог века није могао да обележи пре коју годину јубилеј седамдесет пет година живота и педесет година рада. Исто тако не може већ деценијама да добије изложбу ни у једној угледнијој војвођанској галерији нити да постане члан УЛУВ-а. Зато су му сва врата београдских галерија отворена и члан је УЛУС-а. Јавор је син Растка Рашајског, уметника, археолога и директора Градског музеја у Вршцу, по неким мишљењима најбогатијег српског музеја по броју од 250.000 експоната. Јавор је такође био директор те институције и под њим је она цветала, имала обимну издавачку делатност, а сада тавори, духовно и финансијски уништена. Он је одрастао у том музеју, рано се упознао са његовим благом, старе слике су га привукле ликовној уметности, а препарирани примерци птица одредили његову другу трајну љубав. Осим што је успешан сликар постао је и наш најбољи орнитолог. Рашајски је орнитологијом озбиљно почео да се бави од завршене средње школе. Написао је око 15 књига о птицама. Објављене су код великих издавача ("Прометеј", Матица српска, "Лагуна").

У домаћим и светским часописима објавио је 22 научна рада. Његове књиге представљају срж српске орнитологије. Прво издање "Птица Србије" ушло је у обавезну школску лектиру. Сматран је најбољим српским познаваоцем птица, који је деценије провео на терену.

Практично ниједан сликар у свету нема тако дубоко теоријско и практично знање о својој тематици.

Тако је логично, мада је то у нашим галеријским условима ретко, одлучио да у Галерији РТС представи по свом избору петнаест слика и цртежа из фонда вршачког музеја уз своје нове слике и неколико цртежа. Реч је о постисторијском омажу старим мајсторима, личном, имагинарном музеју, о компаративној изложби, какве се раде у Лувру и у светским музејима, али су код нас пионирске. Приказао је и осамнаест својих слика, укључујући и цртеж "Јован Стерија Поповић" из 1980. године, најбољи српски портрет изведен у техници туша и пера на папиру, поклоњен Матици српској, чији је члан. Изложена слика "Акт са мртвом совом" из 2019. његов је одговор на бројне немуште покушаје сликања те тематике у нашој новој уметности, у којој уметници углавном лоше познају анатомију, занат и инкарнат. Као цртач Рашајски зна дуго да плете ткиво једног цртежа, а као сликар је изразити фигуративац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“