ПОГЛЕД ИСКОСА: Миленина харизма
У МУЗЕЈУ савремене уметности у Београду до 17. марта може се видети већа ретроспектива свих видова уметности којима се бавила Милена Павловић Барили - слика, цртежа, акварела и илустрација.

Тамара Симић - Дражић "Дјева", Фото Приватна архива
"Све је у Миленином животу изузетно, несвакидашње - почетак, трајање и крај", писао је Миодраг Б. Протић, најзаслужнији за њено откриће. О егзотичном животу и делу ове велике уметнице писали су многи наши стручњаци, њено стваралаштво је толико богато и вишезначно да се може увек изнова откривати и читати у другом кључу.
Назив изложбе и каталога на српском и енглеском је "Дуалност Милене Павловић Барили", чиме се у духу сумњиве феминистичке интерпретације наводно "отвара питање идентитета - уметничког, људског, женског и сексуалног". Таква виђења су на корак до прозвољне, често шарлатанске теорије. Ако се старим уметницима не прикаче актуелне флоскуле о кризи или конструкцији идентитета, активизму, политичкој позадини њиховог дела, демократичности и сл. они и немају права на постојање. Тако се мало њих бавило чисто ликовним вредностима опуса ове сликарке а фенимистичке и постмодернистичке теорије уопште не допуштају да се сондира њено прегнуће у најдубљим симболичким слојевима.
Публика срећом инстинктивно разуме да је реч о несвакидашњој уметничкој појави, после Катарине Ивановић највећој сликарки и песникињи коју имамо, која је једина била на корак од светске славе, у контакту са чувеним протагонистима уметности XX века.
Рођена је 1909. у Пожаревцу а преминула у САД 1945. године. Овом смотром се обележава 80 година од смрти уметнице и тај Музеј у ширем контексту од локалног и регионалног представља нашу и америчку харизматичну сликарку. За њено крајње ирационално дело су заинтересовани најбољи светски експерти за фантастичну уметност која не треба никада да буде гориво за психоаналитичке, постмодернистичке и феминистичке теорије иживљавања.
Музеј савремене уметности се тако ретроспективама посвећеним Владимиру Величковићу и српском надреализму враћа на најбоље основе свог деловања, годинама затомљеним у духу изложби тупавог наслова и садржаја каква је била "Хвала Раши Теодосијевићу".
Милена, ћерка Бруна Барилија, италијанског композитора и музичког критичара, и Данице, лепотице и потомка најстарије Карађорђеве кћери, у породици је најпре упознала естетицизам, дендизам, и љубав према сецесији и прошлости. То што је понела из куће касније је само допунила и развила.
Као вундеркинд са само 12 година примљена је у Уметничку школу у Београду, коју је завршила као и минхенску Академију у класи чувеног Франца фон Штука. Рана смрт омела ју је да стане уз највеће сликарке XX века - Тамару де Лемпицку, Фриду Кало, Доротеју Тенинг и Ремедиос Варо. У Њујорку је њена каријера била узорна - од водеће илустраторке "Вога" до изложбе 1940. у престижној галерији Ђулијена Левија само годину дана после доласка у САД.

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)